مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10741 -تاریخ انتشار : شنبه 06 آذر 1395 -ساعت : 14:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شناسایی ۳۱۴ مبتلا به ویروس ایدز در مازندران

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد:

شناسایی ۳۱۴ مبتلا به ویروس ایدز در مازندران

مازندشورا: ساری - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شناسایی ۳۱۴ فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی در استان خبر داد.

مازندشورا:دکتر محسن اعرابی در جلسه کارگروه زنان و خانواده استانداری با محوریت جلوگیری از رفتارهای پرخطر در استان با بیان اینکه ۳۱۴ مورد آلوده به ویروس ایدز شناسایی شدند که ۹۷ مورد فوت و ۶۷ درصد تحت پوششش هستند، اظهارداشت: ویروس اچ ای وی در جامعه در حال گسترش است که فرد را به سمت ابتلا به ایدز می‌برد که اگر فرد آلوده شناخته ودرمان شود ادامه زندگی آسان‌تر خواهد شد.

وی بابیان این‌که روند ابتلابه ویروس ایدز روند افزایشی است افزود: روند ابتلا تا سال ۹۴ از راه تزریق بوده است ولی ۴۰ درصد موارد مثبت از سال ۹۴ به بعد از راه تماس جنسی بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به روند رو به افزایش که نگرانی ویژه‌ای را ایجاد کرده گفت: اگر پیشگیری و درمان اتفاق نیفتد روند افزایش را در پیش خواهیم داشت.

 اعرابی روند افزایش تا پایان ۹۴ را ۳۱ هزارو ۹۴ مورد مثبت اعلام کرد و گفت: انتظار وجود دو برابری این تعداد را درجامعه راداریم ولی شناسایی نمی‌شوند.

وی بابیان این‌که بالا بردن اطلاعات وآگاهی‌رسانی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت و درمان است تصریح کرد: آگاهی مردم از راه پیشگیری و درمان از روند افزایش جلوگیری خواهد کرد و انتقال فردبه‌فرد منفی خواهد شد.

اعرابی اطلاع‌رسانی و آگاهی سازی را درروند پیشگیری بسیار مؤثر دانست و افزود:۹۰ درصد موارد آلوده باید شناسایی و تحت درمان قرار گیرند تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

اعرابی آمار تجربه جنسی در دبیرستان‌ها را بسیار نگران‌کننده اعلام کرد و افزود: اگر این تجربه‌ها بدون آگاهی‌رسانی باشد جامعهٔ آلوده خواهیم داشت که نگران‌کننده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، خانواده زندانیان و معتادین را از خانواده‌های مورد تهدید برشمرد و  خاطرنشان کرد: مهارت نه گفتن و آموزش کنترل جنسی از ابتدایی تا دبیرستان باید آموزش داده شود.

اعرابی آموزش را باهدف گیری گروه‌های خاص قابل‌اجرا دانست و تأکید کرد: جلوگیری از اعتیاد و استفاده الکل و رفتار جنسی می‌بایست آموزش داده شود و از دانشگاهها برنامه آموزش جلوگیری از رفتارهای جنسی پرخطر آغازشده است.

این مقام مسئول با اشاره به راه‌اندازی پنج مرکز مشاوره درزمینهٔ پیشگیر از رفتارهای پرخطر افزود: در حال حاضر ۲ مرکز مشاوره در حال فعالیت هستند که در استان ۳۱۴ مورد آلوده به او ای وی شناسایی که ۹۷ مورد فوت و ۶۷ درصد تحت پوششش هستند.


منبع : مهر - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ویروس - جلوگیری - آلوده - آموزش - شناسایی - افزایش - افزود - اعرابی - مازندران - درمان - معاون - پیشگیری - پرخطر - پزشکی - دانشگاه - رفتارهای - اعلام - دانست - نگران‌کننده - خواهیم - آگاهی - مشاوره - انتقال - بسیار - بابیان - پوششش - استان - خانواده - ابتلا - این‌که - بهداشتی - موارد - اشاره -

نظر شما در مورد : شناسایی ۳۱۴ مبتلا به ویروس ایدز در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها