مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10070 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آبان 1395 -ساعت : 09:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بهبود کیفیت زندگی

بهبود کیفیت زندگی

مازندشورا: با توجه به اهمیت پایتخت، هرسال مبالغ قابل‌توجهی برای بهبود کیفیت زندگی در تهران هزینه‌ می‌شود، ولی به نظر نمی‌رسد این اقدامات در عمل به کاهش آلودگی و روان‌تر شدن ترافیک کمکی کرده باشد. به نظر می‌رسد دلیل این ناکامی در نگرش ملی است که نسبت به شهر تهران وجود دارد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ازنظر جمعیتی تهران سی‌امین شهر بزرگ و یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌های دنیا است. با توجه به اهمیت پایتخت، هرسال مبالغ قابل‌توجهی برای بهبود کیفیت زندگی در تهران هزینه‌ می‌شود، ولی به نظر نمی‌رسد این اقدامات در عمل به کاهش آلودگی و روان‌تر شدن ترافیک کمکی کرده باشد. به نظر می‌رسد دلیل این ناکامی در نگرش ملی است که نسبت به شهر تهران وجود دارد.

 شهرهای بزرگ برای زندگی جذاب‌ترند و بخش قابل‌توجهی از این جذابیت به منافع اقتصادی ناشی از سکونت در این مناطق بازمی‌گردد. تهران نیز از این قاعده مستثنا نیست. نتیجه بررسی بودجه خانوار در سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد که متوسط درآمد هر خانوار در استان تهران ۵۲ درصد بیشتر از متوسط کشوری است. اگر کوچک بودن بعد خانوار در استان تهران نیز در نظر گرفته شود، متوسط درآمد هر شهروند در تهران ۶۰ درصد بیشتر از متوسط کشور است؛ بنابراین، تعجب‌آور نیست که ایرانی‌ها تمایل دارند خود را به پایتخت نزدیک‌ کنند. در بین سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰، جمعیت کشور سالانه ۳/ ۱ درصد رشد کرده و در همین دوره رشد جمعیت در استان‌های تهران و البرز ۷/ ۱ درصد بوده است. مقایسه این آمار نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد از رشد جمعیت در این مناطق به دلیل مهاجرت به آن‌ها بوده است.

 رضا بوستانی در ادامه می‌افزاید؛ البته جذابیت مادی سکونت در تهران بدون هزینه‌ نیست. تجمع جمعیتی بسیار زیاد در جغرافیایی کوچک مشکلات آشکاری را به‌صورت آلودگی و ترافیک به دنبال داشته و کیفیت زندگی شهروندان تهرانی را کاهش داده است. آلودگی هوا و ترافیک اثرات مشابهی بر زندگی ما دارند. آلودگی هوا موجب افزایش مرگ‌ومیر می‌شود و دوره زندگی ساکنان را کوتاه‌تر می‌کند؛ ترافیک هم با اتلاف وقت، زمان مفید برای انجام دیگر فعالیت‌ها را کاهش می‌دهد؛ اما جالب اینجاست که در فصول سرد سال که تراکم آلاینده‌ها در تهران بیشتر می‌شود همه در مورد آلودگی صحبت می‌کنند، ولی در طول سال کمتر کسی از ترافیک که سرمایه مادی و جانی شهروندان را به آهستگی به هدر می‌برد گلایه‌ می‌کند.

مشکلات تهران ناشی از فقدان مدیریت شهری و تسلط مدیریت ملی بر تصمیم‌گیری‌های این شهر است. باید توجه داشت که مدیریت ملی اگر مشکلات موجود را تشدید نکند به رفع آن‌ها نیز کمکی نخواهد کرد. صرف بودجه‌های ملی برای حل مشکلات تهران نوعی یارانه برای سکونت در تهران است و پرداخت یارانه، مردم را برای مهاجرت به این کلان‌شهر تشویق می‌کند. بودجه دولتی برای گسترش مترو، تسهیلات بیشتر برای خرید خانه در تهران و ... بخشی از این سیاست‌های ملی است که مشکلات تهران را بیشتر می‌کند. برای رفع مشکلات تهران باید مدیریت شهری با محوریت مشارکت شهروندان تهرانی طراحی شود. اگر آلودگی و ترافیک وجود دارد، شهروندان تهرانی باید هزینه کاهش آن‌ها را به‌صورت پرداخت عوارض بیشتر برای احداث خطوط مترو، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و ... بپردازند.

 البته نهاد مدیریت شهری نیز باید از طریق ارتقای شفافیت و پاسخگویی، اعتماد شهروندان را جلب و تضمین کند که منابع درآمدی به‌صورت کارا هزینه ‌می‌شوند. تأمین مالی بدون مشارکت شهروندان تنها به تراکم جمعیتی بیشتر در تهران منجر خواهد شد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - بیشتر - آلودگی - ترافیک - مشکلات - شهروندان - زندگی - مدیریت - متوسط - آن‌ها - تهرانی - به‌صورت - می‌کند - جمعیت - سکونت - خانوار - مدیریت شهری - جمعیتی - کیفیت - هزینه - مشارکت - یارانه - تراکم - پرداخت - درآمد - جذابیت - هزینه‌ - قابل‌توجهی - پایتخت - مناطق - بودجه - دارند - استان - بهبود - می‌دهد - مهاجرت -

مطالب مرتبط با : بهبود کیفیت زندگی
نظر شما در مورد : بهبود کیفیت زندگی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها