اندکی تدبیر لطفاً!

تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1395 - ساعت : 10:32

کد مطلب: 12764 چاپ به اشتراگ گذاشتن

اندکی تدبیر لطفاً!

اختصاصی مازندشورا: پیشنهاد می‌شود در خصوص برخورد صحیح با بحران‌هایی این‌گونه با نگاهی به فعالیت‌های صورت گرفته در کشورهای توسعه‌یافته و الگوبرداری از آن‌ها در راستای کاهش زیان‌های ناشی از ناملایمات جوی گام برداریم

اختصاصی مازندشورا: حدود یک ماه قبل، بارش بی‌سابقه و شاید بی‌موقع برف در استان مازندران شور و شعفی وصف ناپذیر برای هم استانی‌های عزیزمان به ارمغان آورد و از سوی دیگر باغداران مرکبات در استان شاهد خسارات و ضرر بسیار بر محصولات خود بودند. تا حدی که بعضی از باغداران که فقط منبع درآمد خود و خانواده‌شان از همین طریق بوده، دچار آسیب‌های روحی و جسمی ناشی از این شوک گردیدند.

آنچه نگارنده را وا‌داشت تا در این خصوص مطلبی بنویسد شاید بیش از خود بحران که به‌طور مفصل جای بحث و تبادل‌نظر خواهد داشت نحوه مواجه با این بحران و عملکرد سازمان‌های مسئول پس ‌از این رخداد تلخ بوده است.

به گفته بسیاری از باغداران، سازمان جهاد کشاورزی شرط پرداخت خسارت به باغداران را انهدام کامل محصولات دانسته و میزان 20% کل محصولات و به قیمت حدود سیصد و پنجاه تومان برای جبران خسارات را در دستور کار قرار داده که در مقابل ضرر و زیان باغداران بسیار ناچیز است که البته تا لحظه تنظیم این سطور این مبلغ ناچیز هم پرداخت نگردیده است.

مناظر بسیار دردناک‌تر از بین بردن محصولات با لودر و بولدوزر و نیسان است تا کارشناسان محترم بعد از معدوم سازی کامل اجازه تکمیل پرونده خسارت باغدار را صادر نمایند! عکس‌ها در این خصوص گویای این واقعیت تلخ است که هیچ برنامه مدونی در خصوص استفاده بهینه از بقایای محصولات آسیب دیده وجود ندارد.

به گواه دوست و دشمن بسیاری از این محصولات به‌صورت کامل از بین نرفته یا دچار یخ‌زدگی  کامل نشده‌اند و قابل‌استفاده می‌باشند. براستی  کشورهای دیگر در مواجه با این رخدادهای طبیعی چگونه عمل‌کنند؟ آیا با توجه به شرایط کشورمان و به‌ویژه استان مازندران پیش‌بینی و آمادگی در برابر این نزولات آسمانی میسر نیست؟! آیا اداره کل هواشناسی امکان اطلاع‌رسانی بموقع این میزان سردی و برودت هوا را داشته است؟ و یا میزان آمادگی سازمان جهاد کشاورزی در اطلاع‌رسانی درست، اصولی و کارشناسی و پیشگیرانه  برای باغداران چقدر بوده است؟

کشورهای توسعه‌یافته در این مواقع تا حد امکان میزان ضرر را از طریق استفاده از اجزای باقیمانده میوه کاهش می‌دهند و همان طور که میدانیم سال‌هاست در این کشورها از پوست پرتقال در صنایع صنعتی و دارویی و غذایی استفاده می‌شود. عمده استفاده از پوست پرتقال به‌عنوان دم‌کرده (دم‌نوش) در تسکین سرفه ، سرماخوردگی، آرام کننده اعصاب، صنایع آرایشی بهداشتی برای رفع لک و لطافت بخشیدن به پوست، ساخت پلیمر جذب آب برای نجات گیاهان در برابر خشک‌سالی ، تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و اخیراً در بریتانیا استفاده از امواج ماکروویو برای تبدیل پوست پرتقال به مواد شیمیایی ارزشمند، و محققان ایران نیز موفق به تولید ظروف یک‌بارمصرف دوستدار طبیعت از پوست پرتقال شدند.

اگر این امکانات در کشور ما وجود ندارد، حداقل کار، رساندن این میوه‌ها به دست افراد بی بضاعتی است که ماه‌ها از تامین ویتامین و تغذیه میوه محروم بوده‌اند.

چندی پیش که در کشور آلمان ، شیر و لبنیات تبدیل به بحران گردید مسئولان با حمایت کامل از دامداران و خرید شیر از آن‌ها، موجب شدند تا تولیدکنندگان دچار ضرر نشوند، کار انسانی دیگری انجام داده و برای جلوگیری از فاسد شدن و حیف‌ و میل حجم بالایی از شیر، آن را جهت مصرف به کشورهای فقیر آفریقایی ارسال نمودند.

پیشنهاد می‌شود در خصوص برخورد صحیح با بحران‌هایی این‌گونه با نگاهی به فعالیت‌های صورت گرفته در کشورهای توسعه‌یافته و الگوبرداری از آن‌ها در راستای کاهش زیان‌های ناشی از ناملایمات جوی گام برداریم . بدیهی است که در این میان نقش دولت به‌عنوان متولی اصلی حمایت از تولیدکنندگان و اتخاذ سیاست‌های کلان حمایتی از بخش تولیدی بسیار پررنگ است و همچنین وجود بانک اطلاعاتی جامع از باغداران و میزان تحت کشت باغات مختلف جهت اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع و دارا بودن برنامه مشخص قبل از بحران بسیار ضروری است. به نظر می‌رسد در عصر ارتباطات و تبادل اطلاعات و پیشرفت فنّاوری پیش‌بینی و برنامه‌ریزی رز این خصوص آن‌چنان مشکل نباشد.

 

* عضو هیئت مدیره بنیاد فردای بهتر

نویسنده :
منبع : موثق

برچسب ها : #نوشین وکیلی #فردای بهتر #بنیاد فردای بهتر


اندکی تدبیر لطفاً!

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اندکی تدبیر لطفاً!

*

*


X https://sport45.site/