مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10837 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 -ساعت : 16:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ثبت 74 وقف جدید در مازندران

مدیرکل اوقاف مازندران اعلام کرد

ثبت 74 وقف جدید در مازندران

مازندشورا: مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به ثبت 74 وقف جدید در استان، گفت: لازم است وقف‌های جدید بر اساس نیازهای جامعه هدایت شوند.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، ستار علیزاده بعدازظهر امروز در نشست شورای اداری این شهرستان، اظهار کرد: در دهه وقف زمینه ترویج و تحریک مردم برای روی آوردن بیشتر به وقف انجام شود.

وی افزود: ایجاد وقف‌های جدید باید بر اساس نیازهای جامعه انجام شود هر چند در آغاز دهه وقف برنامه‌های زیادی از جمله دیدار با خانواده‌های شهدا، همایش وقف و رسانه، دیدار با واقفان، نشست با مسؤولان صنفی و دیدار با مسؤولان شهری در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه ایستگاه همه واقف باشیم در دهه وقف برگزار می‌شود، ادامه داد: وقف هنوز در جامعه جا نیفتاده است هر چند حوزه وقف بسیار گسترده و دارای دایره وسیع است.

*مسؤولان باید عامل، مروج و مدافع وقف باشند

این مسؤول با اعلام اینکه شعار همه واقف باشیم باید در جامعه بیشتر عملیاتی شود، بیان کرد: دهه وقف فرصت مناسبی برای لبیک‌گویی به ندای رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است و باید این شعار ارزشمند عملیاتی و اجرا شود.

علیزاده با بیان اینکه همه مدیون وقف و بزرگ شده مکتب اهل بیت(ع) و امامان هستیم، ادامه داد: وقف روح عدالت اجتماعی، رأفت و محبت را در جامعه اسلامی ترویج می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید در زمینه وقف مسؤولان به صورت جدی وارد شوند، خاطرنشان کرد: آثار و برکات وقف بی‌شمار است و باید در نهضت بزرگ وقف اقدامات اساسی انجام شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اعلام اینکه اهل بیت(ع) و امامان مروجان، عاملان و حامیان بزرگ وقف بودند، افزود: مسؤولان باید عامل، مروج و مدافع وقف باشند.

این مسؤول با اشاره به اینکه ارتباط بین وقف و اقتصاد مقاومتی عمیق و گسستنی است، بیان کرد: وقف به نوعی اقتصاد مقاومتی بوده و رکن اقتصاد مقاومتی و وقف حضور مردم در صحنه هستند.

علیزاده با اعلام اینکه وقف ظرفیت مردمی بزرگی است که حمایت و همراهی مسؤولان می‌تواند بسیار در آن ماندگار و اثرگذار باشد، یادآور شد: بسیاری از احتیاج‌های جامعه را می‌توان با وقف حل کرد زیرا وقف بازوی محکم و کمک بزرگ برای حاکمیت لحاظ می‌شود.

*وقف باید به درستی در زیرساخت‌ها عملیاتی شود

وی با اشاره به اینکه وقف باید به درستی در زیرساخت‌ها عملیاتی شود، اظهار کرد: حفظ و حراست از موقوفات، بهره‌وری از آن و اجرای نیت واقفان خیراندیش از مهم‌ترین وظایف است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اعلام اینکه امروزه موقوفات بهره‌وری کم دارند، بیان کرد: دغدغه رهبر معظم انقلاب نیز بهره‌وری لازم از موقوفات است زیرا وقف انسان را ماندگار می‌کند و موقوفه نامدار خراسانی از موقوفات این شهرستان بوده که بیش از 511 سال قبل وقف شده و هم‌اکنون منشأ خیر و برکت است.

این مسؤول ادامه داد: تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی از دیگر الزامات است و می‌تواند ترقی و پیشرفت جوانان و نوجوانان را به بار آورد.

علیزاده با اشاره به اینکه 74 وقف جدید در سال جاری به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان و فضای بیش از 225 متر مربع انجام شد، بیان کرد: در شهرستان آمل نیز 9 وقف جدید شکل گرفته است.

وی با اعلام اینکه در اجرای طرح مودت 9 میلیارد ریال وجه نقدی و 50 میلیارد ریال به صورت غیر نقدی برای امامزادگان هزینه شده است، متذکر شد: سنددار کردن موقوفات از دیگر برنامه‌های ماندگار بود که با همکاری اداره‌کل ثبت اسناد مازندران 720 سند اخذ شده که برای 10 هزار رقبه حدود 8 هزار هکتار بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه از ابتدای تشکیل اوقاف و امور خیریه تا سال 1392 در مازندران 353 هکتار موقوفه سنددار شد ولی از سال 1392 تاکنون 217 هکتار موقوفه سنددار شدند، بیان کرد: در زمینه موقوفات با همکاری قضات مازندران 210 مورد حکم صادر شده و طی آن 400 هکتار از موقوفات احیا شد.

*بررسی 8 هزار و 816 سند

این مسؤول با اعلام کشف 18 موقوفه در مازندران، بیان کرد: حدود 4 هزار سند اجاره در این بین موجود بوده که 8 هزار سند منقضی تمدید شد.

علیزاده با اعلام اینکه 18 هزار و 449 نفر در طرح تربیت حفاظ بنا به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در مازندران مشغول شدند، ادامه داد: در این بین 72 هزار نفر با ثبت‌نام امر حفظ را در پیش گرفتند.

وی گفت: براساس فعالیت اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران 8 هزار و 816 سند مورد بررسی قرار گرفته و بیش از 90 میلیارد ریال در حوزه بقاع متبرکه و بقاع هزینه شد.

انتهای پیام/86012/ج40/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اینکه - مازندران - اعلام - موقوفات - اوقاف - مسؤولان - خیریه - جامعه - مدیرکل - اشاره - علیزاده - عملیاتی - مقاومتی - میلیارد - موقوفه - ادامه - هکتار - اقتصاد - مسؤول - زمینه - شهرستان - بهره‌وری - سنددار - انقلاب - ماندگار - دیدار - اظهار - متبرکه - باشند - گرفته - هزینه - بررسی - بسیار - همکاری - مدافع - اجرای - ترویج - می‌کند - امامان - افزود - برنامه‌های - بیشتر - می‌تواند - زیرساخت‌ها - درستی - باشیم - واقفان -

نظر شما در مورد : ثبت 74 وقف جدید در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها