مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10592 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 04 آذر 1395 -ساعت : 13:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
محلول‌پاشی فسفید پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران:

محلول‌پاشی فسفید پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

مازندشورا: عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: محلول‌پاشی فسفید پتاسیم 12 ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود.

مازندشورا:سید وحید علوی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری،درباره روش‌های مقابله با سرمازدگی درختان مرکبات اظهار کرد: سرما و یخ‌زدگی دو مقوله جدا از هم هستند و بهترین راهکار در دنیا استفاده از ماشین‌های تولید باد است که ارزان‌ترین روش برای سرما‌زدگی است.

وی افزود: سرمایی که سال 86 برای باغداران ایجاد کرد و سبب صدمه‌زدن به درختان و تلخ شدن میوه شد به دلیل عدم مدیریت قبل از رسیدن میوه بوده است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران ادامه داد: با توجه به افت قیمت پرتقال باغداران به سمت کاشت لیمو‌ترش می‌کنند که کشت این محصول حساسیت بیشتری نسبت به پرتقال و سایر مرکبات دارد.

علوی اضافه کرد: لیمو‌ترش حساس به سرما و یخ‌زدگی است و اگر باغداران خواهان تغییر الگوی کشت هستند باید با کارشناسان باغبانی مشورت کنند تا ارقام مناسبی را انتخاب کنند.

وی بیان کرد: باغداران باید در زمان وقوع یخبندان نسبت به آب‌پاشی اقدام کنند که 95 درصد باغداران این کار را انجام نمی‌دهند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: برای نهال‌های یک تا پنج ساله از کاه و کلش و فوم برای پوشش دادن استفاده شود.

علوی ادامه داد: پیش‌بینی ما بر این است خسارت به باغ‌ها زیاد نباشد و تنها ارقامی که حساس هستند بیشتر دچار خسارت می‌شوند.

وی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته برای جلوگیری از خسارت از محلول‌پاشی فسفید پتاسیم 12 ساعت قبل از وقوع یخبندان استفاده شود.

انتهای پیام/86035/

 


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : باغداران - تحقیقات - استفاده - مازندران - خسارت - یخبندان - کشاورزی - منابع - طبیعی - آموزش - ادامه - پرتقال - لیمو‌ترش - مرکبات - پتاسیم - فسفید - باغ‌ها - درختان - محلول‌پاشی - یخ‌زدگی -

نظر شما در مورد : محلول‌پاشی فسفید پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها