مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12270 -تاریخ انتشار : سه شنبه 07 دی 1395 -ساعت : 14:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زنگ خطر برای شوراها به صدا درآمد/ بابل هیچگاه شهردار قوی نداشت/ چالش‌های شورا و شهرداری بابل مردم را نگران کرد

رئیس مجمع نخبگان مازندران در گفت‌وگو با مازندشورا:

زنگ خطر برای شوراها به صدا درآمد/ بابل هیچگاه شهردار قوی نداشت/ چالش‌های شورا و شهرداری بابل مردم را نگران کرد

اختصاصی مازندشورا: رئیس مجمع نخبگان مازندران، با اظهار اینکه در کشورهای با سابقه دموکراسی بالا شهرداران همزمان با انتخابات شوراها، مستقیما توسط مردم انتخاب می‌شوند، افزود: اینگونه نیست که تیم شهرداری در انتخابات شوراها اثرگذار باشد و نامزدهای انتخابات شورا بخواهند به نوعی خود را به شهرداری بچسبانند و در حقیقت به‌جای شورای شهر، شورای شهرداری شوند

مازندشورا: دکتر احمد فاطمی رئیس مجمع نخبگان مازندران و از نخبگان علمی و سیاسی شهرستان بابل درباره انتخابات شورای شهر و مسائل آن، اظهار کرد: انتخابات شورا انتخاب اعضای پارلمان محلی است و برای شهروندان از اهمیت بسیاری برخوردار است چون در صورت انتخاب افراد شایسته، مردم نتیجه‌ی انتخاب خود را با خدماتی که انجام می‌شود، حس می‌کنند.

وی، با بیان اینکه انتخابات شورا در مازندران، تاکنون عرصه و میدانی برای رقابت قبیله‌ای و منطقه‌ای بوده است، افزود: بهتر است نخبگان امر و متخصصین وارد میدان شوند و شوراها از افرادی متخصص و غیرسیاسی تشکیل شوند.

فاطمی، تصریح کرد: برای حذف عنصر پول در انتخابات، باید چاره‌ای اندیشیده شود برخی انتخابات را با بنگاه اقتصادی اشتباه گرفتند و فکر می‌کنند با هزینه گزاف می‌توانند تاثیرگذار باشند و میدان‌داری کنند.

رئیس مجمع نخبگان مازندران، با بیان اینکه شورا نهادی سیاسی نیست، گفت: چون همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، ممکن است احزاب و جریانات سیاسی در نتیجه‌ی انتخابات اثرگزار باشند.

وی، ادامه داد: متاسفانه ما درباره‌ی انتخابات شورا و شهرداری با یک پارادوکس مواجه هستیم از یک طرف شهردار منتخب و تحت نظارت شورا است و شورای مقتدر، شهردار مقتدر انتخاب می‌کند. از طرفی شهرداری با ارتباطات و تعاملاتی که با نهادهای بالادست دارد بر شورا فشار می‌آورد و شورا را مطیع خود می‌خواهد و معمولا هم موفق هست . بنابراین شهرداران برای ماندگاری خود حتی برای انتخابات دوره‌های بعد شورا نیز برنامه‌ریزی و مهره چینی می‌کنند.

فاطمی، بیان کرد: از مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود قبل از انتخابات این دوره این خلا قانونی را اصلاح کنند و مصوبه‌ای ارائه کنند که شهرداران نیز چون شوراها منتخب مستقیم مردم باشند.

رئیس مجمع نخبگان مازندران، با اظهار اینکه در کشورهای با سابقه دموکراسی بالا شهرداران همزمان با انتخابات شوراها، مستقیما توسط مردم انتخاب می‌شوند، افزود: اینگونه نیست که تیم شهرداری در انتخابات شوراها اثرگذار باشد و نامزدهای انتخابات شورا بخواهند به نوعی خود را به شهرداری بچسبانند و در حقیقت به‌جای شورای شهر، شورای شهرداری شوند و این زنگ خطر برای شوراهاست به ویژه اینکه برخی اعضای شوراها رفتارهایی داشتند که هیچ نسبتی با دموکراسی و منطق شهری ندارد.

  در بابل هیچ اقدام ریشه‌ای انجام نشده است

وی، درباره تحرکات انتخاباتی بابل، گفت: در شهر بابل به‌عنوان یکی از پایگاه‌های مهم استان مازندران است، تحرکات انتخاباتی از قبل به صورت چراغ‌خاموش آغاز شده و از شواهد پیداست در این دوره از انتخابات نامزدهای بیشتری نسبت به دوره‌های قبل وارد عرصه شوند.

فاطمی تصریح کرد: شورای شهر بابل از اقتدار و انجام وظایف قانونی خود دوره به دوره از دورتر می‌شود و نتیجه آن شد که ما هیچگاه شهرداران قوی نداشتیم. اگرچه شهردار این دوره به نسبت عملکرد بهتری داشت اما با این روند نمی‌توان به توسعه شهری امیدوار بود.

فعال سیاسی شهر بابل، با اشاره به مسائل اخیر شورا و شهرداری و اظهارات امام جمعه بابل خطاب به آن‌ها بیان کرد: سخنان امام جمعه از این جهت که بین شورا و شهرداری هماهنگی و تعامل باشد و از اختلافات و کشاندن آن به رسانه‌ها و بین مردم دوری شود، صحیح است. اما اگر منظور ایشان این بوده که اعضای شورا، تابع شهرداری باشند چنین مساله‌ای به زیان شهر خواهد بود. به نظر من رفتار شورا و شهرداری باید همراه با تعامل سازنده و روابط مبتنی بر قانون باشد.

وی، با اظهار اینکه در بابل همیشه با فرار سرمایه‌گذارها مواجه هستیم، گفت: نیاز است جریان پوپولیستی را که درمان‌کننده دردها نیست را کمرنگ‌تر کنیم و به مسائل شهری نگاهی عمیق‌تر و ریشه‌ای‌تر شود. تاکنون در بابل هیچ اقدام ریشه‌ای انجام نشده است.

فاطمی، ادامه داد: برای بهبود اوضاع شهری، از بزرگان و نخبگان شهری دعوت شود حضور بهم برسانند. ما مخالف ورود جریان‌ها سیاسی نیستیم و آن‌ها می‌توانند در بالا بردن مشارکت مردم و انتخاب عقلای شهر در تیم شورا منجر به انتخاب شهرداری قوی شوند. چرا که وضعیت کنونی و چالش‌های شورا و شهرداری موجب نگرانی مردم شده است.

گفت‌وگو: مجید ساجدی‌فر


زنگ خطر برای شوراها به صدا درآمد/ بابل هیچگاه شهردار قوی نداشت/ چالش‌های شورا و شهرداری بابل مردم را نگران کرد

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : احمد فاطمی - چالشهای شورا و شهری - رئیس مجمع نخبگان ماز - فعال سیاسی بابل - نگرانی مردم -

مطالب مرتبط با : زنگ خطر برای شوراها به صدا درآمد/ بابل هیچگاه شهردار قوی نداشت/ چالش‌های شورا و شهرداری بابل مردم را ن...
نظر شما در مورد : زنگ خطر برای شوراها به صدا درآمد/ بابل هیچگاه شهردار قوی نداشت/ چالش‌های شورا و شهرداری بابل مردم را ن...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*