مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10655 -تاریخ انتشار : جمعه 05 آذر 1395 -ساعت : 11:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وقتی فرشته شهادت ندایش را به سید حسن رساند

گفت‌وگوی فارس با پدر شهیدان سیدرضایی/

وقتی فرشته شهادت ندایش را به سید حسن رساند

مازندشورا: سید حسن به طرف کارگرها آمد و بعد از صبحانه‌ای که با کارگرها میل کرد، مزدشان را تمام و کمال به آنها داد، همه تعجب کرده بودند، چون که ساعت 10 وقت غیر معمولی برای پرداخت مزد به کارگرهاست.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، امروز که حدود چهار دهه از آغاز جنگ تحمیلی می‌گذرد، هنوز مؤلفه مهم مقاومت در رگ و خون مردم ایران‌زمین جریان دارد و با تقدیم زیباترین گل‌ها در دفاع از حریم اهل بیت (ع) در محور مقاومت به‌شیوایی این نهضت ناب عاشورایی تفسیر شد.

یکی از مهم‌ترین راه‌های اشاعه فرهنگ مقاومت نگاهی عالمانه به رویدادهای روزهای دفاع و احوالات و مناسک شهداست؛ از این روز خبرگزاری فارس در مازندران طی روالی ثابت گزارش‌هایی را در همین زمینه با نشستن پای صحبت‌های اهالی دفاع مقدس و خانواده‌های شهدا تولید می‌کند که در ادامه نسخه‌ای دیگر از این میراث ماندگار که گفت‌وگو با میرزا احمد سیدرضایی پدر شهیدان سید حسن و سید حبیب سیدرضایی است، از نظرتان می‌گذرد.

فارس: حاج‌آقا! از شیوه شهادت فرزندتان که در جریان ترور منافقین به شهادت رسید، بگویید.

فرزندم سید حسن در یکی از روزها مشغول خانه‌سازی بود، کارگران و بناها طی مدت کوتاهی توانستند ارتباط خیلی صمیمانه‌ای با «سید حسن» برقرار کنند، شاید به خاطر آن بود که شهید اهتمام ویژه‌ای در خصوص احترام به کارگر و ادای حقوقش قائل بود.

یادم هست دقایقی قبل از ساعت 10، روزی که توسط منافقین کوردل به شهادت رسید به طرف کارگرها آمد و بعد از صبحانه‌ای که با کارگرها میل کرده، مزدشان را تمام و کمال به آنها داد، همه تعجب کرده بودند، چون که ساعت 10 وقت غیر معمولی برای پرداخت مزد به کارگرها است.

آنها دلیل این کار را از سید حسن پرسیدند و او در جواب‌شان گفت: آدمی ‌هست و هزار اتفاق.

کارگرها از این پاسخ خیلی مات و مبهوت شدند، کارشان را از سر گرفتند که ناگهان در خانه به صدا در آمد، یکی از کارگرها به طرف در رفت تا آن را باز کند ولی سید حسن مانع از انجام این کار شد و عرض کرد: با من کار دارند شما به زحمت نیفتید و کارگر هم اجابت کرد و بلافاصله به محل کارش برگشت.

در را که باز کرد ناگهان دو موتورسوار مسلح در حالی که چهره کریه خود را با نقاب پوشانده بودند با شلیک چند گلوله به سویش او را از پای در آوردند و به هدف پلید خود که همانا حذف یک نیروی انقلابی و مدافع امام از صحنه بود، جامه عمل پوشاندند.

کارگران که گویا انس دیرینه‌ای با شهید در طول مدت کوتاهی پیدا کرده بودند، شیون‌کنان بدن آغشته به خونش را دربر گرفتند و در غم از دست دادن او گریستند.

فارس: دلایلی که موجب شد منافقین فرزندتان را مورد تیر کین خود قرار دهند، چه بود؟

به‌طور کل نوع ترورهایی که از سوی منافقین کوردل صورت می‌پذیرفت به دو صورت بود، یک ترور کور و دیگری هدفمند.

فارس: ترور کور منظور چه تروری بوده است؟

در ایامی‌که منافقین دست به ترور می‌زدند، گاهی وقت‌ها پیش می‌آمد منافقین فردی را که ملبس به لباس پاسداری و یا دارای تیپ و ظاهر پاسداری بود بدون آنکه بدانند او چه کسی است او را ترور می‌کردند که این ترور را اصطلاحاً ترور کور می‌گفتند.

فارس: و ترور هدفمند؟

شهید سید حسن به‌دلیل سوابق روشنی که از سال‌های ستم و خفقان پیش از انقلاب  یعنی سال‌های 1350 به بعد داشت و همچنین بنا به روابط تنگاتنگی که با مبارزین فعال و سابقه‌دار و نامی‌ آن زمان همچون شهید آیت‌الله سعیدی، شهید غفاری و رهبری معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برقرار کرده بود، همواره در دید و تیر منافقین قرار داشت و آنها همواره تلاش می‌کردند تا در یک فرصت مقتضی او را از پای در آورند.

منزل فرزندم همیشه مأمن این بزرگواران بود و ایشان با یک طرح حساب‌شده، انتقال آنها را به شهر‌هایی چون مشهد و ... فراهم می‌آورد.

فارس: این ترورها در چند مرحله اتفاق افتاد؟

پس از آن که موضوع ترور فرزند شهیدم سید حسن در فاز نظامی‌ منافقین مطرح شد، منافقین اقدام به عمل ننگین ترور زدند و به روایتی بیش از 10  مرحله، مبادرت به انجام این ترورهای نافرجام کردند اما مشیت الهی بر آن شد که ایشان به شهادت نرسند ولی در آخرین مرحله، فرزندم در منزل خود، توسط منافقین به آرزوی دیرینه‌اش یعنی شهادت نائل آمد.

فارس: شهید سید حسن در کنار افتخار ستیز با منافقین، افتخار حضور در معرکه نبرد با سربازان صدام را نیز در دفتر سراسر افتخار خود ثبت و ضبط کرده است، لطفاً از سوابق کوتاه حضورشان در جبهه بگویید؟

سید حسنم در تاریخ 15 دی ماه 1359 به اتفاق جمع 40 نفره از بچه‌های سپاه از گرگان عازم  تهران می‌شود تا پس از دیدار با حضرت امام (ره) به جبهه‌های غرب عازم شوند، یکی از دوستانش بعداً برای‌مان نقل کرد که به محض تشرف به بیت شریف امام (ره)، سید حسن، رهبر معظم انقلاب را در نقطه‌ای از مکان بیت مشاهده می‌کند، به‌سرعت به سوی ایشان می‌دود، بعد از یک احوال‌پرسی مفصل که حکایت از عمق ارتباط و ارادت این دو بزرگوار نسبت به یکدیگر داشت، از ایشان تقاضا می‌کند تا زمینه دیدارشان با امام (ره) هر چه زودتر تسهیل شود.

پس از این دیدار پرخیر و برکت به غرب می‌رود تا پس از سازماندهی در پادگان «ابوذر» به سوی جبهه‌ای معروف به جبهه «میانی» در روستای داربلوط عازم شوند.

20 روز پس از ماندن گروه در آنجا، مأموریتش تمام می‌شود و باید به شهرستان برمی‌گشت اما با شنیدن این خبر، شهید سید حسن و یکی از دوستانش با اعتراض زیاد، فرمانده خود را مجاب کردند که حضورشان تنها به همین مدت کم محدود نشود و کمی ‌طولانی‌تر شود، سماجت شهید و دوستش در نهایت باعث شد که محوری به این دو عزیز و اعضای دیگر گروه تحویل شود.

فارس: پدر، سید حسن چه امری را در الویت کارها و دیدگاه‌های خود قرار می‌داد و توجه به آن را به دیگران گوشزد می‌کرد؟

در دیدگاه و نظر شهید، روحانیت به مانند نمایندگان ائمه بر روی زمین بودند و همیشه بر این مهم تأکید می‌کردند که روحانیت راهنمایان این ملت هستند و بر ماست که به آنها احترام بگذاریم، یکی از رفتارهای بارز شهید در این خصوص آن بود که در هر فرصت به‌دنبال آن می‌گشت تا در مراسم مختلف، پای صحبت یک روحانی بنشیند و از کلام آن روحانی استفاده لازم را ببرد.

سید حسن آن‌قدر از این معارف به خصوص معارف اخلاقی و فلسفی بهره برد که ذهن و فکرش سرشار از این آموزه‌های دینی شد.

روزی یکی از آقایان، زنی از فرقه بهائیت را به همسری برمی‌گزیند و دلیلی هم که برای این اقدام خود تراشیده بود آن بود که او را به دین اسلام سوق دهد، شهید با در اختیار داشتن ثروت عظیمی‌ که ماحصل نشستن، پای منابر روحانیت عظیم‌الشأن منطقه بود و با یک روش خاص و روانشناسانه و البته عمل واقعی به آنچه بر زبان جاری می‌ساخت، همسر این آقا را چنان از لحاظ روحی و اندیشه‌ای پرورش می‌دهد که ایشان به اختیار خود دین اسلام را به‌عنوان دین احسن برمی‌گزیند و از آن پس در میان آشنایان و رفقا زبان‌زد عام و خاص در دلدادگی به اهل بیت عصمت و طهارت می‌شود.

فارس: در پایان کمی ‌هم صحبت از شهید «سید حبیب سیدرضایی» برای ما داشته باشید.

با بیان یکی از تأکیدات همیشگی شهید به دوستانش، فکر کنم بتوانم اندیشه و نگاهش را برای خوانندگان بیان کنم، او همیشه و در همه حال به جوانان هم‌محلی خود توصیه می‌کرد که چطور شما آرزو داشتید در زمان «سیدالشهدا (ع)» با او و در رکابش به جهاد برخیزید، حال که فرزند حسین، ندای هل من ناصر الحسینی سر داد، چرا لبیک نمی‌گویید؟ این‌گونه بود که جوانان به همراه سید حبیب به جبهه‌ها عازم می‌شدند و با بعثیون به مبارزه برمی‌خاستند.

انتهای پیام/3141/خ


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منافقین - شهادت - کارگرها - سیدرضایی - افتخار - مرحله - دوستانش - اتفاق - می‌کردند - همیشه - روحانیت - فرزندم - مقاومت - می‌کند - اختیار - اسلام - انقلاب - آیت‌الله - جوانان - همواره - فرزند - روحانی - سال‌های - دیدار - حضورشان - اقدام - معارف - برمی‌گزیند - گرفتند - نشستن - فرزندتان - کارگران - زمینه - جریان - خبرگزاری - مازندران - می‌گذرد - کوتاهی - ارتباط - شهیدان - ناگهان - پاسداری - کوردل - کارگر - برقرار - احترام - سوابق -

نظر شما در مورد : وقتی فرشته شهادت ندایش را به سید حسن رساند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها