مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10884 -تاریخ انتشار : دوشنبه 08 آذر 1395 -ساعت : 16:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از سکوت حزن‌انگیز باغ‌داران خسارت‌دیده تا قول احیای میوه‌های له‌شده بر روی درخت

فارس گزارش می‌دهد

از سکوت حزن‌انگیز باغ‌داران خسارت‌دیده تا قول احیای میوه‌های له‌شده بر روی درخت

مازندشورا: بارش اخیر در مازندران خسارات زیادی به باغ‌های میوه و مرکبات وارد کرد و باغ‌داران را در سکوتی مبهم و حزن‌انگیز فرو برد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، برف و یخ‌بندان چند روز اخیر در استان مازندران خسارات زیادی به باغ‌های میوه و مرکبات وارد کرد و باغ‌داران را در سکوتی مبهم و حزن‌انگیز فرو برد.

* باز هم رحمت خدا در مازندران زحمت شد

حاصل یک‌سال تلاش و زحمت، هزینه و نگهداری در یک شب از بین رفت و باز هم در مازندران رحمت خداوندی به‌دلیل کوتاهی تبدیل به زحمت شد.

طی چند روز گذشته حرف‌های ضد و نقیض مسؤولان مبنی بر خسارات وارده به باغ‌ها مردم و باغ‌داران را گرفتار سردرگمی عجیبی کرده است و چه وقت سرنخ این کلاف پیچ‌در پیچ پیدا خواهد شد خدا داند و بس.

* احیای میوه‌ها بر روی درخت/ محصولات به درجه یخ‌زدگی نرسیده!

چراکه از یک‌سو کارشناسان کشاورزی بر این عقیده هستند که با سوزاندن کاه و کلش در باغ‌ها می‌توان از یخ‌زدگی بیشتر مرکبات جلوگیری کرد و باغ‌داران به میوه‌های روی درخت دست نزده و آن را نچینند، زیرا میوه‌ها خود را احیا خواهند کرد و از سوی دیگر باغ‌دار مدعی است که محصولات کاملاً تلخ و از سرمای زیاد له شده و به‌اصطلاح پخته است.

حال قضاوت با ما و شما که آیا میوه‌های له‌شده که روی زمین افتاده‌اند و یا به‌صورت نصف و نیمه بر روی شاخه درخت آویزان هستند هم می‌توانند خودسازی کرده و دوباره به شرایط اولیه خود بازگردند و اینکه اگر آقایان می‌گویند محصولات به درجه یخ‌زدگی نرسیده پس تصاویر و گزارش زیر چه می‌گوید؟

* از بین رفتن صددرصدی باغ 3 هکتاری مرکبات

یکی از باغ‌داران منطقه چای‌باغ شیرگاه در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه باغ 3 هکتاری مرکباتش بر اثر بارش برف اخیر صددرصد از بین رفته است، اظهار کرد: زحمت و دست‌رنج چندساله ما با این برف از بین رفت و دست ما به جایی بند نیست.

اسماعیل شعبانی افزود: علاوه بر اینکه میوه‌ها و مرکبات باغ از بین رفت، سنگینی برف سبب شکسته‌ شدن شاخه‌های درختان شد و کمر آنان را شکست.

* هیچ منبع درآمد دیگری نداریم

وی با بیان اینکه این باغ منبع درآمد من و خانواده‌ام بود و با داشتن 7 فرزند که همگی محصل و دانشجو هستند و بیکار، کمر اقتصاد خانواده‌ام شکست، تصریح کرد: به جز این باغ هیچ منبع درآمد دیگری ندارم و همه امیدم این بود که بتوانم در موعد مقرر محصول باغ را فروخته و با آن امرار معاش کنم.

این باغ‌دار اظهار کرد: باوجود اینکه باغ بنده بیمه بانک کشاورزی است ولی هنوز کارشناسی برای برآورد هزینه نیامد و اگر هم بیایند قطعاً به این زودی غرامت آن را پرداخت نمی‌کنند و تا پول به‌دست ما برسد دو سالی طول خواهد کشید و از دولت تقاضا داریم وام بلاعوض به ما اختصاص دهد تا بدهکاری خود را به مردم پرداخت کنیم.

* گلایه از هواشناسی

وی ضمن گلایه از سازمان هواشناسی مازندران افزود: اگر هواشناسی اطلاع‌رسانی گسترده‌تر و زودتری می‌کرد، می‌توانستیم مرکبات را برداشت کنیم اما افت قیمت مرکبات در بازار و نارس بودن سبب شد دست به محصول نزنیم.

به گزارش فارس، امیدواریم گزارش‌ و درد دل‌های مردم خسارت‌دیده که آقای شعبانی تنها یک نمونه از صدها باغ‌دار خسارت‌دیده استان بوده است به گوش و چشم مسؤولان خوش آید و هرچه زودتر اعتبارات لازم را تخصیص دهند.

انتهای‌پیام/86017/ت40


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرکبات - باغ‌داران - اینکه - گزارش - مازندران - میوه‌ها - یخ‌زدگی - هواشناسی - باغ‌دار - درآمد - محصولات - خسارت‌دیده - میوه‌های - افزود - شعبانی - دیگری - خانواده‌ام - حزن‌انگیز - گلایه - پرداخت - محصول - اظهار - هکتاری - خسارات - باغ‌ها - مسؤولان - استان - له‌شده - احیای - کشاورزی - نرسیده - هزینه -

نظر شما در مورد : از سکوت حزن‌انگیز باغ‌داران خسارت‌دیده تا قول احیای میوه‌های له‌شده بر روی درخت

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها