مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 12818 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 دی 1395 -ساعت : 09:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ترسیم چشم انداز سال 96 چالوس

توسط شهرداری چالوس صورت گرفت؛

ترسیم چشم انداز سال 96 چالوس

مازندشورا: زمانی که شهرداری نتواند درآمدی خارج از ساخت و ساز تعریف کند و منبع پایدار درآمدی نداشته باشد از نظر مالی و سرمایه‌گذاری دچار مشکل است و بر همین اساس نیز امسال کاری در این‌ زمینه صورت نگرفته است و بنابراین باید همه شرایط و بسترهای لازم برای جذب سرمایه‌گذار را ایجاد کنیم

مازندشورا: چالوس شهری قدیمی در غرب مازندران است که به دلیل نزدیکی به پایتخت، همواره مورد توجه گردشگران و مسافران قرار دارد. به طوری که در هر تعطیلات سال، مسافران و گردشگران برای گذران اوقات فراغت خود در دامن جنگل و دریا، وارد این شهر می‌شوند تا بتوانند از موقعیت گردشگری آن بهره‌مند شوند. ولی آنچه در این میان به عنوان حلقه مفقوده باید از آن یاد کرد، نبود زیرساخت‌‌های لازم برای ایجاد یا توسعه فضاهای گردشگری در این شهر قدیمی و تاریخی است. در باره وضعیت عمرانی این شهر و برنامه‌های شهرداری برای توسعه و بهسازی با شهردار چالوس به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.
«علیرضا طاهری‌نسب» گفت: مهم‌ترین مشکل چالوس، ترافیک است که سال‌ها گریبان این شهر را گرفته است. این شهر از دیرباز دچار این مشکل بود و تاکنون هیچ شهرداری نتوانست در زمینه بازگشایی خیابان اصلی فکر و راهکار اساسی ارائه کند. این در حالی است که طی این سال‌ها اگر هر شهردار یک مغازه در خیابان اصلی را تملک می‌کرد، شاید تاکنون این مشکل حل می‌شد.
 ما برنامه‌ای را تدارک دیده بودیم تا چند مغازه از مسیر اصلی را تملک کنیم. ولی به دلیل آنکه هزینه‌ها بالا بود نتوانستیم به نتیجه برسیم.

مساله بودجه
شهردار چالوس با اشاره به اینکه در بودجه سالانه نیز بودجه‌ای برای بازگشایی خیابان اصلی در نظر گرفته نشده است، افزود: با توجه به اهمیت موضوع سعی داریم در بودجه سال آینده حتماً بازگشایی بخشی از خیابان 17شهریور را  تعریف کنیم. برای تعریض جاده اصلی بیش از 25 مغازه باید تملک شود. این در حالی است که فقط برای تملک 5 مغازه باید حدود 3 میلیارد تومان هزینه کنیم. همین باعث شد نتوانیم به نتیجه برسیم، اما تلاش می‌کنیم به اتفاق شورای شهر، این موضوع مهم با پیش‌بینی بودجه در اولویت برنامه‌های سال آینده قرار داده شود.
شهردار چالوس با تأکید بر اینکه در بحث ترافیک، شهرداری به تنهایی نمی‌تواند کار اساسی انجام دهد و اجرای چنین برنامه‌های مهمی نیازمند بودجه ملی است، گفت: با اعتبارات اندک داخلی شهرداری فقط می‌توان هر سال مقدار کمی از نقاط شناسایی شده را تملک کرد. شهرداری باید خودش درآمدزا باشد و هزینه کند. جذب اعتبارات ملی برای شهرداری سخت است و تا زمانی که منابع درآمدی ما داخلی باشد و نتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم شاید سال‌ها طول بکشد تا رینگ‌هایی که در طرح تفصیلی پیش‌بینی شده است به اجرا درآیند.

گشایش رینگ 45 متری
شهردار با اشاره به اینکه بازگشایی رینگ 45 متری از اقدام‌های بسیار مهمی بود که انجام شد، گفت: تاکنون 3میلیارد تومان از خیابان 17 شهریور تا پل «آب‌نما» برای این رینگ هزینه شده و طبق قولی که به شورای شهر، فرماندار و نماینده مجلس دادیم درصددیم تا در آینده‌ای نزدیک این مسیر را به بهره‌برداری برسانیم.
این مسئول افزود: اقدام‌های لازم مانند نقشه‌برداری، خاک‌برداری، مخلوط‌ریزی، روشنایی و جدول انجام شده و زیرسازی آن هم در مراحل پایانی قرار دارد و با پایان یافتن عملیات زیرسازی و روسازی نسبت به اجرای آسفالت آن اقدام می‌شود تا هر چه زودتر افتتاح شود.
شهردار چالوس گفت: پس از افتتاح پل رینگ یک شهری که خودروها را از مقابل انتقال خون به سمت بازار روز و خیابان رادیو دریا هدایت می‌کند، شاهد ترافیک کمتری در مرکز شهر هستیم. ولی این کافی نیست و باید کارهای بزرگ‌تری صورت گیرد تا از مشکل ترافیک شهر رهایی پیدا کنیم.
طاهری‌نسب با اشاره به اینکه پادگان شهید رجایی یکی از نقاطی است که می‌تواند با تملک و تعریض آن کمک شایانی به کاهش بار ترافیک مرکز شهر کرد، گفت: در این‌باره صورت‌جلسه‌ای داشتیم و چند جلسه هم برگزار کردیم و مذاکرات هم در حال انجام است.  
در نهایت به احتمال 90 درصد، کار اجرا می‌شود و توافق‌های اولیه با سپاه کربلا هم انجام شده است. این منطقه یک خیابان 24 متری دارد که به سمت دادگاه نظامی واقع در ابتدای خیابان رادیودریا می‌رود. طبق مذاکرات صورت گرفته و همراهی صمیمانه سپاه، قرار شد در مورد پارکینگ نیز به شهرداری کمک کنند که با اجرای این پروژه، 2 لاین رفت و برگشت به سمت دریا و مرکز شهر ایجاد می‌شود و با توجه به اینکه در این محدوده لاین دوطرفه نخواهیم داشت. این موضوع تا حد زیادی از بار ترافیکی مرکز شهر می‌کاهد.

نگاه شهرداری سطحی نیست
شهردار چالوس با اشاره به اینکه چالوس شهری گردشگری است، ولی هنوز در این حوزه گام مهمی برای معرفی شاخص‌های یک شهر گردشگری برداشته نشده است، افزود: اینکه عنوان می‌شود کارهای اخیر شهرداری سطحی و واکسنی است، نمی‌پذیرم، چرا که همه شهرداری‌ها در بحث ظاهر و زیباسازی شهر برنامه دارند و این امر در واقع کار روزمر‌گی و سالانه شهرداری است که در فصول مختلف انجام می‌دهند.
وی اظهار کرد: وقتی گردشگر وارد شهر می‌شود در نگاه نخست به ظاهر آن توجه می‌کند و شهرداری چالوس هم آنچه را که اجرا کرد با مصوبه شورای شهر است. ولی با این حال نتوانستیم کاری که بتواند شهر را از این وضعیت در بیاورد انجام دهیم و اقدام‌های انجام شده شاید فقط 20 درصد از کاری بود که در برنامه داشتیم و در کنار آن به پروژه‌های مهم عمرانی پرداخته شد.
طاهری‌نسب با تأکید بر اینکه چالوس شاخص‌های گردشگری دارد، ولی پیش از این برنامه نداشتیم و آنها را شناسایی نکردیم تا بتوانیم برنامه‌محور باشیم،  گفت : ما نمی‌توانیم آینده‌نگری کنیم، چون محدودیت کاری و زمانی داریم و فرصتی برای آغاز کارهای بزرگ نداریم. چون قصد ندارم پس از پایان این دوره از شورا در چالوس بمانم. در همین مدت باقی‌مانده، تمام تلاشم به سرانجام رساندن کارهای به زمین مانده است و باید به سمت و سویی برویم که رضایت‌ مردم را در پی داشته باشد. 6 ماه ابتدای امسال از نظر کاری با مدیریت شورا و شهرداری به سمتی رفتیم که می‌شود به عملکرد شهرداری نمره خوب داد. اما با توجه به گرفتاری‌هایی که در شهر وجود دارد وضعیت راضی‌کننده نیست.

تحقق 70درصد بودجه
شهردار چالوس با اشاره به اینکه امسال 30 میلیارد تومان بودجه مصوب شده است، اظهار کرد: این میزان بودجه نسبت به سال‌های قبل افزایش چشم‌گیری داشت و با توجه به فضای تعاملی شهرداری و شورای شهر و مدیریت صورت گرفته، تاکنون 70 درصد آن محقق شد.
بنابراین تداوم خدمت‌رسانی، اجرای طرح‌های عمرانی و تأمین حقوق کارکنان مستلزم تدوین لایحه برای متمم بودجه و تصویب آن در شورای شهر و افزایش اعتبار برای انجام وظایف محوله تا پایان سال است.
وی افزود: از شهروندان فهیم چالوس می‌خواهیم برای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر با پرداخت بدهی‌های خود گامی موثر در این حوزه بردارند تا شهرداری در اجرای به موقع وظایف خود در ارائه خدمات شهری و اجرای سریع‌تر پروژه‌های عمرانی باز نماند.

مشکلات سرمایه‌گذاری
شهردار چالوس با اشاره به اینکه یکی از مواردی که می‌تواند به توسعه چالوس کمک کند جذب سرمایه‌گذار است، گفت: سرمایه‌گذار به شهر چالوس می‌آید، ولی عمدتاً به جای سرمایه‌گذاری، قصد مشارکت دارند.
شهرداری هم در حوزه مشارکت به لحاظ قانونی، کمی مشکل دارد و این امر سبب می‌شود سرمایه‌گذاران با استقبال بیایند و با دلسردی بروند و دیگر پیگیر نشوند. البته بیشتر شهرداری‌های همسایه نیز دچار همین مشکل هستند.
وی افزود: زمانی که شهرداری نتواند درآمدی خارج از ساخت و ساز تعریف کند و منبع پایدار درآمدی نداشته باشد از نظر مالی و سرمایه‌گذاری دچار مشکل است و بر همین اساس نیز امسال کاری در این‌ زمینه صورت نگرفته است و بنابراین باید همه شرایط و بسترهای لازم برای جذب سرمایه‌گذار را ایجاد کنیم تا وقتی سرمایه‌گذار می‌آید بدون دغدغه، برنامه‌های خود را اجرا کند و به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی، تنها راه نجات چالوس جذب سرمایه‌گذار باشد.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری چالوس - چالوس 96 - بودجه چالوس -

نظر شما در مورد : ترسیم چشم انداز سال 96 چالوس

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها