مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10903 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 12:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ذوالقدر در گفت وگو با ایرنا:

کشف و ضبط هفت هزار اشیای تاریخی طی یک دهه گذشته در مازندران

مازندشورا: ساری - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران از کشف و ضبط هفت هزار اشیای تاریخی طی یک دهه گذشته از دست حفاران و قاچاقچیان این آثار در استان خبرداد .

مازندشورا: سرهنگ نعمت قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی همچنین در این مدت 700 هزار بازدید و سرکشی از آثار تاریخی و گردشگری مازندران را انجام دادند .
فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی مازندران از کشف و ضبط بیشتر از 200 دستگاه فلزیاب در سال های اخیر به عنوان بخشی از فعالیت های انجام شده یگان در راستای حفظ و صیانت از مجموعه های تاریخی برشمرد .
*** برای نمایش آثار تاریخی مازندران ، موزه به اندازه کافی نیست
وی با اشاره به حجم بالای کشفیات آثار تاریخی در این سالها ، ادامه داد : با توجه به تعداد زیاد آثار تاریخی در مازندران ، موزه های موجود جوابگو برای عرضه و نمایش این آثار نیست .
به گفته سرهنگ قاسمی هم اکنون بخش بیشتری از اشیا تاریخی کشف شده در گنجینه میراث فرهنگی نگهداری می شود که امکان نمایش عمومی آنها نیز وجود ندارد .
مازندران هم اکنون 11 موزه دارد .
*** روستاهای خالی از سکنه در فصول سرد ، کانون فعالیت حفاران
وی از فصول سرد سال به عنوان بهترین فرصت برای فعالیت حفاران آثار تاریخی نام برد و گفت که ییلاقی بودن روستاهای مازندران و خالی بودن از جمعیت در این فصول ، زمینه ای را فراهم می آورد تا فعالیت این افراد گسترش یابد .
سرهنگ قاسمی ادامه داد : حفاران با ذخیره آذوقه گاها یک ماهه در این مناطق سکنی می کنند تا از این فرصت برای حفاری استفاده بکنند .
مازندران بیشتر از 2 هزار اثر تاریخی ثبتی دارد .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی **انتشاردهنده:سید محسن حسن نیا
/1899/2096


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - مازندران - فعالیت - نمایش - قاسمی - سرهنگ - ادامه - اکنون - روستاهای - حفاران - فرهنگی - حفاظت - خبرنگار - میراث - ایرنا - بیشتر - عنوان -

نظر شما در مورد : کشف و ضبط هفت هزار اشیای تاریخی طی یک دهه گذشته در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها