مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10849 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 -ساعت : 20:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
25 درصد مرکبات مازندران خسارت دیدند/ اعلام خسارت اولیه یک‌هزار میلیارد تومانی برای 3 استان شمالی

شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

25 درصد مرکبات مازندران خسارت دیدند/ اعلام خسارت اولیه یک‌هزار میلیارد تومانی برای 3 استان شمالی

مازندشورا: رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه 20 تا 25 درصد محصول مرکبات مازندران بر اثر سرما خسارت دیدند، گفت: خسارت اولیه ناشی از سرما در حوزه کشاورزی سه استان شمالی، یک‌هزار میلیارد تومان برآورد شده است

مازندشورا:علی‌محمد شاعری امشب در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سرمای اخیر خسارت‎های فراوانی را به باغات مرکبات مازندران، گیلان و گلستان وارد کرد، لذا نیاز است تا دولت در این زمان حساس به کمک باغداران بیاید.

وی با بیان اینکه 20 تا 25 درصد محصولات مرکبات (کیوی و پرتقال) در مازندران خسارت دیدند، افزود: میزان خسارت‎های اولیه برای سه استان شمالی در بخش‎های دام، طیور و محصولات کشاورزی و باغی، هزار میلیارد تومان برآورد شده و این موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی بیان کرد: درخواست جبران خسارت سرما به باغات مرکبات مازندران، گیلان و گلستان به وزیر کشاورزی اعلام شد و در کمیسیون نیز پیشنهاداتی ارائه کردیم.

* 25درصد خسارت‌ها به کشاورزان پرداخت شود

این مسؤول ادامه داد: یکی از درخواست‎ها این بود که دست‌کم 20 تا 25 درصد خسارت‌ها به کشاورزان پرداخت شود و دیگر اینکه تسهیلات کم‌بهره برای آنها در نظر گرفته شود تا درختان خسارت‎دیده احیا شوند، همچنین پیشنهاد شد تا برای زمان دو تا سه ساله، استمهال وام‎های پرداخت‌شده به کشاورزان و بخشودگی سود تسهیلات سر رسید شده صورت گیرد.

شاعری گفت: یکی دیگر از پیشنهادات و درخواست‌های مطرح‎شده در کمیسیون کشاورزی این است که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به پرداخت غرامت بیمه‎شدگان خسارت‎دیده اقدام شود.

*کشاورزان تجربه خوبی از بیمه ندارند

وی بیان کرد: کشاورزان تجربه خوبی از بیمه در کشور ندارند، به دولت پیشنهاد شد که در برنامه ششم از محل 10 و 12 مدیریت بحران تأمین اعتبار شود، این پیشنهادات جمع‎بندی و قول داده می‎شود اما عملی نمی‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در پایان گفت: کشاورزی پایه و اساس اقتصاد مقاومتی است و حمایت دولت در این زمان‌ها به‌عنوان پناهگاه کشاورز و رفع دغدغه خاطر این قشر زحمتکش دارای اهمیت است.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کشاورزی - کمیسیون - کشاورزان - خسارت - مازندران - مرکبات - پرداخت - خسارت‌ها - طبیعی - منابع - پیشنهاد - تجربه - ندارند - پیشنهادات - محصولات - خسارت‎دیده - تسهیلات - گیلان - میلیارد - اولیه - اعلام - دیدند - استان - شمالی - گلستان - باغات - خسارت‎های - شاعری - اینکه -

نظر شما در مورد : 25 درصد مرکبات مازندران خسارت دیدند/ اعلام خسارت اولیه یک‌هزار میلیارد تومانی برای 3 استان شمالی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها