مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10842 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 -ساعت : 17:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خسارت اولیه بیش از یک‌هزار میلیارد ریالی بحران برف در آمل

فرماندار ویژه آمل عنوان کرد:

خسارت اولیه بیش از یک‌هزار میلیارد ریالی بحران برف در آمل

مازندشورا: در جمع‌بندی اولیه خسارت بحران برف به این شهرستان بیش از یک‌هزار و 12 میلیارد ریال برآورد شده است که در آن خسارت‌های بخش صنعت و تولید محاسبه نشد

مازندشورا: احمد منفرد بعدازظهر امروز در هشتمین جلسه شورای اداری این شهرستان که در سالن همایش‌های مرکز فرهنگی و قرآنی بصیرت برگزار شد، اظهار کرد: بارش برف هفته گذشته در شهرستان آمل خسارت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرد.

وی افزود: در نخستین ساعت بارش سنگین برف طی بامداد روز چهارشنبه عملیات امدادرسانی با حضور مسؤولان آغاز شد تا در حین حادثه و بعد از آن میزان خسارت‌ها به حداقل برسد.

فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه سه جلسه ستاد مدیریت بحران به صورت اضطراری در این شهرستان زمان وقوع برف سنگین برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به بارش برف طی سال 1386 با ارتفاع 35 سانتیمتر در این شهرستان، برف هفته گذشته حدود 70 سانتیمتر در محدوده شهری ارتفاع داشته و میزان بارش در مناطق کوهستانی چلاو به بیش از یک متر و 30 سانتیمتر رسیده است.

این مسؤول با اعلام اینکه بارش برف هفته گذشته آمل در مدت 50 سال گذشته بی‌سابقه بود، ادامه داد: برف از نعمت‌های خداوندی است که می‌تواند در بخش‌های مختلف همانند کشاورزی رونق ایجاد کند.

منفرد با بیان وجود خسارت برف در دو بخش این شهرستان، مشکلات زیادی این روزها در زمینه آب، برق، گاز و تلفن همشهریان ایجاد شد هر چند تمام سعی خود را انجام دادیم تا در کوتاه‌ترین زمان مشکلات برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 70 نقطه شبکه‌ برق طی ساعات اولیه ریزش برف آسیب جدی دیده و در زمان برطرف شدن نقص‌ها دوباره شاهد بروز نواقص دیگر در همان نقطه یا نقاط دیگر بودیم، ادامه داد: امید داریم زیرساخت‌های موجود طوری باشد تا با سرمای شدید دچار مشکلات مختلف نشویم.

فرماندار ویژه آمل با اعلام اینکه پوسیدگی و قدیمی بودن سیم‌های برق نتوانست سنگینی‌های لازم به دلیل نشست برف را تحمل کند، بیان کرد: در ساعات ابتدایی بروز بحران برف افت فشار گاز در این شهرستان گزارش شده و این امر به دلیل قرار داشتن در انتهای خط گازرسانی منجر شد.

این مسؤول با بیان اینکه سرشاخه درختان و سقوط آنها تنها عامل قطعی برق نبود، اظهار کرد: با احساس بحرانی بودن شرایط افت فشار گاز مکالماتی با مسؤولان مازندرانی و نماینده مردم آمل در مجلس داشتم و این دو مسؤول در راه رفع افت فشار گاز برآمدند.

منفرد با اشاره به یخ‌زدگی رگلاتور‌های گاز در این شهرستان، افزود: کارشناسان گاز و مأموران با ورود به هنگام در راه رفع آن برآمدند.

وی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در سه روز بحرانی قطعی برق در آمل مسؤولیت محوری را در دست داشت، خاطرنشان کرد: از شرکت توانیر تهران هم گروه‌های زیادی برای ارائه خدمت به آمل سفر داشتند.

فرماندار ویژه آمل با اعلام بالا بودن میزان تقاضا بیش از ظرفیت‌ها در مدت زمان کوتاه بروز بحران، گفت: در محمودآباد و رزکه بیشترین زمان قطعی برق را شاهد بودیم که سبب شرمندگی است.

این مسؤول با اعلام عذرخواهی از مردم آمل در راه بروز مشکلات بحران برف، بیان کرد: 25 حلقه چاه آب‌رسانی در آمل فعال است که تأمین آب شهری را انجام می‌دهد ولی به دلیل قطعی برق و از کار افتادن موتورهای محرکه بیشتر چاه‌ها رو به خاموشی رفت.

منفرد با اشاره به استفاده 53 هزار متر مکعب ذخیره آب موجود در منابع این شهرستان، خاطرنشان کرد: منابع ذخیره آب قدیمی بوده و حدود 30 سال از عمر آنها می‌گذرد.

وی با اعلام اینکه حدود 5 میلیارد تومان برای تأسیسات برق در شهرستان آمل نیاز است، بیان کرد: با توجه به تأکیدات مسؤولان در ستاد مدیریت بحران تعداد کمی از چاه‌های آب‌رسانی آمل دوگانه‌سوز بوده و از امکانات جایگزین برخوردارند.

فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه درخت برای شهر لازم و ارزشمند است، ادامه داد: در بسیاری از کشورها کابل‌های برق زیر زمینی است و در زمینه تأمین گاز باید تا چه زمانی منتظر بهره‌برداری خط کیاسر باشیم تا به عنوان خط سوم گاز مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

این مسؤول با بیان اینکه پس از تلاش‌های مسؤولان، گازرسانی به بخش لاریجان از مسیر دماوند انجام می‌شود، ادامه داد: با وصل شدن این خط گاز به شهر آمل، توان تأمین گاز دو شهرستان مهیا بوده و از میزان دغدغه‌ها کاست.

منفرد با اعلام اینکه آمل از شهرهای شاخص در عرصه تولید، صنعت، پرورش گل و گیاه زینتی و مرکبات است، ادامه داد: امروزه خسارت جدی به زیرساخت‌های شهری و روستایی به ویژه تولیدی و مرکبات وارد شده است.

وی با بیان اینکه در جمع‌بندی اولیه خسارت بحران برف به شهرستان آمل بیش از یک‌هزار و 12 میلیارد ریال برآورد شده است که در آن خسارت‌های بخش صنعت و تولید محاسبه نشد، تصریح کرد: 85 درصد خسارت‌ها به بخش کشاورزی است هر چند به صنعت بیمه در بین کشاورزان توجه زیادی نمی‌شود.

فرماندار ویژه آمل خسارت‌های وارد شده به شهرستان آمل را سنگین و قابل تأمل دانست و بیان کرد: بیش از 18 میلیارد ریال در زمینه تأسیسات برق خسارت وارد شده و در بخش‌های آب آشامیدنی میزان 2 میلیارد و 230 میلیون ریال، آب شهری یک میلیارد و 50 میلیون ریال و واحدهای مسکونی 37 میلیارد ریال خسارت وارد شد و میزان خرابی به بخش واحد صنعتی هنوز اعلام نشد.

این مسؤول اظهار کرد: پیش‌بینی اولیه یک میلیارد ریال خسارت در بخش گاز طبیعی انجام شده و میزان 50 میلیارد ریال خسارت به فضای سبز و 4پارک‌ها وارد شد.

منفرد با اشاره به اینکه به مزارع پرورش ماهی، مراکز بهداشت و درمان، پارک دهکده طلایی و دیگر بخش‌ها خسارت زیادی زده شد، گفت: سقف سه واحد تولیدی در شهرک صنعتی امامزاده عبدالله آمل تخریب شد.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرستان - اینکه - میلیارد - خسارت - بحران - میزان - اعلام - منفرد - فرماندار - مسؤول - زیادی - ادامه - اشاره - اولیه - مسؤولان - مشکلات - گذشته - زمینه - تأمین - ایجاد - سانتیمتر - اظهار - خسارت‌های - سنگین - مختلف - صنعتی - آب‌رسانی - خاطرنشان - گازرسانی - بحرانی - برآمدند - ذخیره - منابع - تولید - پرورش - مرکبات - میلیون - انتهای - تأسیسات - بهره‌برداری - تولیدی - ساعات - تصریح - ارتفاع - برگزار - مدیریت - عنوان - افزود - خسارت‌ها - بخش‌های - کشاورزی - زیرساخت‌های - موجود - بودیم - یک‌هزار - گزارش - برطرف - قدیمی -

نظر شما در مورد : خسارت اولیه بیش از یک‌هزار میلیارد ریالی بحران برف در آمل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها