مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 11256 -تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آذر 1395 -ساعت : 12:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رتبه چهارم ایران در تعداد مهندسان/لزوم صدور خدمات مهندسی

مازندشورا: عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به رتبه چهارم ایران در تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی در جهان گفت: با توجه به رکود بی سابقه بازار مسکن در کشور صادرات خدمات مهندسی باید تسهیل شود.

مازندشورا:مهدی روانشادنیا اظهار کرد: ایران رتبه چهارم تعداد فارغ‌التحصیلانرشته مهندسی را دارا است و استفاده از این منبع عظیم نه‌تنها می‌تواند راه‌حلمفیدی برای بیکاری خیل عظیم مهندسان باشد بلکه ارز آوری مطلوبی نیز برای کشور دارد.

وی با بیان اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی با سه نوع مبحث و هدف روبرواست، افزود: در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی به‌صورت بین‌المللی به سه شکل پروژه،ارسال مهندس به ‌صورت یک فرد حقیقی و صادرات کالای خدمات مهندسی مانند سیمان،سرامیک و ... روبرو است.

روانشادنیا ادامه داد: بازار بالقوه عظیم خدمات فنی و مهندسی کهفراروی کشور قرارگرفته است با توجه به استعدادها و امکانات موجود، مزیت نسبی را برایشرکت‌های ایرانی فراهم آورده است.

عضو کمیسیون روابط بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی نظام مهندسی ساختماناستان تهران خاطر نشان کرد:سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در حال جمع‌آوری بانکاطلاعاتی عرضه و تقاضا در قالب منطقه‌ای به کشورهای دور و نزدیک است. این سازمانپیگیر تفاهم‌نامه‌ای با استرالیا، آلمان و روسیه با الزامات مهندسی این کشورها ومعادل‌سازی پروانه اشتغال مهندسان داخلی است.

وی گفت: با این معادل‌سازی پروانه اشتغال، مهندسان مهاجر ایرانی و شرکت‌هایخارجی می‌توانند به‌راحتی و سهولت در کشورهای خارجی مشغول به کار شوند.

روانشادنیا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه فرآیند ساخت مسکن درکشور ما بسیار گران، زمانبر، حادثه زا و ناکارآمد است، گفت: از نظر فناوری ساخت،روش تولید مسکن در ایران سنتی بوده و تکنولوژی های جدید کمترین جایگاه ممکن رادارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان این وضعیت را به عدم به کارگیریتخصص های مهندسی در ساخت و ساز کشور نسبت می دهند، خاطر نشان کرد: این در حالی استکه طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مجریان ذیصلاح مسئولیت کیفیت در ساختوسازها که زنجیره؛ کنترل طراحی، تأمین ایمنی در کارگاه، انتخاب و استفاده ازکاردان های فنی و کارگران ماهر، سفارش و بهره گیری از مصالح استاندارد را برعهدهدارند.

این استاد دانشگاه علوم تحقیقات با بیان اینکه تعیین ضرب الاجل جهت تدوینو راه اندازی سامانه مجریان الزامی است، تصریح کرد: باید فراخوان و انتشار ناممجریان حقیقی و حقوقی الزامی باشد و شیوه عملکرد مجریان طبق شیوه نامه فعلی سازندگانبه کمیسیون مبحث دوم نظام مهندسی ارجاع شود.

وی بر پیگیری راه اندازی دوره های ایمنی کار ساختمانی تا اجرایی شدنآن تاکید کرد و ادامه داد: دوره های آموزشی مربوط به مسائل حقوقی حرفه مهندسی بایدتوسعه یافته و ارتباط اتوماسیونی اعضای مجری و ناظر با اداره کار و سازمان آتشنشانی و در صورت لزوم تعریف کارتابل و اطلاع رسانی به اعضا ایجاد شود.

روانشادنیا با تاکید بر ادامه اجرا و انجام کلیه وظایف سازمان طبقشیوه نامه و بخشنامه موجود سازندگان تا ابلاغ شیوه نامه جدید اجرای ساختمان، افزود:برای شرایط و پیگیری اجرایی شدن بیمه تضمین کیفیت ساختمان در تعامل با وزارت راه وشهرسازی باید تعریفی وجود داشته باشد و در عین حال راهکارهای اجرای بیمه تضمینکیفیت در کمیسیون رفاه و با هماهنگی شورای مرکزی بررسی شود.

وی خواستار بررسی، تدوین و اجرای برنامه جامع توسعه و فرهنگ سازی و ترویجمقررات ملی و اجرای ساختمان توسط روابط عمومی ظرف دوماه آینده شد و گفت: بایددادنامه جدید و پیگیری دادنامه های مطرح در دیوان عدالت اداری برای لزوم درج مجریدر پروانه های ساختمانی پیگیری شده و در همین مسیر شیوه نامه اجرای تاسیسات ازسازمان نظام مهندسی ساختمان به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شود.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - خدمات - اجرای - ساختمان - اینکه - پیگیری - روانشادنیا - مهندسان - مجریان - پروانه - کمیسیون - ادامه - اندازی - ایمنی - وزارت - بررسی - تاکید - الزامی - اجرایی - کیفیت - حقوقی - ساختمانی - کشورهای - حقیقی - افزود - استفاده - تعداد - موجود - ایرانی - اشتغال - چهارم - تهران - روابط - کنترل -

نظر شما در مورد : رتبه چهارم ایران در تعداد مهندسان/لزوم صدور خدمات مهندسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها