مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12304 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 08 دی 1395 -ساعت : 12:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اجرای مجری ذیصلاح در ساخت و ساز، عامل مهم ایمنی در برابر زلزله

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان مطرح کرد:

اجرای مجری ذیصلاح در ساخت و ساز، عامل مهم ایمنی در برابر زلزله

مازندشورا: نشست تخصصی بررسی ایمنی ساختمان‌ها در زلزله ورزقان و شنبه بوشهر با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل مدیریت بحران و جمعی از مهندسین ساختمان استان گلستان در موسسه میرداماد گرگان برگزار شد.

مازندشورا:احمد تجری افزود: در پروسه ساختمان سازی طراح، ناظر و سازندگان ذیصلاحباید مانند یک زنجیره به هم متصل باشند و ساخت و سازها بر اساس مقررات انجام شود.ویتصریح کرد: هنوز بسیاری از ساختمان‌های استان از طریق ماده ۱۰۰ احداث می‌شوند وباید نسبت به اینگونه ساخت و سازها حساس باشیم.

وی ادامه داد: وقتی ساختمانی طراح، ناظر و مجری ذیصلاح نداشتهباشد، به طور قطع دچار ایراد خواهد شد به همین دلیل لازم است با همکاری نهادهایذیربط شرایطی به وجود بیاید که هیچ ساختمانی از طریق ماده ۱۰۰ ساخته نشود.تجرییادآور شد: ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند باید در مقابله با زلزله و دیگر حوادثایمنی لازم را داشته باشند تا شاهد خسارات جبران ناپذیر نباشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان با اشاره به برخیفعالیت‌های این سازمان گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان نظام مهندسی ساختماناستان در بخش فرهنگ سازی و آموزش بوده که در این بخش لوح‌های فشرده و مجله آموزشیارائه شده است.

تجری خاطرنشان کرد: در رده‌های سنی پایین نیز مسابقات نقاشی و داستاننویسی با موضوع ایمنی ساختمان‌ها در مقابله با زلزله برگزار کرده ایم و باز هم دردستور کار قرار دارد.وی اضافه کرد: همچنین به مناسبت پنجم اسفند روز مهندسی،از کتاب «کاهش ایرادات ساختمانی در مقابله با زلزله» رونمایی می‌شود.

برای مقابله با زلزله باید به بخش آموزش اهمیت داد

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان نیز در این نشست گفت: تاریخ کشور ماهمواره با موضوع زلزله عجین بوده و از لحاظ جغرافیایی در منطقه حادثه خیزی قرارداریم.

ابراهیم مبارک قدم افزود: در اکثر نقاط دنیا برای مقابله با زلزله، بهبخش آموزش اهمیت زیادی می‌دهند و وظیفه ما مسئولان است که نسبت به این موضوع حساسباشیم تا این حساسیت به جامعه هم ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: نیمی از استان گلستان در پهنه قرمز زلزله قرار دارد وروز ملی ایمنی در برابر زلزله فرصتی فراهم می‌کند تا ضمن گرامیداشت خاطره قربانیانزلزله بم، زمینه آگاه سازی عمومی و شاخص‌های ایمنی را ایجاد کنیم.مدیرکل راهو شهرسازی گلستان با اشاره به شعار روز ملی ایمنی در برابر زلزله، اظهار کرد:«آگاهی از مخاطرات طبیعی و ارتقای تاب آوری جامعه» شعار روز ملی ایمنی در برابرزلزله است و باید از توانمندی‌های خود آگاه باشیم تا زمینه کاهش آسیب پذیری بافت‌هایشهری را رقم بزنیم.

نحوه ساخت و ساز و مدیریت در زمان حادثه، تاثیر زیادی در کاهش حوادث دارد

مدیرکل مدیریت بحران گلستان نیز در این نشست گفت: کشور ما هموارههنگام زلزله تلفات زیادی داشته و نسبت به سال‌های گذشته هیچ پیشرفتی در مقابله باآن نداشتیم.

صادقعلی مقدم افزود: انتخاب سکونتگاه‌ها، نحوه ساخت و ساز و مدیریت درزمان حادثه، تاثیر زیادی در کاهش حوادث دارد و متاسفانه اقدامات خوبی در این زمینه‌هاانجام نشده است.

وی ادامه داد: با وجود تاکید زیاد در مصوبات طرح هادی روستایی و جامعشهری، مردم همچنان در مناطق پرخطر شهری اقدام به ساخت و ساز می‌کنند.مدیرکلمدیریت بحران گلستان با اشاره به ساخت و سازهای مردم از طریق ماده ۱۰۰، خاطرنشانکرد: مردم به دلیل نداشتن سند در خیلی از شهرها به شهرداری مراجعه کردند که پروانهساخت به آنها داده نشد و به سمت ساخت و سازهای غیرمجاز رفتند.

مقدم در خصوص مهاجرت بی رویه مردم به استان گلستان گفت: هیچ قانون وبرنامه‌ای برای مهاجرت بی رویه مردم از استان‌های همجوار به گلستان نداریم و اکثرآنها به مناطق پرخطر مهاجرت کرده‌اند.

در پایان این نشست از نمایشگاه عکس با موضوع زلزله ورزقان و بوشهربازدید به عمل آمد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زلزله - گلستان - مقابله - ایمنی - مهندسی - زیادی - موضوع - آموزش - ساختمانی - مدیریت - مهاجرت - حادثه - مدیرکل - اشاره - افزود - ساختمان - استان - برابر - بحران - حوادث - تاثیر - مناطق - پرخطر - ساخته - سازهای - ذیصلاح - زمینه - باشند - اهمیت - سازها - شهرسازی - باشیم - جامعه - ادامه - می‌شوند -

نظر شما در مورد : اجرای مجری ذیصلاح در ساخت و ساز، عامل مهم ایمنی در برابر زلزله

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها