مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10982 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آذر 1395 -ساعت : 22:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دولت به وظیفه خود در قبال باغ‌داران شمال کشور عمل نکرد/صندوق بیمه کارآیی لازم را ندارد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

دولت به وظیفه خود در قبال باغ‌داران شمال کشور عمل نکرد/صندوق بیمه کارآیی لازم را ندارد

مازندشورا: رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت به وظیفه خود در قبال باغ‌داران مازندرانی و شمال کشور عمل نکرد و باغ‌داران در برف اخیر متضرر شدند

مازندشورا:علی‌محمد شاعری با اشاره به خسارت‌های مختلف برف و سرمای اخیر، اظهار کرد: از سوم تا ششم آذرماه با ورود سامانه برفی و سرمای شدید به استان‌های شمالی کشور 60 ساعت سرمای غیرمنتظره در دمای منفی یک درجه تا منفی چهار درجه را در استان‌های شمالی شاهد بودیم.

وی افزود: بین پنج تا 30 ساعت از 60 ساعت اعلام شده در استان‌های شمالی، شاهد دمای منفی چهار درجه بودیم که همین دمای پایین سبب خسارت فراوان به باغ‌های شمال کشور شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه 90 درصد محصولات شمال کشور در این فصل بر روی درختان باقی مانده بودند با این برف و سرمای شدید، بین 25 تا 30 درصد از محصولات مرکبات باغات شمال کشور دچار خسارت شد که شامل 400 تا 500 هزار تن مرکبات است.

این مسؤول ادامه داد: با توجه به اینکه در مجموع حدود 2 میلیون تن محصولات مرکبات و به ویژه پرتقال بر روی درختان باقی مانده بود، خسارت ریالی این برف و سرما به مرکبات شمال کشور در برآورد اولیه، حدود یک‌هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

شاعری افزود: برآورد نهایی خسارت وارد شده به مرکبات و باغ‌های مازندران با توجه به اینکه آسیب‌ها به تدریج نمایان و اعلام می‌شود تا 25 آذرماه امسال گزارش می‌شود.

وی درباره ورود واسطه‌ها به بازار، گفت: هر کجا که دولت نباشد، دلالان و واسطه‌ها وارد میدان می‌شوند و در این بخش هم به دلیل اینکه دولت به درستی و به موقع ورود پیدا نکرده است واسطه‌ها و دلالان وارد بازار شدند و دولت نتوانست در این شرایط بحرانی به کمک کشاورزان و باغ‌داران بشتابد.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه از یک‌ماه گذشته یارانه صادراتی، خرید تضمینی، خرید میوه شب عید و عرضه در کل کشور در دستور کار قرار گرفت، دولت باید با قوت در این بخش وارد می‌شد که نتوانست در این بخش به درستی ورود پیدا کند و در تنظیم بازار و عرضه و تقاضا توازن برقرار کند و اینچنین شد که دسترنج یکساله باغ‌داران به هدر می‌رود.

* صندوق بیمه تنها 5 درصد خسارت برف باغداران کشاورزی را جبران می‌کند

این مسؤول با اعلام اینکه حدود پنج درصد یعنی 5 هزار هکتار از باغات شمال کشور مشمول بیمه و پرداخت خسارت می‌شوند، ادامه داد: 95 درصد باغات شمال کشور بیمه نیستند و این در حالی است که کشاورزان و باغ‌داران از یک تا دو ماه گذشته در حال دریافت خسارت سال 92 خود هستند.

شاعری افزود: صندوق بیمه کارآیی لازم را ندارد و به همین دلیل رغبتی از سوی کشاورزان برای بیمه محصولات وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مشکلی برای تهیه میوه شب عید وجود ندارد، یادآور شد: امسال بین 30 تا 40 درصد افزایش تولید مرکبات در شمال کشور داشتیم که 4.7 میلیون تن تولید مرکبات کشور بوده است که 2 میلیون تن از این مرکبات برداشت شده است و 2 میلیون تن بر روی درختان باقی مانده بود که از این مقدار هم فقط حدود 30 درصد از مرکبات دچار خسارت شد.

* افزایش قیمت میوه در شب عید نداریم

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه 70 درصد مرکبات ما سالم است و مشکلی برای عرضه به بازار وجود ندارد و همچنین با توجه به افزایش تولید مرکبات در سال‌جاری، افزایش قیمتی برای مرکبات شب عید امسال متصور نیست.

شاعری گفت: باغ‌داران ما در شرایط فعلی و وجود خسارت‌های متعدد، پناهی جز سازمان تعاون روستایی ندارند که باید به کمک باغ‌داران بشتابد و همچنین باید سازمان مدیریت بحران در کنار کشاورزان بوده و به وظیفه خود عمل کند.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرکبات - خسارت - اینکه - شمال کشور - باغ‌داران - افزایش - افزود - کشاورزی - ندارد - میلیون - سرمای - بازار - اعلام - شاعری - کمیسیون - محصولات - کشاورزان - درختان - امسال - تولید - واسطه‌ها - باغات - مانده - اسلامی - استان‌های - شورای - شمالی - صندوق - طبیعی - منابع - کارآیی - نتوانست - شرایط - بشتابد - گذشته - وظیفه - درستی - مشکلی - همچنین - اشاره - ادامه - مسؤول - بودیم - باغ‌های - آذرماه - برآورد - دلالان - نداریم - خسارت‌های - می‌شوند -

مطالب مرتبط با : دولت به وظیفه خود در قبال باغ‌داران شمال کشور عمل نکرد/صندوق بیمه کارآیی لازم را ندارد
نظر شما در مورد : دولت به وظیفه خود در قبال باغ‌داران شمال کشور عمل نکرد/صندوق بیمه کارآیی لازم را ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها