مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12800 -تاریخ انتشار : سه شنبه 21 دی 1395 -ساعت : 12:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تاثیر آلودگی هوا بر انسان؛ زوال عقل، سرطان ریه و بیماری‌های قلبی

تاثیر آلودگی هوا بر انسان؛ زوال عقل، سرطان ریه و بیماری‌های قلبی

مازندشورا: یك تحقیق بلندمدت در كانادا نشان می‌دهد كه افرادی كه نزدیك خیابان‌های شلوغ زندگی می‌کنند، احتمال ابتلایشان به بیماری زوال عقل یا دامانس بیشتر است.

مازندشورا:
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت راه‌آهن، دلایل پزشكی ابتلا به این بیماری مغزی هنوز ناشناخته است، ولی این تحقیق نشان داده كه آلودگی هوا و آلودگی صوتی می‌توانند تأثیرگذار باشند.  آلودگی هوا تركیبی از ذرات جامد و گاز در هوا است و زمانی رخ می‌دهد كه هوا حاوی مقادیر مضر گاز، گردوغبار، دود و بو باشد.  آلودگی هوا می‌تواند سبب ایجاد واکنش‌های شیمیایی شود كه تأثیرات منفی روی محیط‌زیست و سلامت فردی دارند.

این واکنش‌ها می‌توانند تركیبات اسیدی ایجاد كنند كه به‌نوبه خود ممكن است باعث ایجاد باران اسیدی و آسیب رساندن به محیط‌زیست شوند.

بر اساس تحقیقات، آلودگی هوا هم تأثیرات حاد و هم مزمن بر سلامت انسان می‌گذارد، كه از التهابات جزئی تنفسی فوقانی تا بیماری‌های تنفسی مزمن و بیماری‌های قلبی، سرطان ریه، عفونت‌های حاد تنفسی در كودكان و برونشیت مزمن در بزرگ‌سالان، تشدید بیماری‌های قلبی و ریوی یا حملات آسم متغیر است. قرار گرفتن در معرض هوای آلوده می‌تواند آغازگر مسائل و بیماری‌های مربوط به ریه‌ها باشد. بر اساس تحقیقات دیگری، آلودگی هوا می‌تواند عامل جدیدی برای ابتلا به آسم باشد و یك بیماری تنفسی كه از قبل داشته‌اید را تشدید كند. 

وزیر اسبق سلامت عامه چین گفته است كه سالانه حدود ۳۵۰ هزارتا ۵۰۰ هزار نفر در چین براثر آلودگی هوا از بین می‌روند. میزان بزرگ مرگ‌ومیر كه مساوی به نفوس یك شهر است سالانه از اثر آلودگی هوا در چین واقع می‌شود كه درگذشته این میزان اکثراً از طریق رسانه‌ها به نشر نمی‌رسید و سانسور می‌شد.

چن ژو كه سمت وزارت سلامت را درگذشته به عهده داشته و خودش نیز متخصص بخش مایكرو بیولوژی است، به‌تازگی این اطلاعات را با رسانه‌ها در میان گذاشته است. اظهارات چن ژو از طرف چندین متخصص دیگر نیز تصدیق شده است و سازمان‌های معتبر بین‌المللی چون سازمان بین‌المللی سلامت و بانك جهانی نیز ارقام تلفات سالانه در چین ناشی از آلودگی هوا را تصدیق کرده‌اند. چن می‌گوید كه آلودگی هوا چهارمین تهدید بزرگ در برابر سلامت مردم چین و چین یكی از تولیدکنندگان بزرگ گازهای مضر در سطح جهان است، البته فراموش نباید كرد كه عموم مردم نیز از دولت چین درخواست كرده‌اند برای رفع منابع اصلی تشكیل مه‌دود و آلودگی اقدامات بیشتری انجام دهند.

به گفته مقامات، شرایط نامطلوب آب و هوایی در پایتخت چین مانع از پراكنده شدن آلاینده‌ها می‌شود. قرار است تنها نیروگاه‌ پكن كه با سوخت زغال‌سنگ فعالیت می‌كند تعطیل شود. همچنین ۳۰۰ هزار خودروی آلاینده دیگر از رده خارج‌شده و كارخانه‌های آلاینده تعطیل شوند. 

در این میان تنها راه برون‌رفت از این‌همه معضلات پیش‌آمده استفاده از خطوط ریلی جهت تردد در مسیرهای مختلف درون‌شهری و برون‌شهری است و این میسر نمی‌شود مگر به مدد بسط زیرساخت‌های ریلی و ایجاد ریل پایه در کلان‌شهرها به‌نحوی‌که هم‌زمان با این گسترش راه‌آهن چون چند دهه‌ی پیش بتواند صدای سوت خود را در اقصی نقاط جهان به صدا درآورد و مردم این اسب آهنی کم‌خطر را، جایگزین هر نوع وسیله‌ی نقلیه دیگر كنند.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلودگی - سلامت - بیماری‌های - ایجاد - تنفسی - می‌تواند - سالانه - تشدید - رسانه‌ها - تعطیل - آلاینده - بین‌المللی - تصدیق - متخصص - درگذشته - محیط‌زیست - ابتلا - راه‌آهن - وزارت - سرطان - بیماری - می‌توانند - اسیدی - تأثیرات -   آلودگی - تحقیقات -

مطالب مرتبط با : تاثیر آلودگی هوا بر انسان؛ زوال عقل، سرطان ریه و بیماری‌های قلبی
نظر شما در مورد : تاثیر آلودگی هوا بر انسان؛ زوال عقل، سرطان ریه و بیماری‌های قلبی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها