مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10823 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 -ساعت : 13:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
70 درصد موقوفات بهشهر در راه ائمه‎اطهار(ع) است/ ساخت 7 پروژه تجاری اداری مهم موقوفه در بهشهر

رئیس اداره اوقاف بهشهر:

70 درصد موقوفات بهشهر در راه ائمه‎اطهار(ع) است/ ساخت 7 پروژه تجاری اداری مهم موقوفه در بهشهر

مازندشورا: رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر گفت: 70 درصد موقوفات بهشهر به نیت عزاداری برای امام حسین(ع) و ائمه اطهار(ع) است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بهشهر، حجت‎الاسلام محمدهادی بهرامی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته وقف با تبریک هفته بسیج و وقف، اظهار کرد: این دو تقارن که هر دوی آنها از خودگذشتن برای آبادانی و پیشرفت جامعه است را به فال نیک می‎گیریم.

وی با بیان اینکه در سال‎جاری با دستورالعمل و بخش‎نامه سازمانی هفته وقف به دهه وقف تبدیل شده است، افزود: تبلیغات محیطی از شب گذشته آغاز شده و تا 16 آذر روز دانشجو ادامه دارد که در نخستین روز این دهه، تصمیم گرفتیم با رسانه‎ها نشستی داشته باشیم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر با اشاره به اینکه واقفانی در زمینه قرآن و پژوهش‎های قرآنی داریم، گفت: دیدار با مراکز طرح تربیت حفظ قرآن از برنامه‎های دهه وقف در این شهرستان است که حدود یک‌هزار و 10 نفر تاکنون ثبت‎نام داشتیم و به همین سبب، اداره اوقاف بو امور خیریه بهشهر رتبه عالی را با معدل 95 به‎دست آورد که خانواده‎های قرآنی نیز مورد تقدیر شدند.

این مسؤول گفت: عزاداری در بقاع متبرکه، مراسم حلیم‎زنی در بقعه «عبدالحق»، دیدار با مدیران حوزه‎های علمیه، نشست با مدیران کمیته امداد و بهزیستی، حضور پرسنل اداری در نماز جمعه، نشست با مدیران مرکز بهداشت و درمان و پزشکان، دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم، همایش وقف و خانواده اصحاب وقف و همایش یاوران وقف در امام‎زاده یوسف(ع) رکاوند، از دیگر برنامه‎های دهه وقف در بهشهر است.

* وقف 70 درصد موقوفات برای ائمه‌اطهار(ع)

بهرامی با بیان اینکه 70 درصد موقوفات بهشهر به نیت عزاداری برای امام حسین(ع) و ائمه اطهار(ع) است، خاطرنشان کرد: در کنار این نیات نیز در سال‎جاری، از محل موقوفه میرزا مهدی‎خان اشرفی حدود 19 میلیون تومان هزینه تحصیلی به دانش‎آموزان نیازمند تقدیم شد و در نظر داریم همایش مهر تحصیلی مازندران را به میزبانی بهشهر برگزار کنیم.

وی ادامه داد: این موقوفه در حال ساخت پروژه‎ای تجاری است و در مرحله دریافت پروانه بهره‎برداری قرار دارد، امید است دست‎کم 100 میلیون از این طریق صرف کارهای عام‎المنفعه شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی بهشهر اظهار کرد: در سال‌جاری از محل موقوفات، 26 میلیون تومان به خیرات و مبرات، 25 میلیون تومان برای کمک به طلاب هزینه شد و از همین راه، تاکنون 57 میلیون تومان برای عزاداری، اطعام‎دهی و تعزیه محرم و صفر و روزانه 17 میلیون تومان برای مساجد بهشهر هزینه شده است.

* پرداخت‌نکردن اجاره موقوفات

این‎مسؤول با بیان اینکه در سال‎جاری نسبت به سال گذشته میزان کمتری از محل موقوفات هزینه شده است، تصریح کرد: تمام فعالیت‌های موقوفات و سند موقوفه باید به نام واقف و نیت او باشد و در سامانه جامع مرکزی ثبت و درآمد حاصله نیز به نام واقف واریز و براساس نیت هزینه شود.

بهرامی ادامه داد: اما مردم آگاه نیستند و برخی‎ها در پرداخت اجاره تعلل می‌کنند، تا حدی که مجبور می‎شویم کار را از طریق دادگاه پیگیری کنیم، لذا آنها باید بدانند وقتی مستأجر موقوفه هستند، باید در راستای اجرای نیات واقف، مبالغ را در زمان مشخص‎شده پرداخت کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر با بیان اینکه پرداخت‎نکردن اجاره موقوفات، «حق‎الناس» است و اثرات وضعی این رفتار در دنیا و آخرت به فرد مستأجر بازمی‎گردد، گفت:  یکی از بزرگترین بدهکاران وقف مراکز اداری، دولتی و حقوقی هستند که بدهی آنها بیش از افراد حقیقی است، لذا این موضوع در شورای حفظ حقوق بیت‎المال عنوان شده و در حال پیگیری است.

* ثبت 400 سند در اوقاف بهشهر طی سال‌جاری

این مسؤول با بیان اینکه حدود 400 سند موقوفه در سامانه جامع وقف ثبت شده و تنها هفت سند را دریافت کردیم، گفت: با مدیریت جدید اداره ثبت اسناد و املاک و همکاری آنها امیدواریم تعداد سندها تا پایان سال افزایش یابد.

بهرامی ادامه داد: تغییر 23 سند از دفترچه‎ای به تک‎برگی، تمدید حدود 140 مورد از اجاره‎نامه‎ها و اجاره اولیه 27 رقبه نیز در سال‎جاری در راستای نیات واقفان انجام شده است.

* فعالیت‎های فرهنگی اوقاف بهشهر

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر درباره فعالیت‎های فرهنگی این اداره در سال‎جاری اظهار کرد: برگزاری طرح‎های سوگواره یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت علوی، جشن ولایت علوی، بصیرت عاشورایی، تربیت حافظان قرآنی با همکاری مؤسسات قرآنی، اعزام 10 مبلغ به مناطق محروم و اعزام 25 مربی به قم ازجمله این فعالیت‎ها هستند.

* فعالیت‌های عمرانی اوقاف بهشهر

این مسؤول درباره فعالیت‎های بخش عمرانی بهشهر در سال 95، گفت: بقاع متبرکه با میانگین پیشرفت حدود 30 درصدی را در امام‎زادگان «عبد صالح محسن» روستای بِرما، «عبدالحق» بهشهر، «سید علی» خلیل‌شهر، «سید آقای» روستای قره‌تپه، قاسم(ع) شهیدآباد، محمد رستم‎کلا و «شیخ نورالدین» روستای پَچت داشتیم.

بهرامی با اعلام اینکه بهترین روش برای سرمایه‎گذارانی که تمایل به سرمایه‎گذاری در ملک موقوفه دارند، این است که زمین از موقوفه و پول از سرمایه‎گذار باشد، تصریح کرد: در این روش، دو طرف به نسبت آورده‎ها، سهم مشخصی دارند که می‎تواند از طریق مدیریت پیمان یا بنیاد توسعه باشد.

* موقوفات مهم بهشهر

وی ادامه داد: از همین روش، هفت پروژه در بهشهر آغاز شد که بزرگترین آنها میلاد نور شامل پنج موقوفه شیخ محمد، مشهدی لیلا، اصفهانی، حجتی و رضاعلی است که پس از بهره‎برداری زمینه اشتغال یک‎هزار و 500 نفر را به‎طور مستقیم و 500 نفر را به‎صورت مستقیم فراهم می‎کند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر گفت: این پروژه تجاری دارای 3 هزار و 110 متر زیربنا، در پنج طبقه، دو طبقه پارکینگ مکانیزه به مساحت حدود 6 هزار متر و دارای 270 باب مغازه و مجموع ارزش افزوده موقوفات آن نیز 4 میلیارد تومان است.

این مسؤل بیان کرد: «موقوفه ملا حسن گیلانی» به مساحت 970 متر مربع در خیابان شهید هاشمی‎نژاد، دارای هشت باب مغازه با طبقه اداری و پیشرفت فیزیکی 40 درصدی با یک‎میلیارد تومان ارزش افزوده، موقوفه «پیرحلب» با ارزش افزوده یک و نیم میلیارد تومان با 15 درصد پیشرفت فیزیکی، موقوفه ملا فرج‎الله در پنج طبقه تجاری با 900 متر مربع زیربنا و موقوفه تجاری اداری اسدالله با 80 درصد پیشرفت فیزیکی و با ارزش افزوده 800 میلیون تومان ازجمله موقوفات مهم در بهشهر هستند.

وی در پایان گفت: 3 هزار و 200 رقبه، 773 موقوفه و 240 مسجد، فاطمیه، زینبیه و حسینیه در بهشهر وجود دارد.

انتهای پیام/86001/ت


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بهشهر - موقوفه - موقوفات - تومان - اوقاف - اداره - اینکه - میلیون - سال‎جاری - خیریه - اداری - ادامه - پیشرفت - بهرامی - تجاری - هزینه - افزوده - قرآنی - اجاره - عزاداری - مسؤول - روستای - مدیران - همایش - پروژه - دیدار - فعالیت‎های - اظهار - فیزیکی - دارای - بزرگترین - مدیریت - درباره - پایان - فرهنگی - همکاری - اعزام - دارند - مساحت - مغازه - میلیارد - زیربنا - مستقیم - عمرانی - درصدی - راستای - ازجمله - تحصیلی - برنامه‎های - تاکنون - داشتیم - متبرکه - تربیت - مراکز - شهرستان - گذشته - زمینه - داریم - عبدالحق - خانواده - فعالیت‌های - سامانه - پرداخت - پیگیری - تصریح - سال‌جاری - دریافت - بهره‎برداری - شورای - مستأجر -

نظر شما در مورد : 70 درصد موقوفات بهشهر در راه ائمه‎اطهار(ع) است/ ساخت 7 پروژه تجاری اداری مهم موقوفه در بهشهر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها