مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 11998 -تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آذر 1395 -ساعت : 14:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن

اجرای طرح خودبازرسی در کارگاه های ساختمانی استان یزد

مازندشورا: مبحث دوازدهم مقررات ملي ساختمان شرح مبسوطي در مورد ايمن سازي كارگاه هاي ساختماني دارد كه بايد مجريان به آن توجه ويژه نمايند.‌

مازندشورا:به گزارش«صما» به نقل از روابط عمومی سازمان؛ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این مطلب خاطرنشانکرد: در زمینه رعایت مفاد مبحث دوازدهم به طور مستمر به مهندسان اطلاع رسانی شدهتا دقیقاً مفاد این مبحث را رعایت نمایند و کارفرمایان را برای تأمین تجهیزات وامکانات ایمنی کارگاه توجیه کنند. وی افزود: متاسفانه سازمان در زمینه تعطیلیکارگاه های مختلف قدرت اجرایی ندارد و مبادی صدور پروانه نیز آن گونه که ضروری استبه این مهم توجه نمی کنند.

مهندس فرشید در همین زمینه عقد تفاهم نامه بين وزارت تعاون، كار و رفاهاجتماعي با سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور را كه در آن تشكيل گروههاي مشترك بازرسيكار پيش بيني گرديده بسیار مهم خواند و افزود: قرار است مفاد اين تفاهم نامه در استانهانيز به مورد اجرا گذاشته شود.بر همين اساس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان يزد ودستگاه های ذیربط تلاش مجدانه ای را برای آموزش ايمني دست اندرکاران ساختمان دنبالمی کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد خاطرنشان کرد: این سازمانبراساس وظیفه قانونی خود با هدف فرهنگ سازی ضمن جلب توجه مهندسان به اهمیت ایمنیکارگاه ها، به گزارش های مهندسان ناظر از جهت رعایت اصول مبحث 12 عنایت ویژه داردو موارد را به کارفرمایان و مجریان اطلاع رسانی می کند.

به گفته مهندس فرشید متاسفانه حوادث کار در کشور ما زیاد و رعایت نکاتایمنی در کارگاه های ساختمانی ضعیف است. به عنوان نمونه طبق قانون به هنگاماستفاده از داربست و کار در ارتفاع، بایستی از مهاربند استفاده شود که این کار درکشورهای پیشرفته نیز اجرایی می شود لیکن این کار در کشور ما کمتر انجام می شود ودر نتیجه سقوط و فوت و قطع نخاع، موجب مشکلات فردی و خانوادگی و اجتماعی می گردد.

رئیس سازمان در همین زمینه به برنامه های بازدید مشترک مهندسان عضوسازمان و نمایندگان بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: این بازدیدها به صورت پیوسته صورت میپذیرد و در آن چگونگی رعایت مسائل ایمنی فردی و تجهیزات کارگاهی بررسی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با ابزار قانون که نمایندگان بازرسی کار در جهتتعطیلی کارگاه های غیر ایمن از آن برخوردارند، سازمان نظام مهندسی ساختمان بتواند در جهت کاهش حوادث کار و جلوگیری ازادامه کار چنین کارگاه های ساختمانی اقدام نماید.

از سوی دیگر مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در یک مصاحبه ازطرح تقویت خود بازرسی در کارگاه های استان خبر می دهد و می افزاید: به این ترتیبنمایندگان کارگاه ها در حوزه ایمنی کار، به عنوان بازوان اجرایی، رعایت نکات ایمنیرا افزایش داده و از بروز حوادث می کاهند. " محمد حسین ریاحی" با اشارهبه انتخاب این بازوهای اجرایی برای ارتقای ایمنی کارگاه های استان می افزاید: اینافراد وظیفه نظارت برنکات ایمنی از سوی کارگران و کارفرمایان را بر عهده خواهدداشت.

به این ترتیب با اجرایی شدن مدل جدید خودبازرسی درون کارگاهی و تصویب آییننامه به کارگیری مسوول ایمنی، پیگیری‌های تازه‌ای برای استقرار مسوولین ایمنی ذیصلاحدر کارگاه‌های ساختمانی صورت می گیرد و با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استانو برنامه‌ریزی آموزشی اعضای سازمان در حوزه ایمنی عمومی و ارزیابی ریسک، گام‌هایی نویندر عرصه پیشگیری از حوادث برداشته می شود که می تواند در روند کنترلی حوادث تاثیرگذارباشد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - ایمنی - کارگاه - رعایت - استان - اجرایی - حوادث - مهندسان - زمینه - ساختمانی - مهندسی - نظام مهندسی - اجتماعی - کارفرمایان - تعاون - بازرسی - عنوان - وظیفه - کارگاهی - افزاید - مهندسي - نمایندگان - قانون - افزود - رسانی - اطلاع - عمومی - گزارش - تجهیزات - خودبازرسی - فرشید - مهندس - متاسفانه - تفاهم -

نظر شما در مورد : اجرای طرح خودبازرسی در کارگاه های ساختمانی استان یزد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها