مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 11898 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 آذر 1395 -ساعت : 11:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بی‌توجهی به معماری شهری، چالش‌ بزرگ حوزه ساخت‌وساز است

مهری عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان مازندران در گفت‌وگو با مازندشورا؛

بی‌توجهی به معماری شهری، چالش‌ بزرگ حوزه ساخت‌وساز است

اختصاصی مازندشورا: مازندران به عنوان استانی که حدود نیمی از جمعیت آن در روستاها هستند حفظ معماری‌های بومی و سنتی ضروری‌است که شوربختانه شاهد آن هستیم که معماری روستاهای ما تغییر یافته و روستاهای ما به شهرهای کوچک تبدیل شده‌اند و نگاه سنتی و بومی فراموش شده‌ است

اختصاصی مازندشورا: سودابه مهری با دارا بودن دکترای معماری، یکی از آرزوهای بزرگش این است که معماری زیبای توانمندی زنان سرزمینش را به همگان بنمایاند. بانویی که با عضویت در هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران فرصت بیان دیدگاه‌های زیبایی شناختی خود در دایره‌ای عملیاتی را یافته است. به بهانه جویا شدن از احوالات کلی نظام مهندسی ساختمان استان، پای سخنان این بانوی معمار دانشگاه آزاد مازندران نشستیم. مهری، پیش از این، یکبار نیز به عنوان بانوی نمونه استان معرفی شده و معتقد است این قابلیت در همه زنان سرزمینش وجود دارد. با هم این گفت‌گوی کوتاه را می‌خوانیم:

 

بی‌توجهی به معماری شهری، چالش‌ بزرگ حوزه ساخت‌وساز است

 سودابه مهری، با بیان اینکه بحث‌های اصلی سیستم نظام‌ مهندسی به حوزه مدیریت شهری (شهرداری‌ها و صدور پروانه و...) مربوط می‌شود، اظهار کرد: از رسانه‌‌های تخصصی حوزه مدیریت شهری و نظام مهندسی می‌خواهم بیشتر و کارشناسی شده به این موضوع بپردازند و دغدغه‌هاس سازمان را منتشر کنند. وی، با اشاره به رشته تخصصی خود (معماری) افزود: یکی از چالش‌های بزرگی که در حوزه ساخت‌وساز داریم حوزه معماری و بحث منظر شهری است. رعایت این موضوع با اینکه در قوانین نظام مهندسی آمده است و مورد تاکید رهبر انقلاب بوده است چندان مورد توجه قرار نگرفت.

عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان مازندران، با بیان اینکه نظام مهندسی به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و همه انتظارات را برآورده کند، تصریح کرد: نیاز است دیگر نهادهای مربوطه (بنیاد مسکن، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و...) نیز ورود پیدا کنند و همکاری های لازم را ارائه دهند.

 

حل معضلات معماری شهری نیاز به نگاه استانی دارد

مهری، ادامه داد: نظام مهندسی به عنوان یک مجموعه، متولی کنترل و اجرای درست از لحاظ فنی است. البته نیاز است نظام مهندسی در کنار این موارد هماهنگی‌هایی با استانداری، راه و شهرسازی و.... داشته باشد. چون برای حل معضلات موجود نیاز به نگاه استانی است و نگاه شهری و شهرستانی کارایی لازم را نخواهد داشت.

وی، با اشاره به معماری‌های حوزه روستایی، بیان کرد: مازندران به عنوان استانی که حدود نیمی از جمعیت آن در روستاها هستند حفظ معماری‌های بومی و سنتی ضروری‌است که شوربختانه شاهد آن هستیم که معماری روستاهای ما تغییر یافته و  روستاهای ما به شهرهای کوچک تبدیل شده‌اند و نگاه سنتی و بومی فراموش شده‌ است. نظام مهندسی می‌تواند به صورت تخصصی در این زمینه ورود پیدا کند.

 

عدم همخوانی بازارعرضه و تقاضا

عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان مازندران، درباره وضعیت شغلی مهندسان استان، اظهار کرد: در سال‌های اخیر با توجه به سیاست‌های دولت‌ها‌ ما شاهد گسترش دانشگاه‌ها در حوزه فنی و مهندسی و طبیعتا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها بودیم اما در موازات آن شاهد رشد صدور پروانه وساخت و ساز نبودیم بنابراین عرضه و تقاضا همخوانی ندارد و ما با رشد چشم‌گیر مهندسان مواجه شدیم. مهری، با بیان اینکه یکی از معضلات ما معضل زیست-محیطی و بحث انرژی است، گفت: انتظار داریم نهادهای مربوطه به آن توجه کنند چود در برخی نقاط شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز هستیم که این موضوع محیط زیست و میراث گذشتگان ما را به خطر خواهد انداخت.

 

 حدود 5هزار بانو عضو نظام مهندسی استان

عضو بانوی هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان مازندران، در ادامه به افزایش حضور بانوان در حوزه‌های مهندسی اشاره کرد و گفت: در دوره‌های گذشته، حوزه‌های فنی و مهندسی را حوزه‌هایی مردانه می‌دانستند و تا اوایل دهه 80 ورود بانوان به این حوزه اندک بود. اما در سال‌های اخیر شاهد رشد حضور بانوان در این حوزه هستیم به‌طوری‌که از 31 هزار مهندس عضو نظام مهندسی چیزی حدود 5 هزار نفر آن را بانوان تشکیل می دهند. مهری، افزود: 2 نفز از 15 نفر اعضای اصلی هیات مدیره نیز بانو هستند و انتظار می‌رود در مباحث قانونی، طرحی، نظارتی، اجرایی و ... شاهد ورود بیشتر بانوان باشیم. چون حضور بانوان در این حوزه‌ها جدیدتر است.

 

حمایت آقایان از حضور بانوان در نظام مهندسی

وی، با بیان اینکه تاکنون در نظام مهندسی چالشی برای حضور بانوان نداشتیم، تصریح کرد: آقایان نیز از این حضور حمایت کردند و زمان آن است که بانوان خود را بهتر به اثبات برسانند. چون در جامعه ما به طور عامه به مهندسان آقا بیشتر اعتماد می‌کنند تا مهندسان خانم. بنابراین پیام بنده به بانوان این است در صحنه حضور داشته باشند و خود و توانایی‌های خود را اثبات کنند.


بی‌توجهی به معماری شهری، چالش‌ بزرگ حوزه ساخت‌وساز است


منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سودابه مهری - نظام مهندسی - ساختمان -

نظر شما در مورد : بی‌توجهی به معماری شهری، چالش‌ بزرگ حوزه ساخت‌وساز است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها