مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10633 -تاریخ انتشار : جمعه 05 آذر 1395 -ساعت : 00:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران مشاهده نشد

مدیرکل دامپزشکی مازندران:

موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران مشاهده نشد

مازندشورا: سید حسین رضوانی با بیان اینکه سرما و برودت هوا موجب می‌شود ویروس‌ها فعال شوند و بیشتر خودشان را نشان دهند، گفت: در فصل پاییز با توجه به سرمای زودهنگام احتمال بروز و شیوع بیماری‌های طیور ازجمله برونشیت، گامبارو، نیوکاسل و کمپکس‌های تنفسی به‌ویژه آنفلوآنزا وجود دارد

مازندشورا:سید حسین رضوانی با بیان اینکه سرما و برودت هوا موجب می‌شود ویروس‌ها فعال شوند و بیشتر خودشان را نشان دهند، گفت: در فصل پاییز با توجه به سرمای زودهنگام احتمال بروز و شیوع بیماری‌های طیور ازجمله برونشیت، گامبارو، نیوکاسل و کمپکس‌های تنفسی به‌ویژه آنفلوآنزا وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با تأکید بر اینکه مرغداران مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای را به طور جدی رعایت کنند، خاطرنشان کرد: رعایت کنترل بهداشت فردی و قرنطینه‌ای برای واحدهای صنعتی طیور از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

وی افزود: واحدهای خوراک دام حتماً برای خودروهای جابه‌جایی مجوز دریافت کنند و تا زمانی که خودرو ضدعفونی و تخلیه نشدند اجازه بارگیری ندهند.

رضوانی اضافه کرد: دریافت مجوز برای خودروهای جابه‌جایی واحدهای جوجه‌کشی، مرغ تخم‌گذار و مرغ مادر ضروری است و نهایت دقت در رعایت مسائل بهداشتی در دستور کار قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه نگرانی برای انتقال آلودگی برای واحدهای مرغ مادر و گوشتی وجود دارد، بیان کرد: تأکید ما این است که خودروها برای جابه‌جایی مجوز دریافت کرده و نسبت به ضدعفونی اقدام کنند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران اظهار کرد: نکته مهم توجه به بحث جابه‌جایی طیور بومی و روستایی توسط دست‌فروشان و دوره‌گردها در بازار است که با همکاری دامپزشکی، سد معبر شهرداری، نظارت بهداشت و محیط زیست جلوی عرضه طیور بومی در سطح شهرها گرفته شود.

رضوانی با اشاره به اینکه موضوع دیگر جلوگیری از صدور پروانه شکار پرندگان مهاجر است، افزود: در این زمینه مکاتباتی صورت گرفته و درخواست کردیم امسال نیز همانند سال گذشته جلوی این موضوع گرفته شود چرا که در صورت آلوده بودن پرندگان مهاجر احتمال شیوع بیماری و تبعات ناشی از آن وجود دارد.

وی در پایان با اعلام اینکه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران مشاهده نشد، گفت: تأکید ما این است تمامی تشکل‌های صنعتی با خودکنترلی جلوی نفوذ این بیماری را در واحدها بگیرند.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران - اینکه - دامپزشکی - بیماری - واحدهای - جابه‌جایی - مدیرکل - رعایت - دریافت - تأکید - گرفته - رضوانی - پرندگان - مهاجر - موضوع - اعلام - خودروهای - ضدعفونی - قرنطینه‌ای - مشاهده - آنفلوآنزای - موردی - احتمال - مسائل - صنعتی - بهداشت - بهداشتی - افزود -

نظر شما در مورد : موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران مشاهده نشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها