مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10237 -تاریخ انتشار : شنبه 29 آبان 1395 -ساعت : 15:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بررسی وضعیت چهار دوره شورای شهر تهران

شورای شهر متخصص می خواهد نه ورزشکار و خواننده

مازندشورا:

بلدیه| شورای اسلامی شهر و روستا از هشتمین سال دهه سوم استقرار جمهوری اسلامی ایران شروع به کار کردند،و طبیعی است که شورای شهر تهران به عنوان نهادی که ناظر بر امور شهری پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور است در این بین از اهمیت بیشتری برخوردار است.و نکته های منفی و مثبت آن بیش از هر جای دیگر مد نظر است.در زیر نگاهی گذرا به نوع تشکیل و چگونگی ۴دوره شورای شهر تهران می اندازیم.
شورای اول
photo777592013942007763
عبداله نوری، سعید حجاریان، ابراهیم اصغرزاده، عباس دوزددوزانی، سید محمد غرضی و غیره از چهره های شاخض اعضای شورای اول هستند. اکثر افراد در شورای اول از لیست اصلاح طلبان بودند.
از همان جلساتی که برای انتخاب شهردار برگزار شد،معلوم شد که شورای اول نمی تواند مدافع خوبی برای تفکر اصلاح طلب باشد.فضا به قدری در دوره اول شورای شهر بغرنج شد که کارگروهی متشکل از سه قوه  تشکیل شد در حالی که کمتر از دو ماه تا پایان مهملت قانونی این دوره مانده بود رای به انحلال بدهند تا شورایی که قرار بود نشانه ای از تلاش دولت اصلاحات در راستای مشارکت مردم در امور و در نهایت توسعه سیاس باشد برای دولت چیزی جز درگیری نداشت.
در بهار ۷۸ درحالی که خبرها از دستگیری شهردار تهران منتشر شده بود شورای شهر که بیشتر اعضای آن را اصلاح طلبان تشکیل میدادند، نمی تواستند گزینه ای درست انتخاب کنند تا سرانجام مرتضی الویری را به عنوان شهردار بعد از اتمام فرصت داده شده انتخاب کردند.بهم ریختگی امور شهری بعد از دستگیری تعداد از شهرداران مناطق مختلف تهران و اعتراضات متعدد مردم  علیه شهردار مبنی بر اینکه زمین و خانه های آنان را برای انجام پروژه های مختلف توسط شهرداری تصرف شده است سبب بدبینی جامعه به شورای تازه تشکیل شده و رئیس جمهور وقت شد.
شورای دوم
photo777592013942007762
انتخابات دور دوم شورا ها در حالی شروع شد که تعیین صلاحیت بر عهده وزارت کشور، دولت اصلاحات و مجلس ششم اصلاح طلب بود تا ترکیب لیست انتخاباتی، اسامی غریبه ای را در خود جای دهد.علاوه بر حضور دو جبهه راست و چپ، اعضای نهضت آزادی، جبهه ملی و .. دیده می شد.
اما به همان اندازه که لیست جذاب بود صندوق های رای نتوانست مردم را به سمت خود جلب کند و گروه ناشناخته ای بنام آبادگران به غیر از یک سهمیه که آن هم به نام رسول خادمی قهرمان ملی در انتخابات حضور داشت همه کرسی ها را البته با کمترین میزان آرا در اخیتار خود گرفت.
چهره ای جدید اصولگرایان شورا شهر تهران را به دست خود گرفتند و مقدمات ورود احمدی نژاد به رده مدیریت شهر تهران فراهم کرد.
خسرو دانشجو وزیر سابق علوم  احمد نژاد را هدیه شورای دوم به مردم عنوان کرد و گفت: بنده به عنوان یک عضو شورای دوم شهر افتخار می کنم که احمدی نژادرا به عنوان شهردار انتخاب کردیم.
امیر رضا واعظ آشتیانی درباره انتخاب احمدی نژاد به عنوان شهردار می گوید: احمدی نژاد این هنر را داشت که در دو سال خدمت خود در شهرداری طوری عمل کرد که مردم آن را پاستور نشین کردند.
یکی از نکات پر رنگ در انتخابات شورای شهر تهران حضور کم رنگ مردم در پای صندوق های آرا بود که به گفته کارشناسان عملکرد ضعیف شورای شهر در دوره اول علت آن است.
شورای سوم
شکست اصلاح طلبان در شورای دوم سبب شد که آن ها با برنامه ای مدون تر وارد انتخابات دور سوم شورا شوند. این در حالی است که اصولگرایان در انتخابات مجلس هفتم و شورای دوم و دولت نهم پیروز شده بودند این تصور ایجاد شده بود که می توانند در شورای سوم هم بیشترین کرسی را بگیرند.
اصلاح طلبان به خاطر اینکه در انتخابات شورا سوم شکست نخورند عزمشان را از سال ۸۵ جزم کردند تا توفیق نسبی داشته باشند و همین امر سبب شد تا چهرهای شاخص چون احمد مسجدی ، معصومه ابتکار، محمد علی نجفی و هادی ساعی که به دلیل حضور در لیست انتخابات شورای شهر رقابتشان در بازی های آسیای ۲۰۰۶دوحه از تلوزیون پخش نشد.این دوره از شورای شهر ۷سال طول کشید.شورای سوم از سال ۸۶شروع به کار کرد تا سال ۹۲ادامه داشت.
سهم اصلاح طلبان از شورای سوم ۴کاندیدا بود که در بالا ذکر شد. در این دوره مهدی چمران که در شورای دوم با اکثریت ارا به ریاست رسیده بوددر این دوره هم به ریاست شورای شهر رسید.این دوره یکی از بی حاشیه ترین شورا ها بود و تنها درگیری آن تغییر اسم میدان ۹دی ماه بود که از طرف اعضای اصلاح طلب مطرح شد.
 
شورای چهارم
شورای چهارم در حالی پا به عرصه انتخابات گذاشته بود که شهردار تهران به عنوان نامزد ریاست جهموری ثبت نام کرده بود.با وجود اینکه شورای سوم تعداد اندکی از اعضای اطلاح طلب را در خود جای داده بود این بار با برنامه مدون و با حضور چهرهای شاخص ورزشی و هنری به عنوان کاندیای شورا وارد رقابت شدند.
 
شورای شهر یکی از ارکان مهم تصمیم گیری برای شهر می باشد بنا براین باید اعضای آن دارای تخصص و تجربه باشند. گویا ورزشکاران و به‌ویژه کشتی‌گیران بیشتر و بهتر از جریان‌های سیاسی و حزبی رای مردم را خوانده بودند و این‌گونه شد که تعداد ورزشکاران در شورای شهر تهران از یک عضو یعنی رسول خادم در شورای دوم به چهار عضو در شورای چهارم رسید.
در ابتدای دوره چهارم، وقتی بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها می‌گفتند جای ورزشکاران در شورای پایتخت نیست، شمار زیادی از اعضا، از جمله مهدی چمران، معیار را تعداد رأی و اعتماد مردم گذاشتند و گفتند هرکسی رأی بیشتر دارد، مسئولیتش سنگین‌تر است.
متاسفانه چند سالی است که برخی از افراد که به دلایل هنری و یا ورزشی به شهرتی رسیده‌اند، دچار توهم شده و سطوح خدمت‌گزاری خود به مردم را چنان گسترش می‌دهند که عملا به «ضدخدمت» تبدیل می‌شود. می‌شود مشهور بود، قلب مردم را با رفتن روی سکوی مسابقات آسیایی و جهانی شاد کرد، اما این‌ها به معنای ورود به عرصه‌ای که مستقیما با منافع شهر و مردم در ارتباط است نیست.
۱۶۶۴۸۱۰
اگر بخواهیم عملکرد شورای چهارم را بررسی کنیم ابتدا نیاز است که مردم  نسبت به مطالباتشان آشنا باشند و بدانند که نمایندگان آنها در شورای شهر چه وظایف، مسئولیت ها و تکالیفی دارند.سپس باید کیفیت زندگی شهری را تعریف کرد و بر اساس شاخصه های مطرح شده، بر شورا نقد کرد.
با وجود اینکه تعداد اعضای  شورای چهارم بیشتر از دوره سوم است  لکن عملکرد شورای چهارم به اندازه ی شورای سوم قابل قبول نیست. اگر به بررسی چند مشکل عمده شهر تهران بپردازیم متوجه مسئله مذکور می شویم.ترافیک، آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی، بافت فرسوده، متکدیان، دست فروشان،کمبود فضای تفریحی، کمبودجای پارک خوردرو، آپارتمان سازی، و غیره از جمله مشکلات است که پایتخت با آن روبه رو است.اگر تنها به دو مورد از مشکلات مذکور توجه کنیم متوجه می شویم که شورای چهارم علنن در برطرف کردن آن ها عملکرد مناسبی نداشته است.
باید به این نکته توجه کرد که بنا به قانون دولت سهم عمده ای در توسعه شهری دارد اما به گفته شهردار تهران دولت نه تنها بدهی های خود را به شهراری پرداخت نمی کند بلکه مشکلاتی را برای شهرداری تهران ایجاد می کند.
شورای چهارم را می توان پر حاشیه ترین شورای در دوره های مختلف عنوان کرد شاید بتوان علت اصلی آن را برخورد ناشایست دولت دانست. سال ۹۲ هم زمان با رقابت های انتخاباتی، روحانی ضد قالیباف سخنانی را در مناظره انتخاباتی مطرح کرد. بعد از آن برای تخریب چهره شهردار تهران در مراسمات مختلف به نقد قالیباف پرداخت.
مطرح شدن حضور قالیباف در انتخابات سال ۹۶ سبب شد تا تخریب چهره شهردار پررنگتر از قیل شود و این اتهامات به شورای شهر تهران کشیده شود و شهردار را متهم به دادن املاک با قیمت پایین به برخی از اعضای شورای شهر کنند.حقوق های نجومی مدیران دولت تدبیر و امید و همچنین عدم پیگیری دولت باعث خشم مردم شد و از طرفی دولت به منظور سوق دادن اذهان مردم، املاک نجومی را در برابر حقوق های نجومی مطرح کرد.
با وجود اینکه چهار دوره از انتخابات شورای شهر می گذرد امام مشکلات شهر تهران هنوز پا برجا است. بهتر است در انتخابات دور پنجم افراد متخصص و به دور از سیاست زدگی وارد شورا شوند تا شاید مرحمی بر دل پایتخت باشند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای - تهران - انتخابات - شهردار - عنوان - چهارم - اعضای - اصلاح - تعداد - اینکه - مختلف - عملکرد - باشند - احمدی - بیشتر - طلبان - پایتخت - تشکیل - نجومی - ورزشکاران - ریاست - انتخاباتی - بررسی - مشکلات - شهرداری - افراد - قالیباف -  شورای - اعضای شورا - مهدی چمران - ورزشی - حاشیه - مذکور - تخریب - متوجه - املاک - رقابت - صندوق - توسعه - درگیری - اصلاحات - سیاسی - متخصص - اسلامی - دستگیری - اندازه - ایجاد - چهرهای - برنامه - کارشناسان - اصولگرایان - چمران -

نظر شما در مورد : شورای شهر متخصص می خواهد نه ورزشکار و خواننده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها