مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10183 -تاریخ انتشار : شنبه 29 آبان 1395 -ساعت : 09:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعضای شوراهای اسلامی به حقوق مردم هم توجه کنند/ شهرداران نگاه متفاوت به اعضای شورا دارند

اعضای شوراهای اسلامی به حقوق مردم هم توجه کنند/ شهرداران نگاه متفاوت به اعضای شورا دارند

اختصاصی مازندشورا: نظارت بر عملکرد شهرداري وظیفه قانونی شوراها است اما از طرفي نباید نظارت به شکلی باشد که در جریان عادی امور شهرداری خللی وارد شود/ دغدغه اعضای شوراها تامين حقوق عمومي مردم باشد. حق الناس نه تنها با ایجاد گروهها و دسته هاي اقلیت و اکثریت در شورا تامین نخواهد شد بلکه تضییع حقوق آنها را به همراه خواهد شد

مازندشورا: اصل شورا و مشورت از مهمترین اصول اجتماعی در اسلام است. مشاوره ضمن رشد اندیشه و تفکر در جامعه اسلامی موجب مشارکت مردم در سرنوشت خویش و تحکیم پیوندهای اجتماعی می‌گردد که در منابع اسلامی با دقت و اهمیت خاصی مطرح و در سیره پیامبر گرامی اسلام و پیشوایان دینی جایگاه ویژه‌ای دارد، بطوریکه «نهاد شورا» ستون فقرات جامعه اسلامی و شیوه ای اجتناب ناپذیر در مدیریت اسلامی و جامعه مومنان می باشد.

شورا در دین مبین اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و آنچه که امروز به عنوان اهداف و وظایف مدیریت شهری می توان برشمرد با آنچه در قانون اساسی قابل برداشت است اختلاف فاحشی دارد.

در قانون اساسی شوراها به عنوان یک رکن از ارکان تصمیم گیری اداره امور کشور محسوب شده و شيوه نظارت مردم بر امور محل تعریف شده است ولی آنچه در قوانین عادی به عنوان اهداف و وظایف شورا و شهرداری ها آمده، برآورده کننده نیازهای شهر و روستا نيست بلکه بخش کوچکی از وظایف قابل تعریف برای مدیریت محلی است

تقسيم اهداف و وظایف مدیریت شهری میان دولت از یک سو و شوراها و شهرداری از سوی دیگر سبب یک ناهماهنگی در بین این مجموعه ها و بار هزینه‌ای اساسی برای مردم و دولت به همراه داشته‌اند.

روسای شوراها وظیفه دارند ضمن تقویت روحیه همدلی، انسجام و مشارکت همگانی در شوراها نظم انضباط ساختار اداری این نهاد در چهارچوب ضوابط و مقررات قانونی تحت عنوان رعایت سلسله مراتب اداری شوراها مترتب گردد و از هرگونه بروز رفتار غير شورايي در این مجموعه ها جلوگیری کنند چرا که رفتار شوراها در جامعه بی تاثیر نخواهد بود.

ساختار شوراهای اسلامی در کشور به دو صورت پایه و فرداست مي باشد که وظیفه  نظارت بر عملکرد شوراها فقط از طریق شوراهای فرداست بر شوراهاي پایه صورت میگیرد شورای اسلامی استان به عنوان بالاترين مرجع نظارتی شوراها در استان نظارت دقيق خود را بر عملکرد شوراها در قالب برنامه های بازدید و دریافت بموقع عملکرد شوراها دارند.

نظارت بر عملکرد شهرداري وظیفه قانونی شوراها است اما از طرفي نباید نظارت به شکلی باشد که در جریان عادی امور شهرداری خللی وارد شود. قانون نظارت شورا بر عملکرد مالی شهرداری را تصویب بودجه سالانه شهرداری ها و انتخاب حسابرس رسمي مشخص نموده یا نظارت بر سایر امور عمرانی، خدماتی، فرهنگی شهر و هرگونه نارسایی و کمبود را از طريق پرسش پاسخ با شهردار تحت عنوان نظارت شورا بر عملکرد شهردار مطرح نموده است که شوراها لازم است در شیوه اجراي صحیح وظیفه نظارتی خويش در چهارچوب قانون دقت کنند.

دغدغه اعضای شوراها تامين حقوق عمومي مردم باشد. حق الناس نه تنها با ایجاد گروهها و دسته هاي اقلیت و اکثریت در شورا تامین نخواهد شد بلکه تضییع حقوق آنها را به همراه خواهد شد. بنابراین تلاش شود حق مردم را در سايه اتحاد ،همدلی، وحدت، انسجام و توافق جمعی محقق گردد. همچنین شهرداران نگاهی عادلانه و یکسان به شورا داشته باشند و از هرگونه تفاوت بین اعضای شورا پرهیز کنند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شوراها - شهرداری - اعضای شورا -

نظر شما در مورد : اعضای شوراهای اسلامی به حقوق مردم هم توجه کنند/ شهرداران نگاه متفاوت به اعضای شورا دارند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها