مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10909 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 10:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کاش از زمان حضور آقای صالحی امیری در مرکز اسناد استفاده می‌کردیم!

محمدنژاد رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران:

کاش از زمان حضور آقای صالحی امیری در مرکز اسناد استفاده می‌کردیم!

مازندشورا: اکنون در مرکز اسناد به خاطر کمبود جا از غنی‌ترین کتاب‌های مرکز نمی‌شود به درستی استفاده کرد یا دسترسی به اسناد تاریخی کشور از طریق سامانه مرکز اسناد میسر است، اما به خاطر کمبود جا رایانه زیادی در مرکز اسناد مازندران وجود ندارد/ یک میلیون سند را برای آفت‌زدایی و قارچ‌زدایی به تهران فرستادیم. اگر این کارها نشود اسناد در خانه‌ها از بین می‌روند. مواد آفت‌زدایی بسیار گران است و 6 ماه در نوبت بودیم تا وارد کشور شود

مازندشورا: مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران از سال 93 فعالیت خود را در ساری آغاز کرد. از همان ابتدای کار مسئولان این مرکز اعلام کردند که برای فعالیت بهتر و مناسب در حوزه اسناد و فعالیت‌های پژوهشی فرهنگی و تاریخی و علمی به فضایی مناسب و در شأن اندیشه و فرهنگ نیاز است. ابتدای فعالیت مرکز با حضور در ساختمانی قدیمی در کنار فرمانداری ساری شکل گرفت. حضور «رضا صالحی امیری» اهل مازندران، وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مسند ریاست مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران در آن دوره باعث شده بود که امیدواری برای ساخته شدن یک ساختمان مجهز برای مرکز اسناد و کتابخانه ملی در مازندران افزایش یابد. بارها نیز از زبان رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران اعلام شده بود که ریاست سازمان اعلام کرده در صورت واگذاری زمین بودجه ساخت یک ساختمان مجهز و مناسب در ساری فراهم خواهد شد. اما با وجود همه پیگیری‌ها و تلاش‌ها همچنان مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران در همان ساختمان قدیمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و هر از گاهی هم زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال ساخت مرکز در استان همسایه به گوش می‌رسد. این در حالی است که مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران در مدت فعالیت خود اقدام‌های قابل توجهی در زمینه فرهنگ و تاریخ انجام داد.

مرکز اسناد؛ محلی برای فعالیت پژوهشگران
یکی از پژوهشگران مازندرانی در این باره به همشهری گفت: مجموعه مدیریتی این مرکز به معنای واقعی عقیده و باور کار فرهنگی دارند. این مرکز در 2 سال اخیر به محلی برای فعالیت پژوهشگران تبدیل شده است. به عنوان پژوهشگر هر خواسته‌ای که داشتیم در حد توان و گاه بیشتر از انتظار ما در اختیار ما گذاشتند. کل مجموعه بدون این‌که حرف و حدیثی داشته باشند همکاری مناسبی دارند و نگاه‌شان فرهنگی است. هر کسی هم کار فرهنگی کرد به آنها در حد توان کمک کردند.
دکتر «علی رمضانی پاجی» افزود: ما فقط در دودانگه 2 هزار سند تاریخی جمع‌آوری کردیم. این یعنی استان ما پر از داشته‌های تاریخی است و برای نگهداری این داشته‌ها به فضای مناسبی نیاز داریم. استقبال مردم هم تقریبا مناسب است. مرکز نیز به افزایش فعالیت‌هاست. اما فضا فراهم نیست.
وی اظهار کرد: در همه کشورها مرکز اسناد نخستین جایی است که پژوهشگران و گردشگران فرهنگی را به این مراکز می‌برند و بعد سراغ موزه‌ها می‌روند. اما در مازندران در حال فرصت‌سوزی هستیم و با وجود داشتن شرایط فرهنگی و تاریخی، به خاطر نداشتن یک مکان مناسب، از این فرصت محروم هستیم. به نظرم واگذاری مجتمع در حال ساخت مرحوم کردان به مرکز اسناد و کتابخانه ملی می‌تواند این فرصت مناسب را در اختیار مازندران بگذارد.
این پژوهشگر تصریح کرد: ساختمان کنونی هیچ فضایی برای برپایی نمایشگاه ندارد. مازندران از نظر اسناد بسیار غنی است. صدها هزار عکس و سند تاریخی در منازل مردم نگهداری می‌شود  که جای آن در مرکز اسناد است.

کمبود جا در مرکز اسناد ملی مازندران
رمضانی با بیان این‌که باید مسئولان استان و ساری به یک اجماع کلی در این زمینه برسند، گفت: اکنون در مرکز اسناد به خاطر کمبود جا از غنی‌ترین کتاب‌های مرکز نمی‌شود به درستی استفاده کرد یا دسترسی به اسناد تاریخی کشور از طریق سامانه مرکز اسناد میسر است، اما به خاطر کمبود جا رایانه زیادی در مرکز اسناد مازندران وجود ندارد.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران نیز در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که در آغاز کار مرکز در مازندران همزمان با راه‌اندازی و تجهیز، پیگیر دریافت زمین شدیم، اظهار کرد: تلاش‌های ما هنوز به نتیجه نرسیده است. آن زمان دکتر صالحی امیری در رأس سازمان بود و معاون‌شان هم مازندرانی بودند. اصرار بر این داشتند که زمین تأمین شود. در استان از تمام ابزارها استفاده کردیم. اما نشست‌های خصوصی و علنی با نماینده ولی فقیه، شهردار، اعضای شورای شهر، فرماندار سابق و جدید و استاندار و بیان اهمیت این مرکز به جایی نرسید.

مرکز اسناد؛ مکانی برای هویت‌یابی
«لطف‌الله محمدنژاد» افزود: بارها اعلام کردیم که مرکز اسناد تفاوت بسیار زیادی با موزه دارد. این مرکز اندیشه‌های استان ما در صدها سال پیش را نمایان می‌کند . اثرگذاری‌ اسناد تاریخی بیشتر از شئ در موزه است. اگر یک جامعه دچار آلزایمر تاریخی شود هویتش را از دست می‌دهد و تنها نهادی که می‌تواند هویت‌یابی کند و تاریخ گذشته را نگه دارد همین مرکز اسناد است. بارها از صدا و سیما خواستیم در میان برنامه‌های خود وقتی به این مرکز بدهد تا از فعالیت‌های مرکز برای مردم بگوییم که بیشتر با مسائل مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی آشنا شوند. اما پاسخ نگرفتیم!
وی با اشاره به تأکید رئیس‌جمهوری بر فعالیت مراکز اسناد، خاطرنشان کرد: اگر فضا مناسب باشد و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را بتوانیم فراهم کنیم، این مرکز بهترین نقطه برای اندیشمندان استان است. اکنون تعدادی از پژوهشگران استان را در مرکز گرد هم آوردیم. نظر ما این است که کارهای علمی و پژوهشی را در این مرکز به افراد صاحب تخصص بسپاریم. ما کارهای پشتیبانی را انجام دهیم و نیازهای این پژوهشگران را تسهیل کنیم تا درباره فرهنگ و تاریخ این استان کار کنند و نظر بدهند.

‎‎آغاز فعالیت تاریخ شفاهی
این مسئول گفت: در حوزه تاریخ شفاهی فعالیت مرکز آغاز شده است. اما فضا و جای مناسب نداریم. در تمام این مدت این پرسش برای من و همکاران و دغدغه‌مندان مطرح است که آیا واقعا مسئولان استان نمی‌توانند 2هزار متر فضای مناسب برای مرکز اسناد واگذار کنند تا اندیشمندان استان اینجا به فعالیت بپردازند؟ موضوع مهم این است که اقداماتی که در این مرکز انجام می‌شود  را هیچ نهاد دیگری انجام نمی‌دهد. مرکز اسناد اتاق فکر فرهنگ همگانی و هویت تاریخی است.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران با بیان این‌که بسیاری از کشورهای دنیا روی اسناد ما مانور می‌دهند، اظهار کرد: دلیل خروج اسناد تاریخی ما از کشور همین بی‌توجهی است. موزه‌های خارجی پر از اسناد تاریخی ماست و هنوز مسئولان نسبت به این موضوع کم‌لطف هستند. اگر زمینی یا ساختمانی در خور شأن مرکز اسناد و کتابخانه ملی که شاخص‌ترین نهاد فرهنگی هر استان است بدهند، حجم فعالیت‌ها و خروجی پژوهش‌ها بیشتر خواهد شد. مهم‌تر این‌که اعتماد همگانی به واگذاری اسناد شخصی افزایش می‌یابد.

ارسال یک میلیون سند برای آفت‌زدایی به تهران
محمدنژاد به نگهداری مناسب از اسناد تاریخی در این مرکز اشاره کرد و افزود: 20 روز پیش یک میلیون سند را برای آفت‌زدایی و قارچ‌زدایی به تهران فرستادیم. اگر این کارها نشود اسناد در خانه‌ها از بین می‌روند. مواد آفت‌زدایی بسیار گران است و 6 ماه در نوبت بودیم تا وارد کشور شود. این کار را فقط سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام می‌دهد. اگر مردم توجیه شوند که اسناد اینجا می‌مانند و حفظ می‌شوند، و این قابلیت را داریم که اسناد آسیب دیده را ترمیم کنیم، قطعا به مرکز اعتماد می‌کنند. اما لازمه این اعتماد داشتن یک فضای مجهز و مناسب است.
وی خاطرنشان کرد: با همین امکانات کم کارها را پیش بردیم. اما خودمان می‌دانیم که باید و شاید به فرهنگیان خدمت نشد. اندیشمندانی داریم که دوست دارند فعالیت کنند، اما فضای مناسب موجود نیست. متاسفانه تاکنون موفق نشدیم به نتیجه برسیم. البته فرماندار قول‌هایی داد و کارهایی در حال انجام دارد. با توجه به اهمیت موضوع مسئولان باید به صورت اورژانسی وارد عمل شوند. کاش از زمان حضور آقای صالحی امیری در مرکز اسناد استفاده می‌کردیم. در آینده معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتد. اگر زمینی در اختیار ما بگذارند این مرکز را خواهیم ساخت و خیلی از شبهات تاریخی در آینده از بین می‌رود.
این مسئول فرهنگی افزود: مدتی پیش به معاون عمرانی استانداری گفته شد که پیگیر زمین باشند. ایشان زمینی در ماهفروزمحله پیشنهاد کردند که در دل روستا و دور از دسترس مردم و پژوهشگران بود. برای چنین فضایی باید دسترسی مناسب و درون شهری داشته باشد.

وجود 4هزار کتاب مرجع در مرکز اسناد مازندران
محمدنژاد درباره منابع و اسناد موجود در این مرکز گفت: اینجا فعلا 4 هزار جلد کتاب مرجع داریم. کتاب‌هایی که برای نسل‌های جدید پژوهشگران بسیار مفید و کارآمد است. بیش از یک میلیون سند مربوط به مازندران را از تهران آوردیم. ابتدا در فضای نامناسبی نگهداری می‌شد. اما اکنون هم قفسه و هم فضای فیزیکی تجهیز و آفت‌زدایی شد.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران از آغاز فهرست‌نویسی اسناد تاریخی مازندران خبر داد و اظهار کرد: از یک ماه پیش برای نخستین بار کار فهرست‌نویسی اسناد را آغاز کردیم.  مهم‌ترین بخش ما در مرکز بخش اسناد است. در زمینه واسپاری، نشریات و پیایندها هم کتابخانه فعالیت چشمگیری دارد. حوزه اسناد هم فعال است. یکی از درخواست‌های ما این است که ادارات در ارزشیابی اسناد با ما همکاری کنند. نهادها و ادارات اسناد زیادی را دارند که بخشی از این اسناد هیچ ارزش مفهومی ندارد و باید امحا شود. اما بخش دیگری ارزش تاریخی دارند. این ارزیابی  توسط کارشناسان مرکز انجام می‌شود . اما لازم است ادارات به وزارتخانه خود موضوع را اطلاع دهند تا سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ما ابلاغ کند که به آن اداره مراجعه کنیم و اسناد ارزشمند هر نهاد را به مرکز اسناد بیاوریم و نگهداری کنیم.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صالحی امیری - محمدنژاد - سازمان اسناد -

نظر شما در مورد : کاش از زمان حضور آقای صالحی امیری در مرکز اسناد استفاده می‌کردیم!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها