مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10618 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 04 آذر 1395 -ساعت : 17:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مفاهیمی چون «رازِ خوب» و «رازِ بد» را به کودکان‌مان بیاموزیم

در حاشیه برگزاری همایش نه به کودک‌آزاری در مازندران؛

مفاهیمی چون «رازِ خوب» و «رازِ بد» را به کودکان‌مان بیاموزیم

اختصاصی مازندشورا: در مازندران همایشی با‌عنوان نه به کودک آزاری/ احترام به کودکان، آری» در سالن همایش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد و فرصت خوبی برای دست‌اندرکاران کار با کودک و والدین پیش آمد تا نسبت به اهمیت این مسئله و رعایت حقوق کودکان تبادل نظر کنند و توصیه‌ها و آگاهی‌های لازم را جهت پیشگیری و کاهش آن کسب کنند و ارائه دهند

مازندشورا: کودک آزاری از جرایمی است که قلب هر انسانی را می آزارد! متاسفانه گاه بی توجهی جوامع، منجر به جنایاتی علیه کودکان معصوم و بی پناه می‌شود که راه دفاعی جز گریه ندارند و شنیدن چنین خبرهایی عمق وجود شنوندگان را آتش می‌زند. البته عوامل متعددی دست به دست هم داده‌اند تا ما روز به روز شاهد افزایش کودک آزاری در ایران و جهان باشیم.

کارشناسان معتقدند«کودک آزاری» مربوط به طبقه خاصی نمی‌شود و فقر فرهنگی به اندازه فقراقتصادی می‌تواند در آن خطر آفرین باشد، به نحوی که مسئله کودک آزاری در بین افراد تحصیل کرده و با بضاعت مالی خوب هم دیده می‌شود. طبق گفته کارشناسان، در میان پرونده‌های کودک آزاری، سطح تحصیلات ۳۰ درصد از آزار دهندگان مشخص نیست. اما والدین با سطح دیپلم با ۲۶ درصد، سیکل و ابتدایی هر یک با ۱۹ درصد و بی‌سواد با ۳ درصد بیشترین گروه تحصیلی کودک آزاران بوده‌اند.

به‌همین دلیل در استان مازندران همایشی با‌عنوان نه به کودک آزاری/ احترام به کودکان، آری» برای مقابله با این پدیده‌ی شوم، در روز 28 آبان که روز جهانی مقابله و پیشگیری از کودک آزاری است در سالن همایش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با همکاری اداره بهزیستی شهرستان ساری برگزار شد و فرصت خوبی برای دست‌اندرکاران کار با کودک و والدین پیش آمد تا نسبت به اهمیت این مسئله و رعایت حقوق کودکان تبادل نظر کنند و توصیه‌ها و آگاهی‌های لازم را کسب کنند و ارائه دهند.

اگرچه هنوز رتبه دقیق کودک آزاری در مازندران در سطح کشور، دقیقا مشخص نیست اما آمارها نشان از آن دارد که در استان مازندران کودکان دختر بیشتر از پسر مورد غفلت، کودک آزاری جسمی و جنسی قرار می‌گیرند.

در این همایش معاون امور اجتماعی بهزیستی مازندران، با اعلام اینکه در سال گذشته سیصد مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی مازندران گزارش شده است، گفت: همچنین 40 کودک بدسرپرست به مراکز بهزیستی ارجاع داده شد که ۸۰ درصد کودک آزاری‌های کودکان بدسرپرست از طریق والدین بوده است.

ضمن اینکه مدیر کل پزشک قانونی مازندران با بیان اینکه در استان مازندران اغلب کودک آزاری‌ها در کلاس‌های موسیقی و مهدهای کودک انجام می‌شود، گفت: در سال گذشته 22 کودک آزاری سطحی اتفاق افتاده که 15 نفر پسر و هفت نفر دختر بودند و شهرستان ساری با هفت مورد بیشترین کودک آزاری را داشت.

امیدواریم برگزاری چنین همایش‌هایی که با حضور بزرگان بهزیستی مازندران (دکتر پورفاطمی معاون امور اجتماعی بهزیستی مازندران، عباسی مدیرکل پزشکی قانونی ، منفرد رئیس اداره حراست بهزیستی مازندران و موسوی مدیریت اداره بهزیستی شهرستان ساری)  برگزار شد اثرات لازم را جهت پیشگیری یا کاهش کودک‌آزاری در استان داشته باشد.

در راستای پیشگیری و درمان کودک‌آزاری، دکتر کتایون خوشایی (متخصص اعصاب و روان که سال‌ها به ارزیابی بالینی کودکانِ دچار مشکل و خانواده‌ی آن‌ها می‌پردازند)، در مقاله‌ای با عنوان پیشگیری و درمان کودک‌آزاری نوشت: اقداماتی مثل بازنگری در قوانین مربوط به حمایت از کودکان، حمایت‌های مالی از خانواده‌های کم درآمد، فراهم کردن امکان تماس کودک با مراکزی جهت گزارش کودک آزاری، حمایت قانونی از کارشناسان سازمان بهزیستی و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، برگزاری کلاس‌های آموزشی مربوط به روش های فرزندپروری مؤثر برای والدین و آموزش دادن روش های صحیح مهار و اصلاح رفتار کودکان به آن ها، گام مؤثری در خصوص کاهش میزان کودک آزاری است.

وی، اضافه کرد: پیشگیری یک اصل است و یکی از بهترین راه‌های پیشگیری، آموزش دادن به کودکان است. اگر کودکان از حقوق خود آگاه باشند، راه‌های محافظت از خود را در قبال سوءاستفاده ی جنسی آموخته باشند، میزان کودک آزاری، به خصوص آزارهای جنسی، کاهش می یابد. چرا که کودکان باید بدانند نواحی خصوصی بدن شان کجاست و به هیچ کس اجازه ندهند که به آن ها دست بزند. باید به کودکان آموزش داد که تماس بدنی‌شان را با دیگران به حداقل برسانند و در صورتی که کسی به حریم خصوصی آن‌ها وارد شد و به شکل نامناسبی بدن‌شان را لمس کرد، اعتراض کنند یا به دیگران اطلاع بدهند. ضمن اینکه والدین باید مفاهیمی مثل «رازِ خوب» و «رازِ بد» را به کودک بیاموزند. کودک باید بداند که رازِ بد، رازی است که به او صدمه می زند و اگر کسی از او خواست که آن را فاش نکند، چون اتفاقی بدی افتاده باید حتماً موضوع را اطلاع بدهد. رازِ بد باید افشا شود. باید به کودکان آموزش داد که وقتی در خانه تنها هستند، درِ خانه را به روی غریبه ها باز نکنند، به تلفن غریبه ها جواب ندهند و به کسی نگویند که در خانه تنها هستند، و در صورتی که به مشکلی برخوردند از کسی کمک بخواهند یا با مراکزی مثل 123، 110 یا 115 تماس بگیرند.


مفاهیمی چون «رازِ خوب» و «رازِ بد» را به کودکان‌مان بیاموزیم

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نه به کودک آزاری - مازندران - همایش -

نظر شما در مورد : مفاهیمی چون «رازِ خوب» و «رازِ بد» را به کودکان‌مان بیاموزیم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها