مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10934 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 15:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعتمادسازی نخستین اقدام بررسی مشکلات حاشیه‌نشینی است

مسؤول پایگاه خدمات اجتماعی میاندورود:

اعتمادسازی نخستین اقدام بررسی مشکلات حاشیه‌نشینی است

مازندشورا: مسؤول پایگاه خدمات اجتماعی میاندورود با اشاره به اینکه آسیب در همه جا وجود دارد اما در مناطق حاشیه‌نشین بیشتر است، گفت: نخستین اقدام مهم در بررسی مشکلات این منطقه، اعتماد‌سازی و نیازسنجی است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان میاندورود، مناطق حاشیه‌نشین بسیاری در شهرها وجود دارد و به این معنا نیست که فقط ظاهر خیلی بدی داشته باشد بلکه مناطقی بوده که با وجود نزدیکی به شهر از نخستین امکانات اولیه هم محروم است.

مردم این مناطق توانمند نیستند و فقر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن بیداد می‌کند و به نوعی می‌توان گفت از آسیب‌های اجتماعی بسیاری رنج می‌برند.

پایگاه خدمات اجتماعی میاندورود در سال 92 زیر نظر بهزیستی این شهرستان تشکیل شد و هدف آن توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی است.

مسؤول پایگاه خدمات اجتماعی میاندورود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه آسیب در همه جا وجود دارد اما در این مکان بیشتر است، اظهار کرد: کوی شهید آهنگری شهر سورک طبق بررسی‌های کارشناسی شده فاکتورهای حاشیه‌نشینی را داشته زیرا با وجود نزدیکی و اتصال به شهر سورک، با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

فاطمه‌زهرا دباغی بیان کرد: به‌عنوان یک کارشناس در این منطقه محروم حضور پیدا کردیم و نخستین اقدام ما بحث اعتمادسازی بوده که این موضوع در عمل نیز بسیار سخت است اما بازخورد بسیار خوبی به همراه داشت.

وی با تأکید بر اینکه این پایگاه اجتماع‌محور است، ادامه داد: به سراغ مردم محله کوی شهید آهنگری رفتیم، همه مردم آنجا تحت حمایت پایگاه خدمات اجتماعی زیر نظر بهزیستی میاندورود هستند که در مرحله نخست تهیه فرم اطلاعات خانوار، برگزاری جلسات با هیأت امنا، تشکیل شورای بانوان و گروه همیار از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

*تکمیل فرم اطلاعات خانوار و ارجاع مشکلات به مدیران مربوط

این کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت با اشاره به اینکه با فرماندار جلساتی گذاشتیم که خوشبختانه قول حمایت هم داده شد، افزود: به‌عنوان مسؤول پایگاه فرم اطلاعات خانوار را تشکیل داده و با توجه به این اطلاعات نیازسنجی کردیم که بعد از مشخص شدن مشکلات با مدیران اداراتی که به آن‌ها نیاز داریم، جلساتی تشکیل می‌دهیم.

وی یادآور شد: در نخستین جلسه کمیته راهبری با همکاری بهزیستی از همه مدیران ادارات مربوط دعوت شد، شاید در اولین اقدام این موضوع زیاد جدی گرفته نشد اما با ساخت یک کلیپ یک‌ساله فعالیت، اقدامات و مشکلات این بخش را برای مسؤولان به نمایش گذاشتیم.

دباغی در ادامه اظهار کرد: حتی برخی از مدیران اطلاعی از این مکان نداشتند تا اینکه افراد فضای مورد نظر و کارهای انجام شده را مشاهده کردند و خوشبختانه احساس رضایت نیز حاصل شد.

*لزوم توجه به معضل حاشیه‌نشینی

مسؤول پایگاه خدمات اجتماعی میاندورود با اشاره به اینکه دومین کمیته راهبری با حضور فرماندار و مسؤولان تشکیل شد که به اتفاق هم وارد منطقه شدیم، یادآور شد: لیستی از انتظارات پایگاه خدمات اجتماعی برای هموار کردن مشکلات این منطقه را به تمام مسؤولان و روسای ادارات برای بررسی هر چه سریع‌تر مشکلات و معضلات ارائه دادیم.

دباغی تصریح کرد: سومین کمیته راهبری نیز یک ماه گذشته تشکیل شد که فعالیت‌هایی در رفع مشکلات منطقه انجام شد و درخواست ما نیز پیگیری هر چه سریع‌تر مشکلات افرادی است که واقعا به کمک و مساعدت مسؤولان نیازمند هستند.

این کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت با اعلام اینکه در حال حاضر کوی شهید آهنگری شهر سورک 79 خانوار و 264 جمعیت دارد، اضافه کرد: مردم این منطقه همیشه در دسته‌روی‌های سطح شهر انتهای صف قرار داشتند اما امسال در دسته‌روی‌ها وسط صف قرار گرفتند که این یکی از مواردی بوده که موجب آرامش خاطر ما است.

*برگزاری بازی‌های بومی محلی

وی با تأکید بر اینکه توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی اقدام مهم پایگاه خدمات اجتماعی است، افزود: ایجاد مهدکودک آمادگی بچه‌های بهشت، توجه به برنامه‌های فرهنگی از جمله اقامه نماز جماعت و بررسی دقیق مشکلات و معضلات این منطقه از اهم برنامه‌هایی است که انجام شده و ادامه دارد.

این مسؤول با اعلام اینکه بازی‌های بومی محلی با همکاری اداره ورزش و جوانان این شهرستان تشکیل شد، تصریح کرد: قرار بر این است که یک تیم ورزشی در این منطقه تشکیل دهیم و همچنین امتیازاتی هم نظر گرفته شد که امیدواریم در آینده نزدیک عملی شود.

وی در پایان گفت: توجه به مشکلاتی افرادی که آسیب‌دیده و در معرض آسیب هستند از وظایفی بوده که مسؤولان مربوط باید به بهترین شکل برای رفع و پیشگیری آن اقدام کنند که قطع بر یقین خیر دنیا و آخرت را نیز به همراه دارد و امیدواریم در میاندورود نیز به معضل حاشیه‌نشینی توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام/86037/چ


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مشکلات - اجتماعی - پایگاه - اینکه - تشکیل - منطقه - خدمات - میاندورود - مسؤول - اقدام - مسؤولان - خانوار - اطلاعات - مدیران - حاشیه‌نشینی - نخستین - آهنگری - بررسی - دباغی - کارشناس - کمیته - ادامه - اشاره - بسیاری - راهبری - مربوط - بهزیستی - شهرستان - گذاشتیم - یادآور - افزود - خوشبختانه - سریع‌تر - اعلام - انتهای - بازی‌های - امیدواریم - افرادی - تصریح - ادارات - گرفته - جلساتی - معضلات - همکاری - موضوع - می‌کند - توانمندسازی - سکونت‌گاه‌های - فرهنگی - محروم - اعتمادسازی - مناطق - نزدیکی - اظهار - به‌عنوان - برگزاری - روانشناسی - شخصیت - حمایت - تأکید - کردیم - بسیار - همراه - فرماندار -

نظر شما در مورد : اعتمادسازی نخستین اقدام بررسی مشکلات حاشیه‌نشینی است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها