انتخابات شوراها و جایگاه متخصصان و نخبگان علوم شهری در پارلمان شهری

تاریخ انتشار : دوشنبه 29 آذر 1395 - ساعت : 10:32

کد مطلب: 11940 چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتخابات شوراها و جایگاه متخصصان و نخبگان علوم شهری در پارلمان شهری

مازندشورا: انتخابات دوره پنجم شورا ها در ایران همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 96 برگزار می‌شود. با توجه به اینکه تا برگزاری انتخابات شوراهای شهرو روستاها حدود 5 ماه باقی مانده است گمانه زنی های بسیاری در رابطه با حضور برخی داوطلبان بعنوان کاندیدا آغاز شده است

مازندشورا: انتخابات دوره پنجم شورا ها در ایران همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 96 برگزار می‌شود. با توجه به اینکه تا برگزاری انتخابات شوراهای شهرو روستاها حدود 5 ماه باقی مانده است گمانه زنی های بسیاری در رابطه با حضور برخی داوطلبان بعنوان کاندیدا آغاز شده است. شوراها در اصل هفتم و صدم قانون اساسی به‌عنوان یکی از ارکان تصمیم‌گیری کشور مورد توجه قرارگرفته و به عنوان نهادی مدنی، تبلور و نمود مشارکت اصیل مردمی در عرصه تصمیم‌گیری‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، به نوعی مشارکت جمعی و تصمیم‌گیری‌های مربوط به امور مردم مطرح هستند و به عنوان ابزار تجلی اراده مردم و نهاد سیاسی تصمیم گیرنده در حکومت محلی اداره بخشي از امور اجرايي كشور را با تكيه بر روند مشارکت، نظارت و آراي مردم در اداره شهرها در سطح محلي نقش پارلمان محلی را بر عهده گرفته است و به نقش‌آفرینی در بخش‌های گوناگون تصمیم‌گیری، نظارتی و مدیریتی شهرها پرداخته و نقش مهمی را در چگونگی مدیریت شهری و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان دارد.

با توجه به این‌که شوراهای اسلامی شهر کارآمد ترین ابزار حکومت محلی برای مدیریت شهری و در راستای نهادینه شدن مشارکت مردم در ساختارهای تصمیم‌گیری محلی هستند. و با مشاركت گسترده شهروندان و انتخاب نخبگان و متخصصان شهری برای حل مسایل و بحران های شهری و توسعه شهرها سیاست‌گذاری و زمینه‌سازی می كنند و براساس نقش قانونی که دارند، با توجه به شرح وظایف و با تکیه برتجارب اعضاء قادر خواهند بود منشا تحولات و توسعه اساسی و پایدار در مناطق شهری باشند. با توجه به اینکه از یک سو آغاز انتخابات شوراهای شهر و روستا بدون زمینه‌سازی و فرهنگ‌سازی انجام گرفت و از سوی دیگر سابقه نه چندان زیاد این نهاد مدنی موجب شد که شوراها در ایران با مشکلاتی مواجه شوند و به کارکرد و ظرفیت واقعی خود دست نیابند. از جمله مشکلاتی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد طیف افرادی است که برای حضور در انتخابات شوراها اقدام می‌‌کنند. با نگاهی به تاریخ شكل‌گيري شوراها در ايران اين تصور مي‌رود كه وضعيت كنوني جايگاه شوراها و مديريت شهري مي‌بايست، ساختاري تكامل يافته و رشد و توسعه پايدار شهرها وضعيت مطلوبتري داشته باشند، در حالي كه اینچنین نبوده است و در بسیاری موارد شاهد نا کارامدی و عدم موفقیت شوراها بوده ایم. در بررسی دوره های گذشته تقريبا در همه دوره‌ها، انتخابات شوراها مورد توجه گروه‌هاي متنوع اجتماعي و جريان‌هاي مختلف سياسي در بین شهروندان بوده است؛ و افراد مختلفی فكر مي‌کردند براي شهرها برنامه‌اي دارند.

یکی ازدلایل عدم تحقق اهداف مدیریت شهری و ناکارآمدی شوراهای شهردر ایران، بی توجهی به تخصص اعضای شوراها و پایین بودن سطح دانش و شناخت کافی اعضای شوراها نسبت به مسائل شهری است، شوراهای اسلامی شهر برای خدمت هر چه بیشتر و کارشناسانه‌تر به شهروندان باید رویکردهای کاملاً تخصصی به موضوعات شهری و شهروندی داشته باشند، در حالی که بسیاری از منتخبین شوراهای شهر که یا با سیاسی کاری به شوراها راه یافته اند و یا به واسطه معروفیتشان به عنوان چهره های هنری و ورزشی به پارلمان شهری تهران وارد شده اند، با الفبای مدیریت و برنامه ریزی شهری آشنا نیستند. ترکیب اعضای شوراها از نظر تخصص و شایسته سالاری و توسعه نقش آنها در امور مدیریت شهری و شهرداری، بسیار ضروری است. در فرایند انتخابات اعضای شورای شهر در ایران بخشی از این مشکلات به ضعف قانون بر می گردد. اگر چه یکی از مهمترین خلأ های قانونی در قانون شورا های شهر این است که متاسفانه تابحال قانونگذار تصميمي مبنی بر این که اعضای شوراها باید دارای تخصص و تحصیلات دانشگاهی مرتبط با مسائل مدیریت شهری باشند، وضع نشده است. لکن شهروندان نیز در انتخابشان به این موضوع مهم توجه ندارند، چرا که برنامه ریزی و مدیریت شهری امری تخصصی است و تناسب تحصیلات اعضای شورای شهر و شهرداری با مسائل شهری در جهان امروز یک اصل است زیرا این امر در رسیدن به اهداف والای شهری و ارائه خدمات بهتر به شهروندان موثر است.اگر چه در بسیاری از کشورها چهره های ورزشی، فرهنگی و هنری وجود دارند كه وارد عرصه‌ی سیاسی و مدیریت شهری شده‌اند، اما متاسفانه در كشور ما و به ویژه در عرصه شورای شهر شاهد حضور گسترده آنها بوده ایم و در برخی موارد می بینیم که بیش از نیمی از ترکیب شورای شهر را اعضای بی‌ربط تشکیل می‌دهند. بدون اینکه کوچکترین اطلاعی از مباحث مدیریت شهری و شناختی به مسائل و مشکلات شهری داشته باشند. به ویژه در کلانشهر تهران، راهیابی حضور سونامی گونه چهره‌های سینما و تلویزیون و ورزش به شورای اسلامی شهر تهران، در تمام دوره‌های گذشته روند رو به رشدی را طی کرده است. آنان تلاش کرده‌اند با بهره‌مندی از معروفیت خود در نهادهای تصمیم‌گیری حضور یابند و وارد پارلمان شهری تهران شوند. به ویژه در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، که سیل چهره‌های معروف سینما و تلویزیون و ورزش برای حضور در شوراهای اسلامی شهر و روستا، بیش از تمام دوره‌های قبلی خودنمایی کرد و نتیجه حضور آنان در شورای شهر و عملکردشان هم که در روند مدیریت شهری تهران اظهر من الشمس است، آیا در انتخابات پیش رو اقبال مردم تهران به چهره‌های عرصه هنر و ورزش همانند گذشته رو به رشد خواهد بود، یا این بار مردم تهران به افراد متخصص و شایسته رای آری خواهند داد. آیا این بار شهروندان تهرانی‌ به شایسته سالاری و توانمندی‌ها توجه خواهند کرد یا به نام‌ها و چهره‌های سینما و تلویزیون و ورزش. آیا بهتر نیست این عزیزان در جایگاه هایی که تخصص دارند و می توانند در عرصه های تخصصی خودشان تاثیر گذار باشند این عرصه را به متخصصان مربوط واگذار کنند.

در همه ادوار گذشته جریان اصلاح‌طلب از ماه‌ها پیش در تدارک برنامه‌ریزی برای حضور در این انتخابات بوده است. بنابراین انتظار می‌رود در این دوره جریان اصلاح طلب با توجه به برنامه انتخاباتی به این نکته مهم توجه نموده و به جای چهره های سیاسی و نام ها ی ورزشی و هنری از شخصیت های اصلاح طلب متخصص با موضوعات شهری استفاده نمایند که در یکی از رشته های عمران شهری ، معماری، شهرسازی، برنامه ریزی شهری ، مدیریت شهری، محیط زیست شهری، جغرافیای شهری، اقتصاد شهری، حقوق شهری و دیگررشته های مرتبط با مدیریت شهری تحصیل کرده‌اند و دارای نگاه برنامه ای به بحث اداره مطلوب پایتخت و شهر بزرگ تهران داشته باشند.بر این‌ اساس‌، شورای‌ شهر تهران به‌ عنوان‌ عنصر سیاستگزار،تصمیم ساز و تصمیم‌گیر در حوزه ی مدیریت‌ شهری، می تواند در دفاع از حقوق شهروندان عالمانه و اگاهانه تر برخورد کنند و بهتر بتواند به وظایف‌ برنامه ریزی ونظارتی‌ خود نسبت‌ به‌ تمام‌ امور شهری عمل نموده و امکان خدمت مطلوب و شایسته به بیش از 9 میلیون شهروندان تهرانی را فراهم نموده تا زمینه یک حکمرانی مطلوب محلی را به شکل یک مدل مناسب از ایجاد شهر سالم و دستیابی به توسعه پایدار شهری را ارائه نماید.

نویسنده :
منبع : ندای ایرانیان

برچسب ها :

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : انتخابات شوراها و جایگاه متخصصان و نخبگان علوم شهری در پارلمان شهری

*

*


X https://sport45.site/