مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12271 -تاریخ انتشار : سه شنبه 07 دی 1395 -ساعت : 14:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نگاهی به جابه‌جایی در معاونت فرهنگی شهرداری ساری

نگاهی به جابه‌جایی در معاونت فرهنگی شهرداری ساری

مازندشورا: «ناصر معیل» و مجموعه‌اش نیز ده‌ها جشن و ویژه‌برنامه از جمله «شب‌های سکوت» ماه مبارک رمضان را با موفقیت برگزار کردند، اما این بار به نبود مدیریت بحران باختند. این درسی بزرگ برای همه است. برای تمام مدیران تا بدانند هر چند ممکن است پیروزی مکرر آنها چندان به چشم نیاید، اما تنها یک شکست آشکارشان کافی است تا برای همیشه ببازند

مازندشورا: ماجرای برگزاری جشن میلاد نبی مکرم اسلام(ص) در پارک ملل ساری و اعتراضات صورت گرفته به برخی رفتارهای رخ داده در آن خیلی زود به موضوع اصلی گفت‌وگوهای مردم و تیتر اول اخبار رسانه‌ها تبدیل شد. برای نخستین بار طی چند دهه گذشته پای مقامات ارشد قضایی مرکز استان در سطحی هشداردهنده و تأدیبی به موضوع فرهنگ همگانی کشیده شد. شدت اعتراضات عمدتاً از سوی خانواده شهدا و مذهبی‌های نام آشنا و شناسنامه‌دار شهر به حدی بالا بود که در کمتر از چند روز تصویر حکم برکناری معاون وقت فرهنگی و هنری با ادبیاتی هشدار دهنده و تنبیهی روی خروجی شبکه‌های مجازی قرار گرفت. حکمی که البته تا حد زیادی نگرانی معترضان را کاهش داد.

هر چند در این سو عده‌ای از ادبیات موجود در حکم برکناری از سوی شهردار نسبت به کسی که به هر تقدیر طی سالیان گذشته خدمات ارزشمند قابل تقدیری را با جامعه فرهنگ و هنر و تمام دستگاه‌های اداری و اجرایی ساری داشت متعجب شدند. ولی این اتفاق باید می‌افتاد تا همگی درس‌های خوبی از آن بگیریم. این یک تجربه تلخ در هر 2 سوی برگزاری جشن همگانی بود، اما تجربه‌ای که از رویدادهای موجود به دست می‌آید می‌‌تواند شیرین باشد.

به نظر می‌رسد یکی از مناسب و فنی‌ترین تحلیل‌ها را در این باره عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائمشهر در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های مجازی داشت. آیت‌الله «علی معلمی» به عنوان یک عالم مذهبی با دانش سیاسی خاص اعضای مجلس خبرگان ضمن توصیه به همگان برای حفظ شانیت اجتماعی و خانوادگی شهردار مرکز استان که در کارنامه‌اش مدیریت چندساله حراست رسانه ملی در مازندران را دارد و متعلق به خانواده‌ای شهید‌پرور است اظهار می‌کند: باید سبک فرهنگی مردم را شناخت و آن را بررسی کرد.  ایشان در واقع به اهل قلم و مجریان دولتی و رسانه‌های محلی و کارشناسان مذهبی و روانشناسی توصیه می‌کند که در جلساتی هدفمند به تحلیل چرایی بروز رفتارهای خلاف شرع و ابراز هیجانات غیرمتعارف در چارچوب نظام مذهبی موجود از سوی عده‌ای محدود بپردازند و ریشه‌ها را شناسایی کنند. خوشبختانه مازندران به دلایل مختلف از جمله اتخاذ اعتدال سیاسی و مذهبی از سوی علمای گرانقدر و صاحب نظران امنیتی و اجتماعی و نیز نظارت دقیق و شایسته و گاه شبانه‌روزی مجریان و مدیران و کارکنان فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و همراهی و همکاری نانوشته اما قانونمند مردم طی سالیان اخیر شاهد برگزاری مجموعه برنامه‌های متنوعی از جشن‌های شاد همگانی گرفته تا کنسرت‌های اختصاصی بوده، است اما هرگز شاهد بروز هیچ‌گونه تنش و حاشیه‌ای در این زمینه نبود.

«ناصر معیل» و مجموعه‌اش نیز ده‌ها جشن و ویژه‌برنامه از جمله «شب‌های سکوت» ماه مبارک رمضان را با موفقیت برگزار کردند، اما این بار به نبود مدیریت بحران باختند. شاید اگر  در همان لحظات آغازین مشاهده بروز رفتارهای خارج از عرف عده‌ای محدود، شجاعت و جدیت و درایت قطع آن برنامه تقلید صدا حتی به قیمت ناراحتی آنی مردم را داشت امروز همچنان معاون فرهنگی بود. این درسی بزرگ برای همه است. برای تمام مدیران تا بدانند هر چند ممکن است پیروزی مکرر آنها چندان به چشم نیاید، اما تنها یک شکست آشکارشان کافی است تا برای همیشه ببازند. پس از معیل و رحمانی انتصاب «محمد محبوب» که از خانواده شهرداری است بهترین تصمیمی است که «مهدی عبوری» می‌توانست بگیرد. محبوب با وجود جوان بودن طی سال‌های اخیر با حضور در پست‌های مختلف به تجربیات خود افزود. از سوی دیگر او یک یادداشت‌نویس خوب در نشریات محلی استان بوده و هست و از دیرباز دغدغه‌های جدی‌اش را برای مهندسی فرهنگی و رویکردهای توسعه‌مند شهری از طریق یادداشت‌هایش به سمع و نظر همگان رسانده است.

استفاده از ظرفیت‌های درون سازمانی و نگاه به بهره‌مندی از تجربیات نیروهای سازمانی شهرداری موجب تشویق سایر همکاران و اتحاد و مودت بیشتر میان بخش‌های مختلف مالی، حراست و  شهردار از یک طرف و جامعه فرهنگ و هنر از طرف دیگر خواهد شد. مبادا اتفاقات رخ داده اخیر  شهردار و معاونانش در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و مالی را نسبت به استمرار خلق رویدادهای فرهنگی و هنری دلزده و مایوس کند. بدترین وضع آن است که از ترس بروز بحران‌های احتمالی دست از خلق رویدادهای فرهنگی از جمله برگزاری جشن‌ها برداریم. جشن و شادی سالم نیاز جامعه امروز به ویژه جوانانی است که شبانه روز در معرض شبیخون فرهنگی قرار دارند. نگارنده تردیدی ندارد محمد محبوب به واسطه روابط خوبش با تمام ارکان شهرداری و پیشینه‌اش در امور فرهنگی و هنری و دوستی دیرینه‌اش با اصحاب فرهنگ و هنر و نیز آشنایی مطلوب به حساسیت‌های نظام با شناسایی هر چه سریع‌تر نقاط قوت و ضعف رویکردهای فرهنگی هنری و شهرداری ساری خیلی زود در مسیری کاملا هموار قرار خواهد گرفت.

هرچند اجرای آن تکه برنامه جنجالی در مراسم جشن میلاد نبی اکرم(ص) ارتباطی به هنرمندان مرکز استان نداشت و از سوی یک شومن خاص به اجرا درآمد اما شهردار هنردوست ساری و محمد محبوب و حراست شهرداری مطمئن باشند که از این پس خود هنرمندان ساری در اجرای هر نوع مراسم به نظارت بیشتر برنامه‌های خود خواهند پرداخت تا مبادا بحران تازه‌ای حادث شود. امید است محمد محبوب و شهردار با نزدیکی و مشورت و جلب مشارکت بیشتر از مدیران و کارشناسان فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری و کسب مجوزهای لازم در تولید برنامه‌های همگانی نسبت به مسدود کردن راه‌های ناهموار اقدام‌های لازم را به عمل بیاورند.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها :

نظرات کاربران در مورد : نگاهی به جابه‌جایی در معاونت فرهنگی شهرداری ساری
 • بپاسخ0شنبه 18 دی 1395

  مناسفم برای مردمان انسان نما که فقط ادعا دارند
  حتی ادم بیسواد هم میفهمه که جشن پارک ملل گروهی از پیش تعیین شده و برنامه ریزی شده بودند که فقط میخواستن عقده چندین سالشونو خالی کنند..
  هیچکس مثل ناصرخان معیل نمیتونه معاونت فرهنگی اداره کنه...

 • بیتوپاسخ0چهار شنبه 22 دی 1395

  برید ببینید تو معاونت فرهنگی چه کسانی امدن سر کار...!!
  فامیل بازی تا کی؟؟؟پارتی بازی تا کی؟؟
  هرکارمندی 5تا بچه خودشو اورد تو شهرداری کارشو درست کرد..!
  واقعا آقای شهردار نمیبینه..!!!!؟
  آقایون شورا نمیبینن؟!؟!

 • تنهاپاسخ0چهار شنبه 22 دی 1395

  ناصرخان معیل معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری
  دوستت داریم..
  به امید روزی که به جایگاه حقت برگردی...
  با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون شما

 • علیرضاپاسخ0شنبه 25 دی 1395

  ناصرمعیل انسان دلسوز.باهوش و مدیریت فوق قوی با فکر و ایده های فعال داشتند
  حیف که قدرشو ندونستیم و ازش استفاده نشد

 • جوادپاسخ0شنبه 25 دی 1395

  واقعا مگه میشه تو یه اداره که قلب شهر هستش از هر خانواده ای 3 نفر4نفر برن سرکار استخدامشون کنن!!!!!؟
  شورا چیکارست؟؟؟
  چن نفر زن و شوهر باهم دیدم که تو شهرداری کار میکنن..!!!!
  واقعا عجیبه
  هیچ نظارتی نیست..؟؟؟

 • محمدرضاپاسخ0شنبه 25 دی 1395

  آقای شهردار محترم
  تو این شهر پسرها و دخترهای 25.30ساله هستن که میخان ازدواج کنن ولی کار ندارن اونوقت شما میری نیرو 20ساله 18ساله جذب میکنی؟یا زن و شوهر 35ساله باهم جذب میکنی؟؟؟!
  این چه قانونیه؟!!!!!این چه منطقیه!!!
  خدایا فرج آقا امام زمان نزدیکتر بفرما

 • سیدرضاپاسخ0شنبه 25 دی 1395

  ناصر معیل واقعا مرد بود
  200تا نیرو جذب کرد و سراهای تداوم و گرمخانه راه اندازی کرد..
  ولی نزاشتن تا اخر بمونه و ماموریتشو تمام کنه.
  چون ناصرخان به کسی باج نمیداد..الان فک و فامیلای خودشونو میارن.
  آقای معیل 200نفر به شما مدیونن.
  200مادر دعا گوی شما هستن.
  200تا پدر ارزو سلامتی شمارو دارن.
  200برادر و 200 تا خواهر خوشحالن که چنین فردی در شهرشون هست.
  و هزاران نفر از مراجعین سراها دعا گو و چشم انتظار کارهای بزرگتر شما.
  یا علی

 • محسنپاسخ0شنبه 25 دی 1395

  معیل قدرتی داشت که توانست 50هزارنفرو تو پارک ملل یکجا جمع کنه.واقعا مردم دوستش دارن.
  معیل و شهردار قدرتی داشتن که توانستند 100هزار نفرو تو جشن پادگان جمع کنند.
  شهردار واقعا کم کاری کرد.امیدوارم خدمات شهرداری با فکر ناصر معیل کم نشه

 • حسن نژادپاسخ0یکشنبه 26 دی 1395

  اقای معیل 20000هزار لشگر خفته داره..مرحبا به این غیرت.هر انسانی که تو این صادقانه داره کار میکنه زیر پاشو خالی میکنن.

نظر شما در مورد : نگاهی به جابه‌جایی در معاونت فرهنگی شهرداری ساری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها