مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10598 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 04 آذر 1395 -ساعت : 14:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خطر یخ‌زدگی بیخ گوش حدود 4 هزار هکتار از باغ‌های مرکبات آمل

رئیس اداره جهاد کشاورزی آمل هشدار داد

خطر یخ‌زدگی بیخ گوش حدود 4 هزار هکتار از باغ‌های مرکبات آمل

مازندشورا: رئیس اداره جهاد کشاورزی آمل گفت: 3 هزار و 754 هکتار از باغ‌های مرکبات شامل نارنگی، پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت این شهرستان در خطر یخ‌زدگی قرار دارند.

مازندشورا:سید حسین اسلامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل، اظهار کرد: بارش شدید برف که از روز سه‌شنبه آغاز شده تاکنون ادامه دارد و در بخش‌های کشاورزی خسارت جدی وارد کرد.

وی با بیان اینکه در بخش فضای باز گلخانه‌ای 85.5 هکتار اراضی موجود است که هم‌اکنون همه آنها در زیر برف قرار دارند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی آمل با اعلام اینکه در این فضای باز گلخانه‌ای 5.4 میلیون درخت و درختچه زینتی وجود دارد، تصریح کرد: 89.3 هکتار فضای بسته گلخانه‌ای در آمل وجود دارد که شامل 464 واحد است.

این مسؤول با بیان اینکه در مجموع 174.8 هکتار فضای باز و بسته گلخانه‌ای در آمل موجود است، اظهار کرد: این فضاها هم‌اکنون در خطر جدی یخ‌زدگی و از بین رفتن قرار دارند.

اسلامی با اشاره به اینکه سطح باغات مرکبات این شهرستان 3 هزار و 754 هکتار است، بیان کرد: از این بین 2 هزار و 225 هکتار پرتقال موجود است که یک‌هزار و 789 هکتار پرتقال در حال بارآوری هستند.

وی با اعلام اینکه سطح باغات نارنگی این شهرستان یک‌هزار و 328 هکتار است که یک‌هزار و 21 هکتار بارآوری دارند، ادامه داد: هم‌اکنون مرکبات در حال بارآوری به‌صورت جدی در خطر یخ‌زدگی قرار دارند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی آمل با بیان اینکه در سایر مرکبات همانند لیمو و گریپ‌فروت میزان 171 هکتار در این شهرستان فعال است، بیان کرد: در این بخش هم 154 هکتار در حال بارآوری هستند.

این مسؤول با اشاره به اینکه 2 هزار و 964 هکتار از باغات مرکبات شهرستان آمل در حال بارآوری هستند، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 70 درصد از محصول نارنگی شهرستان آمل برداشت شده و محصول پرتقال نیز تاکنون 10 درصد برداشت شد.

اسلامی با بیان اینکه در مجموع 60 هزار و 648 تن مرکبات در این شهرستان بر روی درختان وجود دارد، اظهار کرد: از این بین 40 هزار و 410 تن پرتقال، 16 هزار و 413 تن نارنگی و 3 هزار و 825 تن سایر مرکبات است.

وی با اشاره به وجود سطح زراعی کلزا، سبزی، علوفه و کاهو، یادآور شد: تعداد 512 هکتار کلزا، یک هزار و 400 هکتار سبزی و یک هزار و 200 هکتار علوفه حاصل دست کشاورزان آملی زیر برف قرار دارد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی آمل بیان کرد: سطح زیر کشت کاهو 600 هکتار است که برداشت نوبرانه حدود 30 هکتار گزارش شده و بقیه زیر برف قرار دارند.

این مسؤول گفت: برای سرمازدگی و یخ‎زدگی مرکبات همه چیز بستگی به میزان یخ‌بندان پس از توقف برف دارد.

اسلامی گفت: کشاورزان و باغداران برای کاهش خسارت‌های ناشی از یخ‌زدگی به توصیه‌های کارشناسان کشاورزی گوش سپرده و از ایجاد آتش مصنوعی برای کاهش یخ‌زدگی و راه‌های متداول استفاده کنند.

انتهای پیام/86012/و30


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هکتار - اینکه - مرکبات - شهرستان - کشاورزی - بارآوری - دارند - یخ‌زدگی - پرتقال - گلخانه‌ای - اداره - اسلامی - اشاره - باغات - تاکنون - یک‌هزار - اظهار - مسؤول - موجود - هم‌اکنون - برداشت - نارنگی - علوفه - کشاورزان - محصول - مجموع - ادامه - اعلام - میزان -

نظر شما در مورد : خطر یخ‌زدگی بیخ گوش حدود 4 هزار هکتار از باغ‌های مرکبات آمل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها