مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 11756 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آذر 1395 -ساعت : 12:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حضور سلبریتی‌ها در شوراهای اسلامی شهر

پارلمان شهری با فرش قرمز برای ستاره‌ها؛

حضور سلبریتی‌ها در شوراهای اسلامی شهر

مازندشورا: کسانی که تا دیروز به نحوی مورد توجه مردم بوده و امروز توجه به آنان کم و ستاره اقبال آنان رو به خاموشی نهاده از مشتریان پر و پا قرص ثبت نام در شورای شهر شده‌اند؛ این افراد را می‌توان در این موارد خلاصه کرد؛ برخی سیاسیون جا مانده از مجلس و حضور در بدنه دولت، ورزشکارانی که دوره قهرمانی‌شان به پایان رسیده، خوانندگانی که آلبوم‌هایشان کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و مجری و هنرپیشه های که دیگر ستاره نیستند

مازندشورا: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران از ارکان حکومت محسوب می‌شود، تمام مسئولان نیز با رأی مردم و از میان خود آنان برگزیده می‌شوند؛ البته هر کدام مسیر خاص خود را دارد و در این میان آسان‌ترین راه برای مطرح شدن را می‌توان انتخابات شوراهای شهر و روستا دانست.

اما شواهد حاکی از آن است که تاکنون شوراهای شهر و روستا آنچنان که باید و شاید نتوانسته‌اند به تعهدات خود در قبال مردم و شهرها جامعه عمل بپوشانند و حالا نزدیک به 18 سال از نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد.

کسانی که تا دیروز به نحوی مورد توجه مردم بوده و امروز توجه به آنان کم و ستاره اقبال آنان رو به خاموشی نهاده از مشتریان پر و پا قرص ثبت نام در شورای شهر شده‌اند؛ این افراد را می‌توان در این موارد خلاصه کرد؛ برخی سیاسیون جا مانده از مجلس و حضور در بدنه دولت، ورزشکارانی که دوره قهرمانی‌شان به پایان رسیده، خوانندگانی که آلبوم‌هایشان کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و مجری و هنرپیشه های که دیگر ستاره نیستند.

آغاز انتخابات شوراهای شهر و روستا بدون زمینه‌سازی و فرهنگ‌سازی  موجب شد که شوراها در ایران با مشکلاتی مواجه شوند و به کارکرد و ظرفیت واقعی خود دست نیابند، از جمله مشکلاتی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد طیف افرادی است که برای حضور در انتخابات شوراها اقدام به ثبت نام  می‌‌کنند.

چهره های ورزشی و هنری که به دلایل مختلف هر یک در حوزه‌ای نامشان آوازه شده تلاش می کنند با بهره‌مندی از نام‌آشنا بودن خود در نهادهای تصمیم‌گیری حضور یابند.

رسول خادم نخستین ورزشکار و ستاره ای بود که در دوره دوم شوراها وارد پارلمان شهری شد، هادی ساعی و علی رضا دبیر نیز در دور سوم به عنوان چهره ها و ستاره های ورزشی به همراه رسول خادم با گسترش مشارکت مردم در انتخابات رهسپار شورای شهر تهران شدند، به همین دلیل بود که در دوره چهارم هنرمندان  و چهره های روی پرده سینما و تلویزیون هم وارد میدان شدند.

امید و امین زندگانی، افسانه بایگان، دانیال عبادی از بازیگران سینما و تلویزیون و حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه‌کننده سینما، اسماعیل آذر شاعر و الهه رضایی مجری نوستالژیک برنامه کودک و نوجوان و محمد سلوکی مجری تلویزیون از این دست بودند، اما این بار هنرمندان حوزه موسیقی هم علاقمند به حضور در شورای شهر تهران شده بودند، عبدالحسین مختاباد و محمدرضا عیوضی هم برای انتخابات ثبت‌نام کردند.

البته ورزشکاران هم که پیش از این طعم حضور در شورای شهر تهران را چشیده بودند، این بار با عِده و عُده بیشتر برای فتح کرسی‌های شورا حاضر شدند، از قهرمانان کشتی، عباس جدیدی، علیرضا دبیر و حمید سوریان کاندیدا شدند، حسین رضازاده وزنه‌بردار، هادی ساعی تکواندوکار ، آرش میراسماعیلی جودوکار، بهنام ابوالقاسم‌پور فوتبالیست، میرشاد ماجدی سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال و محمد فنایی کمک داور فوتبال در انتخابات شوراها حضور یافتند.

در این میان رضازاده، ساعی، دبیر، جدیدی و مختاباد توانستند رای مردم برای حضور در شورای شهر را به دست آورند و وارد ساختمان شورا در خیابان بهشت شوند.

حالا و پس از گذشت قریب به سه سال و نیم از فعالیت چهارمین شورای شهر و روستا، ستاره ها و پرونده فعالیت و اثرگذاری‌شان در شورا، محل سوالی جدی است، اینکه آیا برای دوره‌های بعد مردم در برابر حضور نامداران عرصه فرهنگ، هنر و ورزش در انتخابات شوراها چه موضعی باید اخذ کنند؟

به نظر می‌رسد هم باید ساز وکاری جدید برای احراز تخصص و صلاحیت نامزدهای شورای شهر توسط تصمیم گیران تبیین شود و هم مردم دقت بیشتری برای انتخاب نامزدهای شورای شهر و روستا داشته  و شهر را به دست کسانی بسپارند که هم تعهد و تخصص خویش را در گذشته اثبات کرده و هم از افراد خوش سابقه‌اند؛ نباید محبوبیت و البته بازی های سیاسی ملاک رأی دادن ها قرار گیرد و گرنه شهرها آینده روشنی از لحاظ تخصص در سطح کلان نخواهد داشت.

خبرگزاری خانه ملت در گفت وگو با صاحب نظران، اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آسیب شناسی حضور ورزشکاران و هنرمندان در شورای شهر پرداخته است.

 

مافی: حضور افرادی که تجربه و تخصص شهری ندارد، نمی تواند برای آبادانی شهر موثر باشد

پروانه مافی نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: اداره امور حوزه شهری یک کار تخصصی است و افرادی که وارد حوزه شوراها و مدیریت شهری می شوند باید تجربه کافی و لازم را در این زمینه داشته باشند و برای آبادانی شهر برنامه ریزی و هدف گذاری نمایند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته منع قانونی برای ورود هیچ صنفی برای حضور در انتخابات شوراهای شهر و روستا نداریم، ادامه داد: حضور ورزشکاران و هنرمندان حرفه ای که تجربه کار عمرانی و شهری را ندارند در حوزه تخصصی شهری نمی تواند موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه هر چه انتخابات شوراها به سمت تخصصی شدن پیش برود نتیجه آن را در مدیریت شهری خواهیم دید و ثمره آن شهری آباد، آرام و زیبا خواهد بود، گفت: مردم طی سال های گذشته به بلوغ فکری و شناخت رسیده اند و مطمئنا اگر عملکرد مناسب و خوبی از سوی چهره ها ببینند به آنها رای خواهند داد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه دیده می شود که برخی گروه ها و جریانات در جریان انتخابات های شوراها با روی آوردن به چهره های هنری و ورزشی سعی در رای آوری لیست های خود دارند که باید توجه داشت که این عرصه باید به دور از هرگونه سیاسی بازی و برای خدمت به مردم در عرصه پیشرفت های شهری باشد.

 

معصومه آباد: شوراها باید ترکیبی از چهره های متخصص از حرفه های متفاوت باشند

معصومه آباد عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حضور چهره های ورزشی و هنری در شوراهای شهر و روستا، گفت: با توجه به اینکه وظیفه شوراهای شهر وروستا قانونگذاری و نظارت بر امور در حوزه شهری است، همه تخصص ها و صنف های مختلف ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و شهری می توانند در شورا حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهر فقط ساختمان، پل و خیابان نیست، گفت: شهر مجموعه ای به هم پیوسته از همه مسائل مختلف است و ضرورت دارد همه ظرفیت ها به عنوان نخبگان آن عرصه در شوراهای شهر و روستا حضور داشته باشند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه البته متاسفانه برخی مواقع شاهد حضور بیشتری از افراد از یک صنف و حرفه هستیم، افزود: شوراها باید یک انسجام مناسبی از لحاظ ترکیب چهره‌های متخصص از حوزه‌های متفاوت داشته باشد تا بتوانند به همه امور شهری رسیدگی کنند.

وی در خصوص اقدام برخی گروه ها برای قرار دادن چهره های ورزشی و هنری در لیست های انتخاباتی، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت ستاره ها برای رای آوری لیست ها یک ظلم به مردم و البته خود آن افراد است و باعث دور شدن شورا از وظایف اصلی خود می شود.

معصومه آباد تاکید کرد: افراد و چهره ها باید هوشیار باشند و گرفتار دام برخی جناح های سیاسی نشوند چرا که حضور در شورا برای خدمتگزاری به مردم، عمران و آبادانی شهر و روستا است.

 

خجسته: باید افراد با تخصص های مختلف در شوراها حضور داشته باشند

امیر خجسته عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه مدیریت شهری یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای است و بیشتر جنبه خدمات عمرانی، طراحی و برنامه ریزی در آن دیده شده است و به نوعی پارلمان محلی محسوب می‌شود، تصریح کرد: نیاز است که افرادی با تخصص های مختلف در شوراها حضور داشته باشند تا یک تیم جامع الشرایط را برای همکاری و خدمت به مردم تشکیل دهند.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر شوراها خالی از نیروهای متخصص در امور شهری و برنامه‌ریزی در این مورد باشند شهرها با آسیب‌های جدی مواجه شده زیرا افراد غیرحرفه‌ای نمی توانند مشکلی از مردم در شهرها برطرف کنند و حتی شاید آسیب به این جایگاه وارد کنند.

خجسته با اشاره به اینکه شوراها دارای کمیسیون های مختلف است که باید در این حوزه ها افراد صاحب فن و آشنا به امور حضور داشته باشند، گفت: افرادی که برای شوراها وارد عرصه رقابت می شوند باید شرایط و معیارهای حضور در این کمیسیون های تخصصی را داشته باشند، احزاب و گروه ها نباید منافع جناحی را در انتخابات شوراها و شهری به منافع مردم ترجیح دهند زیرا مردم انتظارشان از شوراها سیاسی کاری و مسائل غیر شهری نیست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم در هر دوره از انتخابات شوراهای شهر و روستا به دنبال افرادی هستند که مشکلات و معضلات شهری آنها را رسیدگی کنند و با برنامه ریزی و طراحی امور، شهرداری با تجربه و کار آمد را انتخاب کنند تا هر چه به سریعتر امور شهری رسیدگی شود.

 

یوسف نژاد: تعداد افراد ورزشی و هنری در شوراها می تواند جای بحث باشد

علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: قانون منعی برای ورود ورزشکاران و هنرمندان به عرصه انتخابات شوراها نگذاشته و افراد برای حضور در این انتخابات آزاد هستند، چرا که حوزه کاری شهری و شهرداری ها بسیار گسترده و مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و ورزشی را شامل می شود.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی شوراها حضور افراد ورزشی و غیرسیاسی مفید و موثر بوده است، تصریح کرد: البته حضور تعداد افراد ورزشی و هنری در شوراها می تواند جای بحث باشد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد می‌توان طرحی را مورد بررسی قرار داد که افرادی که در انتخابات شوراها شرکت می‌کنند دارای تخصص متنوع ولی تعداد معین باشند، ادامه داد: باید با ساماندهی یک تعادلی برای حضور افراد متخصص در شوراها پیش‌بینی کرد تا مردم بتوانند افراد مورد نظر خود را انتخاب کنند تا امور شهرشان به خوبی و سرعت انجام پذیرد.

یوسف نژاد گفت: یکی از معضلات و مشکلات لیست های انتخاباتی این است که برخی جریانات برای پیروزی از هر ابزاری استفاده می‌کنند و با قرار دادن نام برخی چهره های ورزشی و هنری به دنبال رای آوری هستند که البته مردم هوشیار بوده و افرادی که معتقد هستند که می توانند برای شهر کاری انجام دهند را انتخاب می کنند.

 

سروری: ستاره های فرهنگی و ورزشی می توانند ظرفیت های خوبی برای شوراها باشند

پرویز سروری عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص حضور چهره های سرشناس ورزشی و هنری در شوراها، گفت: افراد و چهره های مختلف از حرفه های متفاوت می توانند در انتخابات شوراها حضور داشته باشند، مهم توانایی و فعالیت های این افراد در مدت حضور در شوراها است.

وی با بیان اینکه اگر فردی ستاره باشد نشان از توانمندی و یا عدم توانمندی در حوزه شوراها نیست، گفت: ستاره بودن در این بین مهم نیست، بلکه اصل بر ظرفیت ها و قابلیت های افراد برای انجام امور مرتبط با شهر است، ستاره ها و چهره های فرهنگی، هنری و ورزشی می توانند با توجه به ظرفیت ها و توانایی های خود در کمیسیون های مختلف شورا حضور داشته باشند.

سروری در خصوص اینکه برخی گروه ها برای رای آوردن لیست ها از افراد مشهور در حوزه های ورزشی و هنری استفاده ابزاری می کنند، گفت: چهره های مطرح باید توانایی ذاتی داشته باشند و در جهت رفاه، آسایش و مدیریت شهری تلاش کنند و اجازه ندهند که گروه ها و جریانات سیاسی برای رای آوردن، از آنها سوء استفاده کنند.

عضو شورای چهارم شهر تهران تاکید کرد: خیلی از چهره های ورزشی و هنری طی سال‌های گذشته در مشاغل مختلف توانسته اند خدمات خوب و ماندگاری به مردم در حوزه های مختلف داشته باشند.

 

کاظمی: باید اصلاحاتی در خصوص حضور افراد با حرفه‌های مختلف در قانون شوراها انجام شود

سید حمیدرضا کاظمی نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه حضور اقشار مختلف مردم از صنف‌های مختلف در  انتخابات شوراها مفید است و هیچ محدویت قانونی در زمینه ورود افراد و چهره ها وجود ندارد، گفت: البته با توجه به اینکه امور شهری و شهرداری ها یکی کار بسیار تخصصی است افرادی باید در این عرصه حضور داشته باشند که بتوانند در جهت حل مشکلات مردم شهرها قدم بردارند.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طی چند وقت گذشته برخی طرح ها و ایده ها برای اینکه سهمی به قشرهای مختلف داده شود تا بتوانند کمکی برای بهتر شدن روند انتخابات شوراها باشد مطرح شد، تصریح کرد: در کلانشهرها باید افراد متخصص در شوراها حضور داشته باشند و افرادی که مرتبط با مسائل شهری هستند در اولویت قرار داشته باشند.

وی تاکید کرد: حتما باید اصلاحاتی در قانون شوراها انجام شود و افراد قوی و آشنا به مسائل شهری و شهرداری ها به شوراها راه یابند تا بتوانند شورای تاثیرگذار و خدمتگزار تشکیل دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: برخی جریانات سیاسی برای اینکه بتوانند لیستی را وارد شوراها کنند از برخی ورزشکاران و هنرمندان استفاده ابزاری می کنند و سعی در سوق دادن شوراها به سمت سیاسی کاری دارند که این افراد باید هوشیار باشند تا بازیچه آنها قرار نگیرند.

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شوراها نماینده اقشار مختلف مردم هستند ولی باید افرادی که کارآمدی و توانمندی لازم را جهت حل مشکلات و معضلات شهری داشته و قدمی درجهت رفاه و آسایش مردم برمی‌دارند در آن حضور داشته باشند.

 

بیادی: ایراد ورود ستاره ها به شورا نیست، ایراد ساختارهای معیوب اجرایی است

حسن بیادی عضو شورای اسلامی دوره دوم و سوم شهر تهران در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حضور چهره ها و ستاره های ورزشی و هنری در حوزه شوراها و مدیریت شهری، گفت: اگر سیستم اداری و نظام کاری به درستی تعریف شده باشد و هر کسی در جایگاه خود به خوبی فعالیت کند، هیچ منعی برای ورود افراد از صنف های مختلف در شورا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قانون برای همه یکسان است و تمامی افرادی که شرایط لازم را برای کمک به حوزه شهری داشته باشند می توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند، گفت: با داشتن شرح وظایف و برنامه منظم افراد کارآمد می توانند مفید و موثر باشند.

بیادی با اشاره به اینکه نخبگان عرصه ورزش و هنر انسان های باهوش و توانمندی هستند و می توانند در  بخش های مرتبط امور شهر کمک ها و اقدامات شایانی انجام دهند، ادامه داد: ایراد ورود این افراد به عرصه انتخابات شوراها نیست، بلکه ایراد کار سیستم انتخاباتی و ساختار های معیوب اجرایی و عدم وجود مدیریت یکپارچه و مدیریت جزیره ای است.

عضو سابق شورای شهر تهران،  با اشاره به موفقیت برخی هنرمندان و ورزشکاران در عرصه مدیریتی کلان در جهان، گفت: باید افرادی که توانایی کار و کمک به حوزه شهری را دارند وارد شوراها شوند و نمی توان محدودیتی برای حضور و رای آوری صنف های مختلف قرار داد.

وی افزود: شوراهای شهر و روستا نهادی تخصصی و اجتماعی هستند، لذابه همراه تخصص ، فهم موضوع و برخورد و تصمیم گیری منطقی در حل مشکلات و ارائه طرحها با دید کارشناسی و با مشاوران کارکشته نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است،

بیادی تصریح کرد: مردم در انتخابات شوراها باید افرادی که به همراه تخصص ، درک لازم ازمسائل شهری را داشته باشند انتخاب کنند.

وی در خصوص اینکه شاهد هستیم برخی گروه ها برای رأی آوری لیست خود از چهره های ورزشی و هنری استفاده ابزاری می کنند، با ابراز تاسف از اینکه برخی در انتخابات از جمله شورای اسلامی شهر و روستا به دنبال منافع حزبی و گروهی هستند و برای آینده و رفاه مردم تلاشی نمی‌کنند، گفت: در کشوری که احزاب فراگیر و اثرگذار و مدیریت یکپارچه بر مجاری امور حاکم نیست حتماً و برای همیشه شاهد اینگونه مسائل خواهیم بود چرا که احزاب و باندهای متصل به قدرت و ثروت در نزدیکی انتخابات شکل می گیرند و برای برنده شدن دست به هر اقدامی می زنند.

عضو سابق شورای شهر تهران این نوع ساختار و مدیریت ناهماهنگ را از ایرادات وارده به ساختار اجرایی و اداری کشور دانست و افزود: در کشورهای پیشرفته شاهد آن هستیم که مردم امور شهری را در دست گرفته و  مستقیما کارها را انجام می دهند و شوراها که یک پارلمان و شهرداری به عنوان دولت محلی به خوبی کل شهر به انضمام همه ارگانها و نهادهای ذیربط را اداره و نظارت می نمایند و به موفقیت های چشمگیری را هم دست یافته و دولت شان هم با ساختاری کوچک به دور از هرگونه موازی کاری و دخالت در امور شهری به مسائل کلان کشور می پردازد.


منبع : خانه ملت


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سلبریتی ها - شورای شهر - حضور ورزشکاران - خوانندگان -

نظر شما در مورد : حضور سلبریتی‌ها در شوراهای اسلامی شهر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها