مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10859 -تاریخ انتشار : دوشنبه 08 آذر 1395 -ساعت : 07:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حرف‌هایی که به کُندی عملیاتی می‌شود/ اقتصاد مقاومتی و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان

حرف‌هایی که به کُندی عملیاتی می‌شود/ اقتصاد مقاومتی و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان

مازندشورا: نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نشان از اهمیت هرچه بیشتر این مقوله و خارج کردن آن از مصوبات و عملی کردن آن است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان رامسر، پس از سال‌ها که مقام معظم رهبری بر اهمیت اقتصاد مقاومتی تأکید کردند، سرانجام سال 1395 را به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامیدند که نشان از اهمیت هرچه بیشتر این مقوله و خارج کردن آن از مصوبات و عملی کردن آن است.

اما به راستی پس از گذراندن نیمه اول سال و حتی بیشتر سال، این شعار چه اندازه به مرحله عمل رسیده و چقدر به آن جامه عمل پوشاندیم؟!

* رفع موانع سر راه تولیدکنندگان چه مقدار بوده؟

البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که فقط تولید داخلی و توجه به صنایع کوچک برای محقق ساختن آن ملاک نبوده، بلکه راه‌های رسیدن و پرداختن به این موضوعات نیز باید فراهم باشد و کشاورز و تولیدکننده به جای پشیمانی و صرف‌نظر از اقدامات انجام داده به‌راحتی بتواند برای گسترش فعالیت خود و رسیدن به تولید انبوه گام‌های مؤثری بردارد.

فرماندار رامسر در یکی از جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه از همه مدیران و رؤسای بانک‌ها انتظار مدیریت جهادی داریم تا برای حل مشکلات کارآفرینان عنایت و توجه ویژه داشته باشند، گفت: هنر مدیریت در این است که برای حل مشکلات و حمایت از تولیدکنندگان با ایجاد تسهیلات حداقلی بتوان برای جوانان اشتغال ایجاد کرد که سبب موفقیت و حتی صادرات داخلی محصولات آنها به استان‌های دیگر و سربلندی شهرستان شود.

* وجود ضعف در بخش صنایع

حسین شعبان‌سروری موفقیت در حوزه کشاورزی را با اجرای مصوبات و ارائه تسهیلات مطلوب دانست که فرصت‌های شغلی مناسبی برای جوانان ایجاد شد و اظهار کرد: با وجود موفقیت در حوزه کشاورزی اما در بخش صنایع کنی ضعیف عمل کردیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته در غالب بسته توسعه اقتصادی، اضافه کرد: در قالب این بسته 23 طرح تولیدی با مبلغ ریالی 23 هزار و 760 میلیون ریال و اشتغال 60 نفر در رامسر توانستیم شرایط مناسبی را فراهم کنیم و از تمام بخش‌های حامی از جمله مدیریت جهاد کشاورزی، بانک کشاورزی و به‌ویژه کارآفرینان شهرستان که با اراده جدی این امر را محقق کردند قدردانی می‌کنیم و امیدواریم به‌زودی آثار سرمایه‌گذاری‌ها را لمس کنیم.

* کم‌توجهی بعضی بانک‌ها به پروژه‌ها

فرماندار رامسر با تأکید بر اینکه موانع کارآفرینان و تولیدکنندگان باید مرتفع شود، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها باید توجه و همکاری لازم داشته باشند که متأسفانه برخی بانک‌ها کم‌توجهی می‌کنند و در مقابل بعضی بانک‌ها مشارکت ویژه دارند که از آنها قدردانی می‌کنیم.

وی به مصوبات گذشته که تشکیل کمیته‌های اقتصاد مقاومتی در شهرداری‌ها و بخشداری برای امکان‌سنجی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها بود، اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شهرهای ما از ظرفیت‌های بالایی در حوزه اقتصادی و گردشگری برخوردار هستند باید تلاش کنیم تا با شناسایی، هدایت و حمایت فرصت‌های مناسب اشتغال ایجاد شود.

* تحقق اقدام و عمل با روحیه جهادی

وی با اشاره به قرار داشتن در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام ‌و عمل و تأکید مقام معظم رهبری، گفت: اقدام و عمل مبنی بر حرکت و روحیه جهادی و نگاه بسیجی باید باشد تا زمینه ساز سرمایه‌گذاری بوده و با تکیه بر مردم و همکاری آنها می‌توانیم مشاغل خرد و کلان را توسعه دهیم.

فرماندار رامسر با اشاره به مرکز رشد و فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: با پیگیری‌های فراوان برای راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناوری در رامسر به‌زودی مجوز نهایی مرکز رشد فناوری را از طریق وزارت علوم اخذ می‌کنیم که پایگاهی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید مبتنی بر فناوری‌های نوین باشد.

* دعوت از مبتکران برای عضویت در پارک فناوری

وی از همه مبتکران و مخترعان دعوت کرد که با مراجعه به کمیته فناوری و یا فرمانداری برای ثبت‌نام و حضور در مرکز علم و فناوری اقدام کنند تا با تکیه بر فناوری‌های نوین تولیدات مؤثری داشته باشیم و بهره‌وری را افزایش دهیم.

جانشین ناحیه مقاومت بسیج رامسر نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: در زمینه اقتصاد مقاومتی و محرومیت‌زدایی تلاش می‌کنیم و اولویت اصلی ما بحث کارآفرینی است که بتوانیم ظرفیت‌های بومی محلی شهرستان را شناسایی و دنبال کنیم.

محمدرضا خمسیه با بیان اینکه سعی داریم وضعیت موجود را به وضعیت مطلوب تبدیل کنیم، اظهار کرد: بیشتر باید به حمایت از تولیدکنندگان بپردازیم که بسیج سازندگی تسهیلات زیادی را در این زمینه اختصاص داده است.

* تلاش برای ایجاد بازارچه دائمی

وی افزود: پس از پرداخت تسهیلات و کمک به تولیدکننده بحث بازاریابی و فروش محصولات است که وجود بازارهای هفتگی کافی نیست و در تلاش برای ایجاد بازارچه دائمی هستیم تا تولیدکنندگان در سطح استانی و کشوری مطرح شوند.

وی افزود: اگر به‌دنبال تحقق شعار اقتصاد مقاومتی هستیم باید به صورت همه‌جانبه و با مردمی کردن اقتصاد به هدف خود برسیم، گفت: ظرفیت بسیج برای کمک به همه دستگاه‌ها و مردم همیشه آماده است که امیدواریم از ظرفیت‌های این قشر نیز استفاده شود.

انتهای پیام/86039/ت40


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اقتصاد - مقاومتی - رامسر - ایجاد - تولیدکنندگان - اشاره - فناوری - اقدام - بانک‌ها - تسهیلات - حمایت - اینکه - کشاورزی - شهرستان - می‌کنیم - افزود - کارآفرینان - ظرفیت‌های - موفقیت - جهادی - زمینه - اشتغال - مدیریت - بیشتر - مصوبات - تأکید - رهبری - موانع - صنایع - تولید - فرماندار - دانش‌بنیان - هستیم - همکاری - کم‌توجهی - فناوری‌های - به‌زودی - شناسایی - روحیه - دائمی - وضعیت - امیدواریم - مبتکران - شرکت‌های - بازارچه - جوانان - مؤثری - داریم - مشکلات - تولیدکننده - فراهم - اهمیت - داخلی - باشند - محصولات - سخنان - توسعه - اقتصادی - اظهار - مناسبی - مطلوب - فرصت‌های - قدردانی -

مطالب مرتبط با : حرف‌هایی که به کُندی عملیاتی می‌شود/ اقتصاد مقاومتی و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان
نظر شما در مورد : حرف‌هایی که به کُندی عملیاتی می‌شود/ اقتصاد مقاومتی و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها