مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10644 -تاریخ انتشار : جمعه 05 آذر 1395 -ساعت : 11:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مقصر خسارات وارده به باغداران سرما است یا مسئولان؟

مهدی رضایی فرح‌آبادی:

مقصر خسارات وارده به باغداران سرما است یا مسئولان؟

اختصاصی مازندشورا: چرا دولت و استانداری، مسئولان امر به خصوص وزارتخانه های کشاورزی و صنعت, معدن و تجارت نتوانستند شرایطی را بوجود بیاورند که باغداران با رغبت و به موقع محصولات باغ خود را برداشت کنند که از نظر اقتصادی برداشت محصولات توجیه داشته باشد؟ زمانی که به علت وجود دلال‌های مختلف، قیمت یک محصول از سر باغ تا میدان بار به دو برابر قیمت می‌رسد، آنوقت چه انتظاری می‌توان داشت که باغداران با رضایت و باانگیزه محصولاتشان را برداشت کنند؟

اختصاصی مازندشورا: مازندران قطب مرکبات کشور است و شاخص‌ترین محصول تولیدی این استان مرکبات آن است به طوری که به تنهایی حدود 47 درصد مرکبات کشور در استان مازندران تولید می‌شود. تولید 2 میلیون و 200 هزار تنی مرکبات در 112 هزار هکتار از باغ‌های استان مازندران باعث شده است رتبه نخست تولید مرکبات به استان مازندران تعلق بگیرد.

 البته در ابتدای تابستان امسال رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران از تولید بیش از 2 میلیون و 700 هزار تنی مرکبات در سال 95 خبر داده بود اما در اثر برف و یخبندان چند روز اخیر بسیاری از باغات در جای جای استان مازندران دچار آسیب شده‌اند و دست رنج یک سال زحمت و مشقت شبانه روزی بسیاری از باغداران به هدر رفته است.

هرچند که برآورد دقیق خسارات ناشی از سرمازدگی باغات مرکبات استان مازندران هنوز مشخص نشده است، اما هم اکنون تعداد بسیاری زیادی از خانواده‌های که از طریق باغداری امرار معاش می‌کنند ورشکست شده‌اند و سرمایه خود را از دست داده‌اند.

مقصر اصلی کیست؟ آیا مقصر برف و سرمای هوا است؟ آیا سازمان هواشناسی مقصر است؟ و یا مسئولانی که به جای حل کردن مسئله و بوجود آوردن بستری که باغداران میوه‌های رسیده خود را برداشت کنند، صورت مسئله را با دادن راهکار آتش روشن کردن زیر درختان رفع می‌کنند؟

در هفته‌های گذشته ویدئوی دلخراشی از یک باغدار مازندرانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که به خاطر قیمت پایین مرکبات در یک حرکت اعتراضی درختان باغ خود را از ریشه زده بود، شاید درد و تالمی که در چهره این باغدار پیر نهفته بود به خوبی گویای حقیقت تلخ بی‌توجهی مسئولین امر به این مقوله مهم بود. اما این حرکت هم نتوانست مسئولان را از خواب غفلت بیدار کند و فکری به حال وضعیت باغداران بکنند.

چرا دولت و استانداری، مسئولان امر به خصوص وزارتخانه های کشاورزی و صنعت, معدن و تجارت نتوانستند شرایطی را بوجود بیاورند که باغداران با رغبت و به موقع محصولات باغ خود را برداشت کنند که از نظر اقتصادی برداشت محصولات توجیه داشته باشد؟ زمانی که به علت وجود دلال‌های مختلف، قیمت یک محصول از سر باغ تا میدان بار به دو برابر قیمت می‌رسد، آنوقت چه انتظاری می‌توان داشت که باغداران با رضایت و باانگیزه محصولاتشان را برداشت کنند؟

اکنون که دیگر کار از کار گذشته پشیمانی سودی ندارد. باید پیگیر حمایت از باغداران بود و خسارات آنها را پرداخت کرد. اما باید نگاهی به آینده داشت. زمانی که صنایع تبدیلی و تکمیلی مناسب در استان وجود ندارد، سورتینگ‌های مجهز و مناسب وجود ندارد، بستر صادرات به استان‌ها و به خصوص کشورهای حوزه دریای خزر محدود است، و در انتها، تولید مرکبات توجیه اقتصادی برای باغداران نداشته باشد، نمی‌توان انتظار معجزه داشت.

اما امید است با ایجاد منطقه آزاد در بندر امیرآباد, بستری برای تسهیل استقرار صنایع مناسب در این منطقه پدید بیاید و صادرات مرکبات کل استان روند بهتری به خود بگیرد. در این میان نقش اتاق بازرگانی نیز غیرقابل انکار است. هرچند که اتاق بازرگانی تاثیر به سزایی در این امر دارد اما تا زمانی که متولیان و مسئولان از کشاورزان و باغداران حمایت کافی برای تولید انجام ندهند, اتاق بازرگانی و حتی منطقه آزاد قادر به بهبود اوضاع نخواهند بود.


مقصر خسارات وارده به باغداران سرما است یا مسئولان؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهدی رضایی فرح‌آبادی - رضایی فرح آبادی - باغداران - باغداران خسارت دیده - سرمازدگی - یخبندان - مرکبات -

نظر شما در مورد : مقصر خسارات وارده به باغداران سرما است یا مسئولان؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*