مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10314 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آذر 1395 -ساعت : 08:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مخابرات مازندران؛ در آستانه ورشکستگی؟!

تجربه نساجی مازندران به کمک مخابرات می‌آید؟؛

مخابرات مازندران؛ در آستانه ورشکستگی؟!

مازندشورا: آمار استفاده از این شبکه اجتماعی در مازندران نیز بسیار بالا گزارش شده که حاکی از افزایش گرایش به شبکه‌های اجتماعی و کاهش کاربران پیامک دارد. از این‌رو شاید روزی کسب درآمد شرکت مخابرات تنها به فروش اینترنت محدود شود که آن هم به دلیل سرعت دسترسی توده مردم می‌تواند در سال‌های آینده با کاهش تعرفه قیمت‌ها روبه‌رو باشد

مازندشورا: حدود 10 سال است که ثبات نسبی در تعرفه تلفن ثابت، ایران را جزو 5 کشور با حداقل تعرفه قرار داده است، اما بدون شک در سال جاری افزایش تعرفه‌ها عملیاتی خواهد شد. چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد تعرفه‌های تلفن ثابت 50 درصد افزایش خواهد یافت. تا پیش از این تعرفه داخل استان برای هر دقیقه مکالمه 30 ریال بود که زین پس این میزان به 45 ریال رسیده است. همچنین در اقدامی ناگهانی هزینه اشتراک خط تلفن از 50 هزار تومان به 200 هزار تومان افزایش پیدا کرد. کاری که به قول وزیر ارتباطات در آغاز قرار بود به 250 هزار تومان تغییر یابد که مورد موافقت کمیسیون تنظیم مقررات قرار نگرفته و با رقم 200 هزار تومانی موافقت شد.

در وهله نخست به نظر می‌رسد این تصمیم به دلیل عمق مشکلات اقتصادی و کمبود درآمدهای شرکت مخابرات باشد. این در حالی است که شرکت ارتباطات سیار یا همان همراه اول معروف که همه با تلفن همراه آن را می‌شناسند وضعیت مالی مناسبی دارد. اما شرکت مخابرات ایران یا آشنای اول که تلفن ثابت بر عهده آن است با مشکلات مالی عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. شرکتی که در سال‌های اخیر همواره با افت درآمد مواجه شده بود، 2 سال پیش در اقدام یکسان‌سازی کد استانی زیان مالی سنگین‌تری را به جان خرید و امروز در اغلب استان‌ها حتی به فروش اموال خود دست زده است. یکسان‌سازی کد استانی تیر سال 93 انجام شد که تمامی شهرها و مناطق استان دارای کد یکسانی شدند و نرخ مکالمه بین شهری به اندازه نرخ مکالمه درون شهری شد.

هم کدی استانی با اجبار دولت در حالی صورت پذیرفت که تصور می‌شد با این اقدام گرایش مردم به تلفن ثابت افزایش پیدا کند. اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و درآمد حاصل از اینترنت نیز به دلیل استفاده بیش از حد مردم از بسته‌های اینترنتی به سمت کاهش خرید اینترنت ثابت گرایش یافت. با این اوصاف و چشم‌انداز نگران‌کننده، آیا در آینده باید شاهد خارج شدن تلفن ثابت از زندگی مردم باشیم؟

مازندران یکی از استان‌های پیشرفته در استفاده از اینترنت محسوب می‌شود؛ به‌طوری که دومین رتبه ضریب اینترنت کشور را دارا بوده و تقریباً چیزی در حدود 90 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند. این شرایط می‌تواند به عنوان یکی از تهدیدات جدی خط تلفن ثابت در نظر گرفته شود که در چند سال اخیر همواره به سمت کاهش استفاده سوق یافته است. نشانه آن مشکلات مالی مخابرات مازندران است که نماد تهدیدی بزرگ برای این ارتباط سنتی خواهد بود. شاید به همین خاطر بود که در ماه‌های آغازین سال 95 تعرفه‌های تلفن ثابت 50 درصد افزایش یافت. اما آیا این افزایش تعرفه خواهد توانست شرکت مخابرات را از ورشکستگی احتمالی در بخش آشنای اول نجات بخشد؟

مسئولان مخابرات اعتقاد دارند این افزایش بها چندان چشمگیر نبوده و هزینه ارتباط بین شهری درون استانی رقم چندانی نیست. در حال حاضر اغلب مردم با تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و سبک زندگی جدید هر روز بر دامنه این موضوع می‌افزاید. همچنین شرکت‌های مخابرات استانی بخشی از درآمد را نیز باید به دولت بازگشت داده و بخشی از آن را دریافت کنند. با این وصف به نظرمی‌رسد این افزایش تعرفه معادله دو سر باخت است که هم مشتریان تلفن ثابت را ناراضی ساخته و هم گشایش چندانی برای شرکت‌های استانی به وجود نمی‌آورد.

در زمینه هزینه اشتراک خط تلفن نیز که افزایش یافت موضوع به همین نحو خواهد بود. چه آن‌که درخواست‌ها برای اشتراک رقم چندان چشمگیری نبوده و حتی سبک زندگی امروز برخی خانواده‌های جوان نشان داده که حاضر هستند بدون داشتن خط تلفن ثابت زندگی کنند. چرا که تلفن همراه تمام کمبودها را حل کرده و حتی با قیمت بسیار بالاتر از تلفن ثابت به لحاظ دسترسی آسان و امکانات بیشتر برای افراد به ویژه جوانان محبوب‌تر است. اینجاست که باید گفت مشکل مخابرات در زمینه هزینه مشکلی ساختاری است که شاید در فرداهای دورتر یقه تلفن همراه را نیز بگیرد. امروزه با سرعت رشد شبکه‌های اجتماعی و ارتباطاتی که افراد به ویژه جوانان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی دارند استفاده از تلفن همراه و ارسال پیامک نیز به نحو چشمگیری در حال کاهش است. یکی از مسئولان چندی پیش گفته بود 82 درصد کاربران تلگرام، ایرانی هستند و هر ایرانی روزانه نزدیک به 5 ساعت در تلگرام حضور دارد. آمار استفاده از این شبکه اجتماعی در مازندران نیز بسیار بالا گزارش شده که حاکی از افزایش گرایش به شبکه‌های اجتماعی و کاهش کاربران پیامک دارد. از این‌رو شاید روزی کسب درآمد شرکت مخابرات تنها به فروش اینترنت محدود شود که آن هم به دلیل سرعت دسترسی توده مردم می‌تواند در سال‌های آینده با کاهش تعرفه قیمت‌ها روبه‌رو باشد.

اگرچه شاید اوضاع امروز کشور ما و گرایش فزاینده مردم به استفاده از شبکه‌های اجتماعی یک تب ناگهانی باشد، اما باید این احتمال را داد که این وضعیت به‌طور نسبی پایدار مانده و تلفن‌های ثابت و همراه به محبوبیت گذشته بازنگردند. به همین خاطر است که باید برای زیرساخت‌های اداری و منابع انسانی این شرکت‌ها چاره‌ای جدی و تازه اندیشیده شود تا در آینده با مشکل ریزش نیرو و ورشکستگی مواجه نشوند. باید بتوانیم از تجربه شرکت‌هایی همچون نساجی مازندران که 30 سال پیش باید به فکر امروز می‌افتادند درس گرفته و به فکر 30 سال دیگر باشیم. بنا به آمارها 20 درصد از دانش‌آموختگان دانشگاهی استان مازندران از حوزه فناوری اطلاعات هستند که می‌توان از آنان در گسترش IT کمک گرفته و مازندران را قطب IT کشور کرد. باید بتوانیم همگام با تغییرات فناوری و سبک زندگی، بخش‌های اقتصادی را با آن‌ها هماهنگ کنیم تا دچار غفلت نشویم. غفلتی که در مورد برخی صنایع و کسب و کارهای اقتصادی دامن اقتصاد استان را گرفته و صنایع مهمی را به تاریخ سپرد.

به نظر می‌رسد یکی از راه‌ها برای حفظ کاربران تلفن ثابت و همراه افزایش خدمات ویژه است. به ویژه تلفن‌های ثابت باید بتوانند از این حالت تک بعدی و سنتی خارج شده و کارکردهای دیگری نیز انجام دهند. ایجاد کارکردهای جدید که در زندگی امروز مورد نیاز مردم خواهد بود می‌تواند تلفن ثابت را حفظ کرده و نسل آینده را همچنان به آن علاقه‌مند نگاه دارد. این مهم در صورت ایجاد زیرساخت‌های مخابراتی و فنی و همچنین تغییر نگاه مسئولان میسر خواهد شد.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مخابرات مازندران -

نظر شما در مورد : مخابرات مازندران؛ در آستانه ورشکستگی؟!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها