مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12478 -تاریخ انتشار : دوشنبه 13 دی 1395 -ساعت : 14:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون عمرانی استاندار یزد:

نظام مهندسی ساختمان نقش آفرین اصلی مدیریت ساخت و ساز استان یزد

مازندشورا: سیدحسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد در نشست مشترک با رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان و مدیرکل راه و شهرسازی، خواستار تعامل هر چه بیشتر دستگاه های مرتبط با ساخت و ساز شد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان می تواند با جلب اعتماد مردم و مالکان، در امور تخصصی و فنی ساختمان ها بالاترین نقش تاثیرگذار را داشته باشد.

مازندشورا:وی برگزاری دوره های آموزشی بدوخدمت و به روز رسانی دانش مهندسان راضروری توصیف کرد و آمادگی هیئت چهارنفرهاستان را برای کمک در بهسازی شهریو عملیاتی نمودن ایده های فنی-تخصصی مهندسان سازمان اعلام داشت.

در این نشست که در محل اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد، معاونهماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با انتقاد از رواج نماهای سنگی و رومی در سطحاستان، آن ها را مغایر ارزش های معماری اصیل ایرانی-اسلامی و در تناقض با معماریسنتی و بومی یزد توصیف کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان وظیفه دارد بامهندسانی که در طراحی و احداث چنین بناهایی مشارکت می کنند همگام با شهرداری ومعاونت عمرانی استانداری برخورد قاطع داشته باشد.

سید حسینی مشارکت فعال و مبتکرانه مهندسان در طراحی طرح های تفصیلییزد و شهرهای تابعه استان را خواستار شد و آن را کمک بزرگی به جلوگیری از یکنواختیطرح ها و سرعت عمل در طراحی ها دانست.

در این نشست مهندس فرشید رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلام اینکه تعداد مهندسان عضو سازمان ازمرز 6 هزار نفر گذشته است، مجموعه سازمان را پتانسیل ارزشمند فنی-تخصصی در عرصهصنعت ساختمان خواند و افزود: متاسفانه به دلیل رواج ساخت و سازهای بدون پروانه وخلاف مقررات و نیز رکود عملیات ساختمانی عملاً از این نیروی بالقوه استفاده مناسبنمی شود.

ناطق با برشمردن عوامل مهم خلاف سازی از جمله قولنامه ای بودن اراضی،جریمه اندک در کمیسیون ماده صد، مسیر طولانی گردش کار صدور پروانه ساختمانی وتراکم اندک شهرهای استان نسبت به قیمت زمین، خواستار مساعدت استانداری، اداره کلراه و شهرسازی و شهرداری در جهت اتخاذ تدابیر مناسب جهت رفع این معضل شد و افزود:این سازمانتشکیل گروه های نظارتی ویژه جهت بازدید از پروژه های ساختمانی مشمول قانوننظام مهندسی وکنترل ساختمان، با حضور کارشناسان خبره مورد توافق سازمان نظاممهندسی ساختمان ، اداره کل راه وشهرسازی استان، استانداری و شهرداری پیشنهاد کردهاست که نتایج بازدیدها را درفرم های مصوب به کمیسیون كنترل و نظارت بر ساخت وسازهاي شهري ارائه می کند.

دکتر نقصان محمدی مدیرکل راه و شهرسازی نیز با اشاره به اینکه سازماننظام مهندسی ساختمان ماموریت سنگینی در زمینه مدیریت ساخت و ساز استان برعهدهدارد، ابراز امیدواری کرد که با همکاری این مجموعه، نظارت خوبی بر طراحی و اجرایعملیات ساختمانی صورت گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی همچنین خواستار تثبیت قانونگرایی و شفاف سازی درامور ساختمانی، ارتقاء کیفیت آموزش های فنی تخصصی و توجه به اخلاق حرفه ای شد و ازمشارکت فعال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در برگزاری همایش مبحث پنجمتقدیر کرد. وی نخستین ثمره این همکاری را استقرار دبیرخانه دائمی مبحث پنجم مقرراتملی ساختمان در استان یزد دانست.

در این جلسه دکتر جواهری نایب رئیس اول سازمان با اشاره به فعال سازی کمیتهحمایت از سرمایه گذاری در امر ساختمان که سازمان نظام مهندسی اخیراً مبتکر برگزاریآن بوده است، ابراز امیدواری کرد این اقدام زمینه ساز تقویت روند اشتغال مهندسانباشد. وی با انتقاد از ورود افراد بدون صلاحیت در امور ساخت وساز اظهار داشت: اینگروه با کسب منافع کلان عملاً مشکلات بزرگی را در روند کیفی و قانونی ساخت و سازپدید می آورند که سازمان نظام مهندسی ساختمان باید بخش مهمی از توان خود را در جهتحل آن ها مصرف نماید.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین ضرورت اتخاذتدابیر مناسب برای مشارکت مهندسان سازمان درساختمان سازی شهرک های صنعتی و روستاها را یادآور شد.

در ادامه این نشست دیگر اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختماندر مواردی چون ساماندهی تشکل های دخیل در امر ساخت و ساز، اهمیت عایق کاری ساختمانها برای مصرف بهینه انرژی، پرهیز از تقلیدگرایی در طراحی های شهری، ساماندهیمعماری گلین و تدوین ضوابط آن و توجه ویژه به تنظیم شناسنامه فنی و ملکی ساختمانها سخن گفتند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - مهندسی - استان - مهندسان - طراحی - ساختمانی - شهرسازی - مشارکت - استانداری - عمرانی - شهرداری - خواستار - اداره - تخصصی - مدیرکل - نظارت - مناسب - اشاره - کمیسیون - ابراز - همچنین - ساختمانها - همکاری - امیدواری - عملاً - زمینه - پروانه - برگزاری - شهرهای - توصیف - اعلام - انتقاد - مدیریت - بزرگی - افزود - مجموعه - اینکه - دانست - استاندار -

نظر شما در مورد : نظام مهندسی ساختمان نقش آفرین اصلی مدیریت ساخت و ساز استان یزد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها