اخلاق سیاسی در انتقاد

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 دی 1395 - ساعت : 17:50

کد مطلب: 12440 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یادداشت وارده؛

اخلاق سیاسی در انتقاد

اختصاصی مازندشورا: انتقاد واقعی به معنای سنجش عاقلانه و فروتنانه رویدادهای جامعه است، نه ایرادگیری بر مبنای مسائل شخصی، غیرفنی و واکنش های هیجانی و تخریب سایرین

مازندشورا: علی گنجوی- حرف منتقد واقعی این است که در هر شرایطی وضعیت از اینی که هست می تواند و باید که بهتر باشد و برای آن نیز راهکاری منطقی ارائه میدهد.

انتقاد واقعی به معنای سنجش عاقلانه و فروتنانه رویدادهای جامعه است، نه ایرادگیری بر مبنای مسائل شخصی، غیرفنی و واکنش های هیجانی و تخریب سایرین.

منتقدان همواره از سوی افراد یا گروه هایی که دغدغه وابستگی ها و منافعشان را دارند، در معرض چالش هستند که با روش ها و ابزارهای مختلف کمر به تخریب، تطمیع، تهدید و یا حذف منقدینشان می بندند.

تصور این افراد نسبت به اهالی نقد چنین است؛

چون از ما انتقاد میکند پس همسو و همدست با دشمنان آشکار یا پشت پرده ماست!

گاهی هم از همین تئوری همسوئی و ناهمسوئی و دست های پشت پرده نامعلوم به عنوان یک شگرد استدلالی برای تضعیف و تخریب منتقدینشان یا مخفی کردن ضعف های خود استفاده میکنند.

حتی ممکن است گاهی اگر مصلحت و منفعتشان اقتضا کند لباس یک منتقد را برتن کنند تا در کسوت یک منتقد نما وانمود به بیطرفی و بی جهتی نمایند بلکه اینگونه بشود بروی چهره واقعی خود سرپوش نهند. در برخی جاها هم اگر تشخیص بدهند که خودزنی به نفعشان هست، از آن دریغ نمیکنند و نیز با وانمود به صراحت لهجه، از ادبیاتی لمپن استفاده میکنند  تا اینگونه  خود را به عنوان فردی به اصطلاح آزاد و غیر وابسته ای جلوه دهند که مثلا در مواجهه با نواقص و عیوب سازش ناپذیرند!

جالب اینجاست که اغلب اینان قبل دچار شدن به وابستگی و قبل اینکه با هیچ ساختاری منافعشان گره بخورد، خود از منتقدین رادیکال، سازش ناپذیر نهادهایی بوده اند که اکنون با تغییر موقعیت حامی و مجیزه گوی آن هستند!

لذا به افرادی محافظه کار، سازشگر، منفعل و سیاست زده مبدل می گردند.

وابستگی میتواند مادی یا غیر مادی باشد. وابستگی براساس معنویات میتواند در اشکالی مانند، قرابت عاطفی و رفاقت مخصوص، تعصب ،قرابت خویشاوندی و... هم بروز کند و لزوما مادی نباشد!

برپایه آیین دموکراسی هر فرد یا گروهی در چارچوب اخلاق و با حفظ حقوق و حرمت شهروندان این حق را دارد که آزادانه دیدگاه ها و مواضع مستقلی اتخاذ کند، اما نه اینکه با انگ زدن، تجسس در زندگی خصوصی افراد و حذف یا تهدید منتقدین و رقبایش به حق دموکراتیک جامعه هتاکی و تعدی نماید.

برای ارسال یادداشت های خود جهت انتشار در پایگاه خبری مازندشورا، با آدرس تلگرامی https://telegram.me/sardabir_mazandshora در ارتباط باشید

نویسنده :

برچسب ها : #اخلاق سیاسی #منتقد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اخلاق سیاسی در انتقاد

*

*


X https://sport45.site/