مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10914 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 10:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
راهکار جهاد کشاورزی برای باغداران خسارت دیده/ میزان خسارت پس از جمع‌بندی به هیأت دولت تحویل داده خواهد شد

راهکار جهاد کشاورزی برای باغداران خسارت دیده/ میزان خسارت پس از جمع‌بندی به هیأت دولت تحویل داده خواهد شد

مازندشورا: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، ذخیره‌سازی به مشکل نمی‌خورد. قطعاً ما محصول سالم هم خواهیم داشت و میوه شب عید قابل تامین است. در این زمینه جای نگرانی نیست. امسال پیش‌بینی برداشت محصول خوبی را داشتیم و داریم. اگر خسارت به مرکبات به 50 درصد هم برسد برای تأمین مرکبات شب عید آمادگی داریم

مازندشورا: بارش برف شدید در غرب مازندران و بروز سرمای زیاد طی روزهای اخیر خسارات زیادی به بخش کشاورزی و باغداری وارد کرد. مشاهدات و گفته‌های مسئولان هم این‌گونه نشان می‌دهند که بیشترین خسارت وارد شده به مازندران از برف اخیر به بخش تولیدات باغی و مرکبات بود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگویی کوتاه با همشهری مازندران به چند پرسش درباره شرایط پس از سرما و اقدام‌های در دست انجام پاسخ داد.

    از میزان خسارتی که به باغ‌های مرکبات مازندران وارد شده آماری در دست دارید؟

هنوز به طور دقیق نمی‌توان اعلام کرد چه میزان از محصولات خراب شده است، اما خسارت بالاست، زیرا فصل برداشت این محصولات اواخر آذر است و بخش قابل توجهی از محصولات روی درخت‌ها هستند. با این حال همکاران ما در حال ارزیابی وضع هستند.

    سطح زیر کشت مرکبات و تولیدات باغی مازندران چقدر است؟

110 هزار هکتار از باغ‌های مازندران را درختان مرکبات شامل انواع پرتقال و نارنگی تشکیل می‌دهد که امسال پیش‌بینی شده است بیش از 2/5 میلیون تن محصول از این باغ‌ها برداشت شود. تا پیش از سرما حدود 100 هزار تن پرتقال برداشت شده بود. نزدیک به 250 هزار تن نارنگی هم هنوز برداشت نشده. حدود 100 هزار تن کیوی هم در زمان یخبندان روی درخت‌های مازندران بود.

    راهکار جهاد کشاورزی برای باغداران خسارت دیده چیست؟

باغداران پس از خروج هوای سرد از استان اقدام به برداشت میوه‌های رسیده کنند. البته در این زمینه باید متناسب با نیاز و کشش بازار برداشت محصول انجام شود. نه این‌که همه محصولات چیده شود و به بازار هجوم آورده شود. روزهای آینده افزایش دما خواهیم داشت و شرایط هوا مناسب می‌شود.

    میوه‌هایی که دچار یخ‌زدگی شده‌اند به هیچ وجه قابل مصرف نیستند؟

اگر محصول تا محدوده دمای 3درجه زیر صفر یخ زده باشد آسیب چندانی نمی‌بیند و می‌تواند قابل استفاده باشد. در مورد محصولات خسارت دیده توصیه کارشناسان سازمان این است که از چیدن این میوه‌ها خودداری شود. با توجه به این‌که رشد فیزیولوژیک محصول ادامه دارد، امکان اصلاح شدن برای برخی محصولات خسارت دیده وجود دارد.

    به منظور بهبود درختانی که آسب دیدند هم راهکاری ارائه شده است؟

درمان طوقه و قسمت تنه درخت که بیشترین خسارت را متحمل می‌شود با ضدعفونی و پانسمان و جلوگیری از ترک‌های پوست درخت و تقویت درخت با کودهای حاوی اسید آمینه و پتاس باید انجام شود.

    برای جبران بخشی از خسارت چه اقداماتی از سوی سازمان و بخش دولتی انجام خواهد شد؟

طبیعتاً جزئیات خسارت در روزهای آینده پس از جمع‌بندی به وزارت جهاد کشاورزی و استانداری برای ارائه به وزارت کشور و طرح شدن در هیأت دولت تحویل خواهد شد.

    میانگین برداشت مرکبات در مازندران چقدر است؟

برای سال جاری بین 23 تا 25 تن در هر هکتار پیش‌بینی کردیم.

    مازندران هر سال مأموریت تأمین بخش قابل توجهی از مرکبات شب عید را دارد. با شرایطی که پیش آمده احتمال بروز مشکل در تأمین و تنظیم بازار مرکبات شب عید کشور وجود دارد؟

با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، ذخیره‌سازی به  مشکل نمی‌خورد. قطعاً ما محصول سالم هم خواهیم داشت و میوه شب عید قابل تامین است. در این زمینه جای نگرانی نیست. امسال پیش‌بینی برداشت محصول خوبی را داشتیم و داریم. اگر خسارت به مرکبات به 50 درصد هم برسد برای تأمین مرکبات شب عید آمادگی داریم.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حهاد کشاورزی مازندرا - خسارت به مرکبات - تامین مرکبات - جهاد کشاورزی - یخ زدگی - شب عید -

نظر شما در مورد : راهکار جهاد کشاورزی برای باغداران خسارت دیده/ میزان خسارت پس از جمع‌بندی به هیأت دولت تحویل داده خواهد شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها