مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10654 -تاریخ انتشار : جمعه 05 آذر 1395 -ساعت : 11:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

حریم روستای تاریخی یوش مصوب شد

مازندشورا: ساری - مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از تصویب حریم روستای تاریخی یوش و آثار تاریخی واقع در آن و خانه شهریاری بهشهر خبر داد.

مازندشورا:دلاور بزرگ نیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: محدوده عرصه و حریم و ضوابط حفاظتی روستای تاریخی یوش که محدوده عرصه ثبتی روستا وشش بنای تاریخی ثبتی را شامل می‌شود و همچنین حریم حفاظتی خانه تاریخی شهریاری ۱ و ۲ در روستای یانه سر بهشهر توسط کارشناسان بخش حرایم آثار ملی غیرمنقول این اداره کل تهیه و بعد از بررسی کمیته حریم آثار ملی غیرمنقول سازمان میراث فرهنگی تصویب شد.

وی بابیان اینکه خانه تاریخی شهریاری ۱ و ۲  مربوط به دوره قاجار در شهرستان بهشهر، بخش یانه سر، روستای یانه سر است گفت: این دوبنا که از بناهای بااهمیت این دوره در مازندران در دوطبقه با شاخصه‌های معماری دوره قاجار ساخته‌شده که با توجه به ساخت‌وسازهای جدید در آن مجموعه تعیین حریم آن از مهم‌ترین اقدامات در جهت حفاظت این اثر ملی تاریخی و حمام تاریخی دارای ارزش تاریخی در محدود ه عرصه این دو اثر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری تعیین عرصه و حریم و  ضوابط حفاظتی روستا و آثار تاریخی واقع در آن را از مهم‌ترین اقدامات در جهت حفظ آن برشمرد  و افزود: روستای یوش در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی ثبت‌شده که شش اثر ثبتی و نیز چهار اثر دارای ارزش تاریخی در این روستا وجود دارد که ممکن بود با توجه به افزایش ساخت‌وسازها جدید در معرض خطر قرار گیرد.

دلاور بزرگ نیا گفت: با تصویب این دو پرونده تعداد ۹ اثر به آثار دارای حریم مازندران اضافه شد که با احتساب موارد قبلی از ابتدای امسال حریم ۱۴ اثر تاریخی مازندران مشخص شد.


منبع : مهر - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - روستای - مازندران - حفاظتی - دارای - روستا - فرهنگی - میراث - تعیین - مهم‌ترین - اقدامات - قاجار - دلاور بزرگ نیا - غیرمنقول - مدیرکل - محدوده - شهریاری - بهشهر - دلاور - تصویب -

نظر شما در مورد : حریم روستای تاریخی یوش مصوب شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها