ساری، شهری فاقد هویت شهرسازی

تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 دی 1395 - ساعت : 20:33

کد مطلب: 12877 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یادداشتی از منصور نیستانی؛

ساری، شهری فاقد هویت شهرسازی

اختصاصی مازندشورا: این جمعیت عظیم به زیرساخت‌های فرهنگی، آموزشی، اداری، مذهبی و تفریحی دهه ٤٠ یا ٥٠ در مركز شهر وابسته است و این یعنی مسافرت چند باره شهروندان حاشیه نشین به مركز شهری/شاید دیگر وقت آن رسیده باشد كه شورای شهر بعدی در اولین اقدام خود جلوی توسعه بی‌برنامه و افسار گسیخته شهر كه بر تصمیمات و سلیقه‌های مالكان زمین‌های تفكیك شده مبتنی است را بگیرد

مازندشورا: با نگاهی اجمالی به توسعه شهر ساری طی چند دهه گذشته به خوبی در می یابیم كه ساخت و سازها  درمناطق به اصطلاح "خارج از محدوده" بدون التفات به نیازهای اساسی و زیرساختی در توسعه شهر و رها شدن  و تصمیمات غیر زیربنایی تفكیك كنندگان و فروشندگان زمین های بزرگ و كوچك، ساری را با حلقه عظیمی از ساختمان‌های فاقد هویت شهرسازی احاطه كرده است. شهرداری به این دلیل كه ساخت و سازهای مذكور خارج از محدوده شهری در حال انجام بوده اند نقش مناسب بازدارنده ای در این زمینه ایفا نكرده است و زمانی محدوده شهر را گسترش داده است و مسئولیت پذیرفته است كه كار از كار گذشته است.

این امر عامل اساسی بسیاری از مشكلات متعدد زندگی شهروندان ساروی است كه از ملموس ترین آنها ترافیك سنگین و كشنده شهری و زندگی پرزحمت و پراستهلاك ساكنان این مناطق و به تبع آن مناطق دیگر شهر است.

ساختمان های ساخته شده در حاشیه شهر علاوه بر اینكه یك موجود ناقص الخلقه و پر آسیب روی دست برنامه ریزان شهری می گذارند و ابتكار عمل را در برنامه ریزی و طراحی شهری از آنها می گیرند به علت  عدم برخورداری از زیرساخت های اولیه زندگی شهری ساكنان  خود را مجبور به مراجعه مكرر و چندین باره به مركز ضیق و قدیمی شهر ساری می كنند. بخش قابل توجهی از جمعیت ساری ساكن بخش های نو ساز خارج از محدوده شهرداری هستند بدون آنكه در همسایگی خود امكانات تجاری ، آموزشی، بهداشتی ، درمانی و تفریحی مناسب داشته باشد. بنابراین این جمعیت عظیم به زیرساخت های فرهنگی، آموزشی، اداری، مذهبی و تفریحی دهه ٤٠ یا ٥٠ در مركز شهر وابسته است و این یعنی مسافرت های چند باره شهروندان حاشیه نشین به مركز شهری است كه خیابان های كم عرض و قدیمی‌اش شرمنده شهروندان و خسته از تحمل فشار چرخ‌های اتومبیل هایی است كه برای هر كار كوچك و بزرگی از دهانه وسیع قیف حاشیه به دهانه تنگ این قیف در مركز شهر كشانده می شوند.

شاید دیگر وقت آن رسیده باشد كه شورای شهر بعدی در اولین اقدام خود جلوی توسعه بی‌برنامه و افسار گسیخته شهر كه بر تصمیمات و سلیقه‌های مالكان زمین‌های تفكیك شده مبتنی است را بگیرد و در گام دوم با مكان یابی و شناسایی دقیق سایت های مناسب برای توسعه شهری و فراهم كردن نقشه های جامع و زیرساخت ها چاره ای كارساز برای شهر و شهروندان در آستانه خفگی بیاندیشد.

برنامه دولت تدبیر و امید برای "باز آفرینی" حاشیه شهرها راه حل این معضل بزرگ ساری است كه آمادگی مسولان شهری و استانی را می‌طلبد.

نویسنده :
منبع : موثق

برچسب ها : #منصور نیستانی #نیستانی #آموزشگاه سیمین #نیستانی منصور


ساری، شهری فاقد هویت شهرسازی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ساری، شهری فاقد هویت شهرسازی

*

*


X https://sport45.site/