مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10937 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 16:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ثبت 6 وقف جدید در نکا

رئیس اداره اوقاف نکا اعلام کرد

ثبت 6 وقف جدید در نکا

مازندشورا: رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا از ثبت 6 وقف جدید در شهرستان نکا خبر داد و گفت: سنت حسنه وقف با هدف تأمین نیازهای اجتماعی و اقتصادی باید در جامعه و در بین گروه‌های مختلف ترویج شود.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، حجت‌الاسلام مهدی صالحی بعدازظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه همزمان با دهه وقف و اطلاع‌رسانی، بر ضرورت ترویج جامعه به سوی ایجاد وقف‌های جدید تأکید کرد و اظهار کرد: اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، فرهنگ‌سازی برای ترویج فرهنگ حسنه وقف، برگزاری برنامه در مناسبت‌های مختلف مذهبی و ملی و... از جمله برنامه‌هایی است که اوقاف در طول سال انجام می‌دهد.

وی افزود: دهه وقف فرصتی مناسب برای تبیین برنامه‌ها و عملکردهای انجام شده توسط اوقاف و فرهنگ‌سازی مناسب برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه است که امیدواریم اصحاب رسانه همچون همیشه در این زمینه کمک‌کار ما باشند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا با اشاره به دغدغه‌های مردم نسبت به آرامستان نکا و غسال‌خانه، تصریح کرد: غسال‌خانه نکا وقف است و آرامستان هم چون براساس قانون، زمین توسط شهرداری برای دفن اموات خریداری می‌شود، مدیریت آرامستان هم با شهرداری است.

این مسؤول ادامه داد: شهرستان نکا هم‌اکنون دارای 64 امامزاده و 414 موقوفه است که از این تعداد 400 موقوفه متصرفی و 14 موقوفه غیرمتصرفی و دارای متولی است و در همین راستا از مجموع 414 موقوفه، 56 موقوف منفعتی و دارای درآمد است و 358 موقوفه هم انتفاعی است.

*وجود 40 پروژه احداثی بقاع و امامزاده در نکا

صالحی گفت: در مجموع کل پروژه‌های احداثی شامل بقاع متبرکه و مساجد در شهرستان نکا 40 پروژه است که 23 پروژه دارای پیشرفت زیر 50 درصدی و 17 پروژه با پیشرفت بالای 50 درصد است.

وی بیان کرد: برای کمک به مساجد و امامزادگان 774 میلیون ریال اختصاص یافته است که از این مقدار 558 میلیون ریال کمک به مساجد شهرستان و 193 میلیون و 200 هزار ریال کمک به بقاع متبرکه و امامزادگان بوده است که از محل اعتبارات دولتی، اختصاص یافته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا یادآور شد: برای این منظور 152 مسجد و 47 امامزاده و بقاع متبرکه از این اعتبارات دولتی اعلام شده بهره‌مند شدند و 150 میلیون ریال از اعتبارات سازمانی برای مسجد روستای کچپ‌محله اختصاص یافت.

این مسؤول اظهار کرد: در بخش نذورات و اجرای امینانه واقفان و خیرات و مبرات 114 میلیون و 920 هزار ریال هزینه شده است که کمک به فقرا، نیازمندان، افراد بی‌بضاعت، بیماران و انجام عمل خیر و... از جمله این موارد بوده است که عمل به نیت واقف شده است.

*نیات اجتماعی و مذهبی

وی اجرای برنامه‌های قرآنی را از جمله فعالیت‌های مهم اوقاف و امور خیریه دانست که یک نیت اجتماعی است که کمک به افرادی که برای زیارت کربلا اعزام می‌شوند و همچنین اعزام قاریان از این محل استفاده می‌شود که امسال تاکنون 102 میلیون و 100 هزار ریال کمک و مساعدت انجام شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا افزود: در بخش برگزاری مسابقات و هزینه برای اعزام قاریان به مسابقات و برگزاری دوره‌های مختلف در مجموع 49 میلیون ریال برای فعالان قرآنی هزینه شده است که افراد برگزیده استانی و کشوری به کربلای معلی اعزام می‌شوند.

این مسؤول ادامه داد: امسال سه برگزیده استانی و کشوری داشتیم که محمد لائینی حافظ 20 جزء قرآن کریم به عنوان نفر سوم کشوری انتخاب شدند و مریم باقری در حفظ 20 جزء قرآن رتبه دوم استانی و افسانه خانجانی در حفظ کل قران کریم رتبه نخست استانی را کسب کردند که همه این افراد هزینه کامل سفر کربلا را دریافت می‌کنند.

صالحی گفت: در بخش نیات مذهبی هم براساس اجرای نیت واقفان عمل می‌شود که 80 درصد موقوفات نکا برای عزاداری اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) است و تاکنون امسال در این بخش 578 میلیون 990 هزار ریال هزینه انجام شده است که تا پایان ماه صفر این آمار و ارقام افزایش می‌یابد.

وی با اعلام اینکه عمل امینانه به نیت واقف و واقفان از جمله اهداف مهم اوقاف است که با قوت دنبال می‌شود، یادآور شد: در این بخش اوقاف با نگاه معنوی خود تنها چشم به اعتبارات دولتی برای گذراندن امورات ندارد بلکه با عمل به نیت‌های مختلف واقفان خود درآمد مستقلی دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا افزود:‌ اوقاف با اخذ وجه از مستأجران در اجرای نیت واقف عمل می‌کند و به نوعی این مبالغ به خود مردم بازگرداندن می‌شود و تفاوت در این است که از تک تک مستأجران مبالغ را جمع‌آوری و برای نیت واقف در مسجد، حسینیه، عزاداری‌ها، کمک به نیازمندان و... هزینه می‌کند.

این مسؤول اظهار کرد: در همین راستا در چند ماهه امسال، اداره اوقاف و امور خیریه نکا 2 میلیارد ریال ارائه خدمت کرده است که در واقع عمل به نیت واقفان شده است و همه ما باید تلاش کنیم تا مردم بیش از پیش به این سنت حسنه روی آورند و تشویق مردم به سنت وقف امری ضروری در جامعه است که باید توسط همه مردم دنبال شود.

*6 وقف جدید در شهرستان نکا

صالحی گفت: از برنامه‌های مهم ما تشویق مردم برای انجام وقف جدید است که شاهد رشد مناسبی بوده‌ایم و با جدید شدن زمانه، نظر مردم نسبت به وقف تغییر نکرده است و شاهد رشد مناسبی بودیم.

وی بیان کرد: امسال 6 وقف جدید در شهرستان نکا انجام و به ثبت رسیده است که ارزش ریالی این وقف‌ها 600 میلیون ریال بوده است که شامل وقف باغ، زمین زراعی، خانه مسکونی و... بوده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نکا یادآور شد: چهار موقوفه جدید الکشف در نکا به ثبت رسیده است که این موقوفات قبلا وقف شده است و در سال جاری کشف شده و عمل به نیت واقف می‌شود.

* وجود 4 هزار و 630 رقبه و مستأجر خوش‌حساب در نکا

این مسؤول با اشاره به رقبه‌های موجود در شهرستان، افزود: 3 هزار و 145 رقبه و مستأجر شهرستان نکا به روزرسانی شده و از مستأجران خوش‌حساب هستند و 4 هزار و 630 رقبه و مستأجر هم اجاره‌شان به تأخیر افتاده است و تعدادی هم از ملک استفاده می‌کنند اما هیچ قراردادی با اوقاف ندارند که در صورت دانستن اینکه ملک وقفی است و اجاره آن را پرداخت نکنند با مشکل فقهی و دینی مواجه می‌شوند.

صالحی با اشاره به برنامه‌های مختلف در نظر گرفته شده در دهه وقف، گفت: دیدار با اصحاب رسانه، برگزاری سوگواره و عزاداری  شب شهادت حضرت رسول (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) در بقاع متبرکه، بازدید از بقاع احداث شهرستان، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم، دیدار با واقفان و اصحاب وقف، حضور پرسنل اداری در نماز جمعه، نشست تخصصی با فرهنگیان و دانشجویان در خصوص نهادینه کردن وقف، غبارروبی مزار شهدا و بقاع متبرکه، دیدار با خانواده شهدا، دیدار با خانواده‌های بی‌بضاعت و... از جمله برنامه‎ های دهه وقف در نکا است.

انتهای پیام/86002/خ40


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اوقاف - میلیون - شهرستان - خیریه - اداره - موقوفه - هزینه - واقفان - مختلف - مسؤول - متبرکه - امسال - صالحی - اجرای - دارای - پروژه - اعتبارات - برگزاری - برنامه‌های - استانی - اعزام - اصحاب - افزود - دیدار - یادآور - می‌شوند - مستأجران - مساجد - دولتی - کشوری - افراد - اختصاص - امامزاده - مذهبی - مستأجر - مجموع - اظهار - جامعه - اعلام - رسانه - ترویج - آرامستان - اشاره - مسابقات - برگزیده - تاکنون - استفاده - دنبال - می‌کند - اینکه - مبالغ - موقوفات - عزاداری - مناسبی - تشویق - خوش‌حساب - رسیده - امامزادگان - شهرداری - ادامه - راستا - براساس - غسال‌خانه - فرهنگ‌سازی - فرهنگ - مناسب - درآمد - احداثی - اجتماعی - قرآنی - کربلا - بی‌بضاعت - نیازمندان - پیشرفت - یافته - امینانه - قاریان -

نظر شما در مورد : ثبت 6 وقف جدید در نکا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها