مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10847 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 -ساعت : 19:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه:

۲ وقف جدید در گلوگاه به ثبت رسیده است

مازندشورا: گلوگاه- رئیس اداره اوقاف گلوگاه گفت: از ابتدای سال تاکنون دو وقف جدید در این شهرستان به ثبت رسیده که این دو وقف برای ساخت عالم روستای وزوار و مجد مهدیه هشت تیکه گلوگاه بوده است.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین فاضلی شامگاه یک‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته وقف، افزود: ارزش ریالی، دو وقف جدید در شهرستان گلوگاه پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که در همین راستا سه وقف جدید شناسایی‌شده که این وقف‌های جدید الحاقی به مسجد و حسینیه است.

وی بیان کرد: درمجموع شهرستان گلوگاه دارای ۱۹۵ موقوفه متصرفی و پنج موقوفه غیر متصرفی است که یک هزار و ۱۵۴ رقبه در حوزه کشاورزی، مسکونی، تجاری و باغی دارد و ۸ امامزاده و ۹۸ مسجد و اماکن مذهبی در این شهرستان وجود دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه ادامه داد: ۷۵ درصد نیات موقوفات گلوگاه برای عزاداری، تعزیه‌خوانی و اطعام دهی محرم است که ۷۵ درصد از این مقدار هم مقید به موقوفات هستند و غیرقابل تغییر است.

فاضلی افزود: در حوزه متصرفی موقوفات تاکنون ۳۰ سند اجاره اولیه با مردم منعقدشده است و ۱۰۰ سند از گذشته هم تمدید و تجدید شده است.

وی بابیان اینکه در راستای طرح مودت از سوی خیرین ۷۸۰ میلیون ریال به‌عنوان کمک و مساعدت نقدی وغیرنقدی به بقاع متبرکه کمک شده است، افزود: این تعداد از کمک به طرح مودت ۸ مورد بوده است.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح جامع امامزادگان یادآور شد: امامزاده محمد هشتی که جز این طرح‌ها است که دارای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و با تخصیص اعتبارات، بر اساس برنامه‌ریزی طرح جامع تکمیل می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه اضافه کرد: سرویس بهداشتی و سپتینگ تانک بقعه بی‌بی زینب هم با توجه به بالا بودن سطح آب منطقه با ۹۰۰ میلیون ریال هزینه اجرایی شده است که دارای پیشرفت ۷۰ درصدی است و در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین بقعه ملاعماد تیله نو هم با کمک‌های انجام‌شده و کمک مردمی در حال ساخت‌وساز است..

فاضلی بابیان اینکه اوقاف در تثبیت موقوفات با اخذ سند مالکیت گام‌های مهمی را برداشته است، گفت: در همین راستا ۲۲۰ سند رقبه موقوفات برای ۴۸ موقوفه به میزان ۴۱۶ هکتار اخذشده است که شامل موقوفه اماکن مذهبی است.

وی با اشاره به تشکیل انجمن یاوران وقف در امامزادگان گفت: تلاش داریم تا از ظرفیت‌های مختلف برای توسعه وقف در جامعه استفاده کنیم که در همین راستا مشاوره‌های مختلف توسط کارشناسان اوقاف نسبت به ثبت جدید در حوزه بهداشت و درمان، اعتیاد، دانش آموزان و دانشجویان بی‌بضاعت، اقتصاد مقاومتی و.. در حال انجام است که رسانه هم می‌تواند در این راستا واردشده و وقف جدید با عنوان وقف رسانه باهدف نگهداری و کمک به رسانه ترویج شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه بابیان اینکه هدف از ترویج و گسترش فرهنگ وقف، نهادینه کردن آن در جامعه است افزود: بااطلاع رسانی فرهنگ وقف در جامعه درصدد هستیم تا در ترویج فرهنگ وقف بیش‌ازپیش تلاش شود.


منبع : مهر - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گلوگاه - اوقاف - موقوفات - موقوفه - راستا - اداره - افزود - خیریه - بابیان - رسانه - جامعه - ترویج - اینکه - دارای - شهرستان - میلیون - فرهنگ - متصرفی - فاضلی - مختلف - امامزاده - اماکن - مذهبی - اشاره - امامزادگان - پیشرفت -

نظر شما در مورد : ۲ وقف جدید در گلوگاه به ثبت رسیده است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها