مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10119 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آبان 1395 -ساعت : 18:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مرکبات در دست دلال‌ها، کیوی در دست نیوزلندی‌ها!

مرکبات در دست دلال‌ها، کیوی در دست نیوزلندی‌ها!

مازندشورا: با توجه به کیفیت مناسب و حجم بالای تولید محصول کیوی در استان، یک شرکت بزرگ نیوزلندی برای خرید کیوی مازندران اعلام آمادگی کرده است/ بیان کردن مکرر این موضوع در جلسات که تولید زیاد است باعث خراب شدن بازار می‌شود و اعلام میزان تولید نباید به‌گونه‌ای باشد که فرصت‌طلبان به ضرر تولیدکننده بهره‌برداری کنند

مازندشورا: دلاور حیدرپور عصر امروز در کارگروه توسعه صادرات و تسهیل رفع موانع تولید که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه امسال وضعیت تولید مرکبات  در استان خوب است اما بازار هنوز از شرایط خوبی برخوردار نیست، اظهار کرد: بیان کردن مکرر این موضوع در جلسات که تولید زیاد است باعث خراب شدن بازار می‌شود و اعلام میزان تولید نباید به‌گونه‌ای باشد که فرصت‌طلبان به ضرر تولیدکننده بهره‌برداری کنند.

 

وی افزود: از امروز سازمان تعاون روستایی در امر خرید مرکبات به طور مستقیم از باغدار وارد عمل شد و با حداقل قیمت 900 تومان این محصول را از باغدار خریداری می‌کنند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: دو روز آینده اتحادیه مرکزی تعاونی تولید مبلغ 5 میلیارد تومان علی‌الحساب به حساب تعاون روستایی مازندران واریز می‌کند و قرارداد خرید از امروز منعقد شد.

 

حیدرپور با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مرکبات خریداری شده را برای شب عید هم ذخیره‌سازی می‌کند، گفت: فضا برای عرضه مستقیم مرکبات و کیوی باید فراهم شود و روزانه 100 تن به کشورهای روسیه و آسیای میانه و 5 هزار تن به سلیمانیه عراق ارسال می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه از هفته آینده بازار بهتری نسبت به اکنون شاهد خواهیم بود و بازار مرکبات مدیریت بهتری می‌شود، اضافه کرد: اتحادیه باغداران باید پل بین باغدار و بازار باشد و همیشه نباید چشممان به ارائه تسهیلات از سوی دولت باشد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: امسال در بسته رونق تولید 36 میلیارد تومان به صنایع بسته‌بندی و سورتینگ اختصاص یافت.

 

حیدرپور با بیان اینکه در بسته رونق تولید سه هزار و 400 تقاضا بخش کشاورزی در سامانه بهین‌یاب به ثبت رسید که یک‌هزار و 493 طرح بررسی شد و  طرح‌ها  برای ارایه تسهیلات به 10 بانک معرفی شدند، ادامه داد: تاکنون 497 طرح کشاورزی با یک‌هزار و 157 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شد.

 

وی در پایان گفت: کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا یارانه بیشتری از ما دریافت می‌کنند و بخش کشاورزی در کشور ما بیشتر از این حق استفاده از یارانه را دارد.

 

 

معاون استاندار مازندران اعلام کرد

آمادگی یک شرکت نیوزلندی برای خرید کیوی مازندران

حسن خیریان‌پور عصر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان، اظهار کرد: تلاش‌های زیادی در استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان برای آماده‌سازی شرایط صادرات مرکبات و کیوی تولیدی باغات مازندران صورت گرفته تا این اتفاق مهم محقق شده و به مرحله عملیاتی برسد و بر همین اساس از سوی دولت 100 میلیارد تومان به عنوان مشوق‌های صادراتی به تولید‌کنندگان پرداخت می‌شود که در این بخش باید تولید‌کنندگان وارد عرصه شوند.

 

وی مهم‌ترین اصل اجرای این برنامه‌ها را ورود بخش خصوصی و آماده‌سازی واحدهای ویژه صادرات عنوان کرد و افزود: سورتینگ و سردخانه‌ها باید در استان فعال شوند چرا که در کشورهای آسیای میانه و شمال دریای کاسپین بازار بسیار مناسبی برای صادرات داریم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با بیان اینکه با توجه به کیفیت مناسب و حجم بالای تولید محصول کیوی در استان، یک شرکت بزرگ نیوزلندی برای خرید کیوی مازندران اعلام آمادگی کرده است، یادآور شد: امروز در محل فرمانداری ویژه تنکابن نخستین مذاکرات برای تحقق این امر مهم صورت گرفت و پیگیر آماده‌سازی شرایط صادرات کیوی استان به این کشور هستیم.

 

این مسؤول مساحت باغات کیوی در مازندران را 6 هزار و 500 هکتار برشمرد و افزود: از این باغات کیوی سالانه در مجموع 180 هزار تن محصول برداشت می‌شود و با توجه به استانداردهای صادراتی 12 هزار و 700 تن آن قابلیت صادرات دارند که از نظر مرغوبیت و تولید ارگانیکی دارای کیفیت بالایی برای صدور هستند.

 

خیریان‌پور با بیان اینکه مقوله صادرات امری مهم و ارز‌آور و برای کمک به رشد اقتصادی منطقه و کشور حائز اهمیت است، تصریح کرد: با توجه به پیچیدگی‌های فرآیند صادرات، صادرکنندگان باید به بحث استاندارد‌سازی و رعایت اصول صادرات در این بحث اهمیت دهند و شرایط مناسب سورتینگ و نگهداری محصول خود در سردخانه‌های مناسب فراهم کنند تا این فرصت با در نظر گرفتن اصول صادرات به صورت تجارت پایدار برای افزایش درآمد استان و رونق اقتصادی محقق گردد.

 

وی با اعلام اینکه در ارتباط با صادرات محصولات تولیدی باغات مرکبات، کیوی و دام و طیور و نیز توسعه گردشگری دریایی با سفر نمایندگان کشور روسیه از بندر آستراخان به مازندران مذاکرات خوبی صورت گرفته است، بیان کرد: این هیأت از ظرفیت‌های استان به همراهی مسئولان بازدیدی نیز به عمل آمده که در این سفر تفاهم‌نامه‌ای بین طرفین امضاء شد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران گفت: شرایط خوبی برای حمل و نقل دریایی و هوایی از بنادر و فرودگاهی در استان وجود دارد و در بحث حمل ترانزیتی زمینی نیز پیگیری‌های خوبی انجام شده که امیدواریم از سال 96 شاهد تحولات خوبی در بخش از صادرات و رونق اقتصادی باشیم.


منبع : فارس مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها :

نظر شما در مورد : مرکبات در دست دلال‌ها، کیوی در دست نیوزلندی‌ها!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها