مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12750 -تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1395 -ساعت : 09:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 اعلام پرتقال‌های درجه «1» به درجه «3» دزدی آشکار است

باغداران مازندرانی:

اعلام پرتقال‌های درجه «1» به درجه «3» دزدی آشکار است

مازندشورا: ناصر یدالهی با بیان اینکه دو روز است فرزندان خود را ندیده‌ام و در کنار خیابان در خودروی نیسان می‌خوابم، اظهار کرد: روزی دو وعده خانواده برای من فقط غذا می‌آورند و کل این روز و شب را باید در کنار خودروی خود باشم

مازندشورا: بارش شدید برف و سرمای اخیر در مازندران موجب تحمیل خسارت سنگینی به کشاورزان و باغداران مازندرانی شد که تمامی زحمات و تلاش‌های چندین‌ساله آنها را به درختانی نیم‌سوخته و میوه‌های نسبتاً تلخ تبدیل کرده است.

جدای از خسارت سرما و برف به باغداران مازندرانی، این روزها دولت و برخی مسؤولان مرتبط به امر کشاورزی با سیاست‌گذاری‌های نادرست و وعده‌های واهی ضخم کشاورزان را التهاب بخشیدند.

کشاورزان مازندرانی این روزها از خسارت سنگین به باغات مرکبات خود حال و روز خوشی ندارند و در این بین دولت به‌جای حمایت از باغداران زحمت‌کش و خسارت‌دیده تنها به وعده‌های پوچ اکتفا کرده و ضخم دیگری بر روی زخم‌های عمیق کشاورزان وارد کرده است.

* صف یک‌کیلومتری خرید مرکبات خسارت‌دیده در مقابل مراکز دولتی

دولت‌مردان پس از مشاهده خسارت سنگین به باغات مازندران وعده خرید مرکبات درجه سه با قیمت 550 تومان را دادند که این امر نه تنها تحقق پیدا نکرد بلکه موجب اضافه شدن مشکلی بر مشکلات کشاورزان شد.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

این روزها اگر گذرتان به‌سمت مراکز دولتی خرید پرتقال‌های کشاورزان بخورد شاهد صف‌های طولانی یک کیلومتری و حتی بیش از دو کیلومتری خواهید بود که این مسئله گواه بی‌تدبیری مسؤولان مربوطه در خرید مرکبات خسارت‌دیده باغداران است.

* گزارش میدانی فارس از گلایه‌های باغداران مازندرانی

خبرگزاری فارس مازندران این روزها با گلایه‌های زیادی از کشاورزان مازندرانی درباره نحوه خرید مرکبات در مراکز دولتی رو‌برو بوده که در راستای رسالت حرفه‌ای خود اقدام به حضور در یکی از مراکز خرید و تهیه گزارش میدانی کرده است.

برای بررسی این موضوع به محل مجتمع انبارهای آکند اتحادیه تعاونی روستایی ساری در جاده فرح‌آباد رفتیم که با صف طولانی یک کیلومتری روبه‌رو شدیم، از تراکتور گرفته تا نیستان وانت که در صف تحویل پرتقال خسارت‌دیده باغ‌های خود بودند که در این بین محصولات بسیاری از باغداران سالم و قابل مصرف نیز وجود داشت.

هوا بسیار سرد و شیشه خودروهایی که کنار خیابان در صف بودند بالا کشیده بود، رانندگان در خودروهای خود نشسته و پتویی بر روی خود داشتند تا کمی از سرما نجات پیدا کنند، به سراغ یکی از باغداران مازندرانی رفتم و جویای وضعیت شدم که آهی کشید و سَر خود را به علامت نارضایتی تکان داد.

* 48 ساعت در صف فروش مرکبات هستم

این کشاورز مازندرانی در گفت‌وگو با فارس، گفت: 48 ساعت در صف فروش پرتقال‌های زحمت‌کشیده خود هستم که هنوز نوبت بنده نشد و شاید هم تا یک 24 ساعت دیگر نوبتم نشود.

ناصر یدالهی با بیان اینکه دو روز است فرزندان خود را ندیده‌ام و در کنار خیابان در خودروی نیسان می‌خوابم، اظهار کرد: روزی دو وعده خانواده برای من فقط غذا می‌آورند و کل این روز و شب را باید در کنار خودروی خود باشم.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

وی با بیان اینکه برای تأمین هزینه زندگی و حداقل کسب مخارج مرکبات به‌عمل آورده خود وادار به تحمل شرایط سخت برای فروش مرکبات هستیم، افزود: برف و سرما خسارت سنگینی به درختان پرتقال وارد کرد و دولت تنها هنری که می‌خواهد از خود خرج کند خرید مرکبات است که در این زمینه نیز ما تاکنون هنری از دولت‌مردان ندیدیم.

* بی‌تدبیری مسؤولان در خرید مرکبات کشاورزان کاملاً مشهود است

این کشاورز مازندرانی با بیان اینکه بی‌تدبیری در خرید مرکبات کاملاً مشهود است و در خرید هیچ برنامه و نظمی وجود ندارد، تصریح کرد: هر روز به بهانه‌های مختلف حجم خرید مرکبات از باغداران را کاهش می‌دهند و کشاورزان در کنار خیابان معطل می‌شوند.

یدالهی با بیان اینکه مسؤولان هر روز به بهانه نبود کامیون برای جابه‌جایی پرتقال‌های خریداری‌شده، کشاورزان را کنار خیابان معطل می‌کنند، خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر هیچ مسؤولی از سوی استانداری به مراکز خرید مراجعه نکرده تا مشکلات کشاورزان را از نزدیک ببیند.

وی گفت: آقایان مسؤول فقط شعار می‌دهند و از عمل خبری نیست و اگر هم اقدامی انجام دهند همراه با بی‌تدبیری است.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

* کاهش قیمت مصوب به بهانه کهنه بودن جعبه پرتقال!

دیگر کشاورز مازندرانی با انتقاد از شیوه خرید مرکبات، گفت: تاکنون هنوز به قیمت نرخ مصوب دولتی پرتقال‌ها را از کشاورزان خریداری نکردند و به بهانه‌های مختلف قیمت اصلی را کاهش می‌دهند.

فتاح نادری با بیان اینکه در مراکز خرید هیچ‌گونه نظم در خرید مشاهده نمی‌شود و وضعیت کشاورزان برای آنها مهم نیست، اظهار کرد: روز گذشته به‌خاطر اینکه جعبه‌های پرتقال بنده برای سال گذشته بوده از قیمت مصوب بیش از 200 تومان کاهش دادند.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان را اجبار می‌کنند که حتماً جعبه‌های پرتقال باید «نو» باشد و اگر برای سال گذشته و ماه‌های قبل باشد، قیمت کاهش پیدا می‌کند، افزود: به گفته مسؤولان پرتقال‌ها به کارخانه‌های آبمیوه‌گیری می‌رود پس چه اجباری دارند که جعبه‌ها حتماً باید «نو» باشد.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

* اعلام پرتقال‌های درجه «1» به درجه «3» دزدی آشکار است

یکی دیگر از باغداران مازندرانی به فارس، گفت: پرتقال‌های باغ بنده هیچ‌گونه آسیبی از سرما ندید و بسیار شیرین و سالم هستند اما کارشناسان همه آنها را درجه سه اعلام کردند.

میثم صادقی با بیان اینکه اعلام پرتقال‌های درجه یک به درجه سه ظلم بزرگی در حق کشاورزان و دزدی آشکار است، اظهار کرد: کشاورزان هیچ‌گاه از نحوه خرید مرکبات رضایت ندارند.

وی تصریح کرد: حاضرم پرتقال‌ها را در داخل زمین کشاورزی خود امحا کنم اما به‌علت شرایط اقتصادی و هزینه‌هایی که برای به‌ثمر آوردن محصولات انجام دادم مجبورم به بی‌تدبیری مسؤولان تن دهم.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

* دریافت پول‌های اجباری برای تخلیه جعبه‌های پرتقال

این کشاورز با بیان اینکه برای تخلیه هر خودرو از باغدار پول دریافت می‌کنند، افزود: برای تخلیه جعبه‌های پرتقال از مزدا وانت و پیکان وانت 10 هزار تومان، نیسان وانت 15 هزار تومان، ایسوزو 20 هزار تومان و کامیونت 30 هزار تومان هزینه نقدی دریافت می‌کنند.

صادقی با بیان اینکه دریافت وجه از کشاورزان با اجبار است و اگر مبلغ داده نشود، جعبه‌های پرتقال خالی نمی‌شود، گفت: وعده‌های مسؤولان برای خرید مرکبات وعده‌های سرخرمن است اما هنوز پولی نداده در مقابل پول دریافت می‌کنند.

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

صف‌های چندین کیلومتری خرید مرکبات خسارت‌دیده در مراکز دولتی تنها به مجتمع انبارهای آکند اتحادیه تعاونی روستایی ساری در جاده فرح‌آباد خلاصه نمی‌شود بلکه این مرکز مُشت نمونه‌ خروار است و بیشتر کشاورزان مازندرانی با این معضل روبه‌رو هستند.

به گزارش فارس، همان‌طور که در فیلم، تصاویر و گزارش مردمی مشاهده می‌شود، کشاورزان و باغداران نسبت به شیوه خرید مرکبات خسارت‌دیده در مراکز دولتی گلایه دارند و مسؤولان امر باید تدبیری برای این بی‌تدبیری‌های بیندیشند.

نویسنده :
منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها :

نظر شما در مورد : اعلام پرتقال‌های درجه «1» به درجه «3» دزدی آشکار است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها