مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1094 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 خرداد 1393 -ساعت : 10:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اقلیت نمی تواند خود را بر اکثریت تحمیل کند

گزارش همایش 24 خرداد/ دکتر کریمی مله؛

اقلیت نمی تواند خود را بر اکثریت تحمیل کند

مازند شورا: روزهای دیگری در ماه خرداد به عنوان روزهای تاریخی قلمداد می شود از جمله آنها دوم خرداد است اما با تنگ نظری ها همایش دوم خرداد در ساری برگزار نشد با این همه خوشحالیم که یادمان اولین حماسه 24 خرداد برگزار شده است.

مازند شورا: روز گذشته در اولین یادمان حماسه 24 خرداد در مازندران که به میزبانی شهر ساری از سوی جوانان اصلاح طلب مازندران و فعالین ستاد مردمی روحانی برگزارشد دکترعلی کریمی‌مله با بیان اینکه باید فرصت برگزاری مراسم نکوداشت برای همه حادثه های خرداد داده شود اظهار داشت: روزهای دیگری در ماه خرداد به عنوان روزهای تاریخی قلمداد می شود از جمله آنها دوم خرداد است اما با تنگ نظری ها همایش دوم خرداد در ساری برگزار نشد با این همه خوشحالیم که یادمان اولین حماسه 24 خرداد برگزار شده است. چراکه 24 خرداد انتخاب راهی بود که به تعامل نیروهای سیاسی، زیر یک سقف آمدن و دفاع از حقوق ملت و ارتقا منزلت ملی منتهی شد.

به گزارش مازند شورا به نقل از مازند نومه؛ معاون سیاسی استاندار مازندران در دولت اصلاحات با اشاره به اینکه ما به دنبال این هستیم این رخداد را به حافظه جمعی که تداوم‌بخش زیست امروز است تبدیل کنیم، ادامه داد:‌ عرصه اخلاق سیاسی ما را به رفتار درست رهنمون می کند اما سیاست اخلاقی از هر ابزار برای منکوب بهره می‌برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه فضا برای بزرگداشت روزهای مهم پیدا نمی‌کنیم، افزود: همه روزهای تاریخی و مهم باید به یک اندازه قدر دانسته شود که البته در بعضی مواقع این اجازه را به ما نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه گفتمان اعتدال، مرحله جنینی را سپری می‌کند، تصریح‌کرد: تا رسیدن به مرحله تکامل و باروری زمان زیادی لازم است و بسیار عجولانه است که در یک سال گذشته دولت را نقد یا تجلیل کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران یادآور شد: هنوز نیازمند زمان هستیم که دولت کارنامه‌ای از خود نشان دهد.

این فعال سیاسی ادامه داد: همه کسانی که دلبسته گفتمان اعتدال هستند مسئولیت شان بعد از روی کار آمدن دولت روحانی، آغاز شده است. بارور کردن گفتمان اعتدال، وظیفه هر یک از ما است.
وی گفت: بر خلاف بسیاری از دوستان که از نظر حب و بغض سیاسی، نگاه کراهت‌آمیز به منتقدان دارند اما من معتقد هستم منتقد باید در جامعه باشد.

کریمی‌مله با تاکید بر لزوم حضور منتقدان در جامعه، افزود: کارکرد مخالفان، به نفع گفتمان اعتدال است.

وی ادامه داد: اگر عده‌ای با اظهار دلواپسی بر سر راه گفتمان اعتدال قرار می‌گیرند نباید مایه نگرانی ما باشد. نگرانی زمانی است که نسبت به مسئولیت خود غفلت کرده باشیم و ساده‌انگارانه است که بعد از انداختن رای در صندوق، تصور کنیم مسئولیت ما به پایان رسیده است.

کریمی‌مله یادآور شد: تدبیر، عقلانیت، آرامش و ثبات نقاط کلیدی است که مخالفان به دنبال هدف قرار دادن این نقاط هستند. می‌خواهند با ایجاد اقدامات متوالی بگویند جامعه ناامن و بی‌ثبات است و گفتمان اعتدال که در صدد ترمیم شکاف‌های اجتماعی بوده، موفق عمل نکرده است.

وی با اشاره به اینکه این عده با مخالف‌خوانی‌ها می‌خواهند وارد فضای پوشالی شوند و ما نباید با اینها وارد این عرصه شویم،  اظهار داشت: اقلیت نمی‌تواند آستانه نقش‌آفرینی خود را بر اکثریت تحمیل کند. رسالت ما است که اجازه ندهیم اقلیت، پا را از گلیم اقلیت بودن خود فراتر بگذارد.

کریمی‌مله با بیان اینکه از زمان مطرح شدن گفتمان اعتدال، تا به امروز همواره بین اعتدال و اصلاحات مسئله بوده است، پرسید: اصلاحات کجای این گفتمان قرار دارد؟

وی با اشاره به اینکه اعتدال و اصلاحات، فصول مشترک زیادی دارند، اسندلال کرد: تدبیر باوری، قانون باوری، شایسته گزینی و اعتقاد به جامعه مدنی فصل مشترک این دو گفتمان است. از همین زاویه بوده که اصلاح‌طلبان به حمایت از روحانی اقدام کردند. برای رسیدن به آن از تجریه‌های تلخ هشت ساله عبور کردیم که هزینه‌های هنگفتی به حیثیت، هویت و امنیت ما وارد کرد.

کریمی‌مله متذکر شد: 24 خرداد هم‌افزایی گفتمان اعتدال و اصلاحات بود. نباید گفت اصلاح‌طلبان در انتخابات چقدر وزن داشتند. امروز عرصه وزن‌کشی نیست. نوع تاکتیکی که انتخاب کردند تعیین کننده معادله بود. اصلاح‌طلبان با دوراندیشی توانستند رای‌گیری استراتژیک انجام دهند.

وی با بیان اینکه در این جریان تاریخی نباید مطالبات زیادی را متوجه دولت کنیم، افزود: ظرفیت‌های اجرایی دولت محدود است و  انتظارات زیاد.

کریمی‌مله با اشاره به اینکه اینگونه نیست که جریان اعتدال در مسیر صاف و هموار پیش برود، گفت: اما بسترهایی وجود دارد و ما به آن روز امیدوار هستیم.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کریمی مله - 24 خرداد - ساری - مازندران - اولین یادمان - جوانان اصلاح طلب - -

نظر شما در مورد : اقلیت نمی تواند خود را بر اکثریت تحمیل کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها