مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10461 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 آذر 1395 -ساعت : 09:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تاثیر نگاه سیستمی و آموزش بر کاهش روند حوادث رانندگی/ تاکید بر نصب و راه‌اندازی سامانه سپهتن در جاده‌های کشور/ تشدید نظارت و کنترل و برخورد قاطع با رانندگان متخلف

وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح کرد:

تاثیر نگاه سیستمی و آموزش بر کاهش روند حوادث رانندگی/ تاکید بر نصب و راه‌اندازی سامانه سپهتن در جاده‌های کشور/ تشدید نظارت و کنترل و برخورد قاطع با رانندگان متخلف

مازندشورا: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس زائرین در محور اقلید گفت: مهمترین نکته داشتن نگاه سیستمی در این حادثه به منظور جلوگیری از درصد تکرار آن در آینده و توجه به ایمنی و آموزش سیستمی به کمیسیون‌های ایمنی راه‌های استان‌ها با هدف بررسی سانحه حتی در سطح استانی و منطقه‌ای است.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی هشتادمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌ها  به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و با حضور مهرداد تقی‌زاده معاون حمل‌ونقل، داود کشاورزیان معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سردار امیری جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی و جمعی از نمایندگان وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن، تجارت، آموزش‌وپروش، بهداشت‌ودرمان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پزشکی قانونی برگزرا شد.

عباس آخوندی پس از استماع گزارش حادثه اتوبوس زائرین در محور اقلید که منجر به کشته شدن ۲۸ نفر از مسافران این اتوبوس شد اظهار داشت: مهمترین نکته داشتن نگاه سیستمی در این حادثه به منظور جلوگیری از درصد تکرار آن در آینده و توجه به ایمنی و آموزش سیستمی به کمیسیون‌های ایمنی راه‌های استان‌ها با هدف بررسی سانحه حتی در سطح استانی و منطقه‌ای است.

 وی افزود: رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با همکاری پلیس راهور برنامه زمان‌بندی نصب سامانه سپهتن را تهیه و مدت زمان لازم برای تجهیز راه‌های شریانی به این سامانه را مشخص کند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در روند تجهیز جاده‌ها به سامانه سپهتن به طبع نقاط ضعف این سامانه شناسایی و مرتفع خواهد شد.

آخوندی با اشاره به تاثیر مستندسازی سوانح رانندگی طی سه سال اخیر تاکید کرد: بهتر است با دایر کردن کارگاه‌های آموزشی استانی یا منطقه‌ای و فعال کردن دانشگاه‌ها، توان تجزیه و تحلیل سوانح افزایش یابد.

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به رفع نقاط پر تصادف در سطح راه‌های کشور اشاره کرد و گفت: اگرچه دستورالعمل شناسایی نقاط پرسانحه صادر شده است لذا با توجه به کمبودهای مالی باید رفع این نقاط از طریق زمان‌بندی مناسب تعقیب شود. همچنین مساله ممنوعیت تردد اتوبوس‌ها از جاده‌های درجه دو و سه شاید مشکل باشد اما بهتر است علاوه بر معرفی راه‌های پرخطر به شرکت‌های حمل و نقل مسافر، در ادامه نظارت و کنترل تشدید شود.

وی در ادامه راه‌های روستایی را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: با روند افزایشی توسعه راه‌های روستایی در کشور میزان تصادفات در این جاده‌ها نیز به دلیل خلوتی و قابلیت رانندگی با سرعت بیشتر و استقرار کمتر پلیس رو به افزایش است، که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بهتر است سیستم کنترلESC  اتوبوس‌ها در کارگروه مربوطه بحث شود و برمبنای استانداردهای موجود مورد بررسی قرار گیرد. همچنین پیشنهاد همکاری مشترک وزارتخانه‌های بهداشت‌ودرمان و راه‌وشهرسازی برای مطالعه محل استقرار مراکز تروما نیز بسیار پرهزینه خواهد بود اما حداقل می‌توان با تهیه نقشه اولیه جانمایی و نقاط خلع را شناسایی کرد.

آخوندی خاطرنشان کرد: من همیشه موافق برخورد قاطع با رانندگان متخلف هستم و باید با آنها برخورد قاطع شود به طور قطع سپهتن باید خلاء تبادل اطلاعات را پر کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در ابتدای جلسه با یادآوری سالگرد روز جهانی یادبود قربانیان تصادف‌های رانندگی﴿سومین دوشنبه نوامبر﴾ و پس از بحث و بررسی پیرامون دستور کار برگزار و جمع‌بندی‌های زیر حاصل شد:

گزارش اجمالی از تصادف‌های اتوبوس طی ۶ ماهه نخست امسال ارائه و مصوب نشست ۷۶ مورخ اول شهریور سال جاری کمیسیون امینی راه‌ها مبنی بر بازبینی مجموعه فرایندهای مرتبط با فعالیت اتوبوس‌های مسافری و اجرایی شدن راهکارهای مصوب مورد تائید قرار گرفت.

گزارش مشاور دبیرخانه در زمینه بررسی تحلیلی حادثه مورد ۱۸ آبان واژگونی اتوبوس در محور اقلید- یاسوج ارائه و ضمن تائید گزارش پیشنهادهای پایانی گزارش به شرح زیر تصویب گردید:

در ادامه جلسه گزارش اولیه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در مورد سفرهای اربعین سال جاری نیز ارائه گردید که با انجام اقدامات زیرساختی همچون بهسازی راه، ایجاد پارکینگ‌ها امکانات اقامتی و پذیرایی علی‌رغم افزایش تعداد مسافران امسال نسبت به سال‌های گذشته در حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد وضعیت تردد در سه منطقه مرزی مهران، چزابه، شلمچه و شبکه‌های منتهی به آن بهبودیافته است.

همچنین در دهه اربعین سال جاری از ۱۰ الی ۲۰ صفر نسبت سال گشته میزان کشته‌های تصادفات رانندگی از ۱۹۴ به ۲۱۰ نفر افزایش یافته است که استان‌های کرمانشاه، همدان، مرکزی و لرستان روند افزایشی و دو استان خوزستان و ایلام روند کاهشی داشته‌اند.

سپس موضوع واژه‌نامه تصادفات ترافیکی مطرح شد و با توجه به وجود دیدگاه‌های متفاوت در رابطه با موضوع، مقرر شد کارگروهی با عنوان بررسی آمار حوادث ترافیکی تشکیل و جمع‌بندی‌های لازم را برای تصمیم‌گیری در نشست آینده کمیسیون ارائه کند.

گزارشی از آخرین وضعیت پروژه برنامه عملیاتی ارتقای ایمنی راه هادر ایران ارائه گردید و مقرر شد ارزیابی‌های لازم در کارگروه راهبری پروژه با حضور معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازیانجام و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.

در پی واگذاری مسئولیت کارگروه فرهنگ و آموزش طبق مصوبه کمیسیون به آموزش‌وپرورش و با توجه به عدم فعالیت آن مقرر گردید در جلسه آینده گزارشی در این زمینه از سوی وزارت آموزش‌وپرورش ارائه گردد.

در پایان مقرر شد با توجه به تعیین روز ۷ اردیبهشت‌ماه به‌عنوان روز ایمنی حمل‌ونقل، برنامه‌ریزی مناسب برای برگزاری مراسم شایسته این روز انجام و نتیجه برای تصمیم‌گیری در نشست آینده کمیسیون ارائه شود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ارائه - گزارش - کمیسیون - راه‌های - شهرسازی - ایمنی - بررسی - سامانه - حمل‌ونقل - رانندگی - آخوندی - آینده - افزایش - گردید - اتوبوس - سپهتن - راه‌ها - سیستمی - حادثه - کارگروه - تصادفات - ادامه - همچنین - جاده‌ای - شناسایی - آموزش - معاون - وزارت - راهداری - برخورد - استقرار - اولیه - ترافیکی - نتیجه - وضعیت - افزایشی - اربعین - میزان - تصادف‌های - امسال - تائید - پروژه - روستایی - زمینه - فعالیت - موضوع - تصمیم‌گیری - آموزش‌وپرورش - گزارشی - جمع‌بندی‌های - استانی - کنترل - رانندگان - متخلف - پایگاه - نظارت - تشدید - تاثیر - حوادث - تاکید - جاده‌های - بهداشت‌ودرمان - اقلید - تجهیز - جاده‌ها - اشاره - سوانح - زمان‌بندی - برنامه - مسافران - اظهار - منطقه‌ای - همکاری - مناسب -

مطالب مرتبط با : تاثیر نگاه سیستمی و آموزش بر کاهش روند حوادث رانندگی/ تاکید بر نصب و راه‌اندازی سامانه سپهتن در جاده‌ه...
نظر شما در مورد : تاثیر نگاه سیستمی و آموزش بر کاهش روند حوادث رانندگی/ تاکید بر نصب و راه‌اندازی سامانه سپهتن در جاده‌ه...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها