مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1305 -تاریخ انتشار : سه شنبه 02 اردیبهشت 1393 -ساعت : 01:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
«رستم و سهراب» در ساری به روی صحنه می‌رود!

در گفتگو با افشین رشیدی مطرح شد؛

«رستم و سهراب» در ساری به روی صحنه می‌رود!

مازند شورا: نمایش «رستم و سهراب» به نویسندگی و کارگردانی «افشین رشیدی» پس از تمرین های نهایی و صدور مجوز به زودی به روی صحنه می رود.

مازند شورا: نمایش «رستم و سهراب» به نویسندگی و کارگردانی «افشین رشیدی» پس از تمرین های نهایی و صدور مجوز به زودی به روی صحنه می رود. این نمایش که نمایشنامه آن اقتباسی است ازبزرگترین اثر حماسی جهان "شاهنامه" اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی،  همان ماجرای معروف نبرد عجیب و غم انگیز پدر و پسری است که هیچگاه از نزدیک یکدیگر را ندیده اند و همگان نیز می دانند که (سهراب)به دست پدرش (رستم) کشته می شود.

«افشین رشیدی» نویسنده و کارگردان این نمایش در گفتگوی کوتاهی با (مازند تئاتر) در خصوص انگیزه و هدفش از اجرای این نمایش گفت: «تاریخ سرزمین ما چه در بخش اساطیر و چه در وضعیت مکتوب یا شفاهی پیچ های حسّاس و شیب های تندی داشته است که به نظر می رسد باید یک جایی این اتفّاقات را نگه داشت و به آن ها با دقّت بیشتری نگاه کرد. شاهنامه بیش از هر اثر ادبی کهن دیگر مرا به خود جذب می کند، چراکه سرشار است از مفاهیم عمیق انسانی و البته مملو از داستان های دراماتیک که می توان با کشف جنبه های نمایشی آن اثری بدیع و ماندگار پدید آورد. جدا از موقعیت دراماتیک، جنبه های اخلاقی این تراژدی هولناک، می تواند پندهای ارزشمندی را برای مخاطب به همراه داشته باشد».

وی افزود: «ما هم در حدّ امکانات و داشته های خود سعی کردیم لحظاتی را پیش روی مخاطبان خود قرار دهیم تا آنها هم بتوانند از دریچه­ ی نگاه خودشان شرایط و چرایی رویدادهای مرموز و عجیب و ناخواسته این تراژدی را تحلیل و بررّسی کنند.»

وی که اجرای نمایش های تاریخی و کلاسیک دیگری از جمله « اژدهاک»، «آرش» و «قصیده ای برای رضا(ع)» و افتخارات فراوانی را در سطح استان، منطقه و ملی نیز در کارنامه­ ی خود دارد در خصوص علاقه و گرایش خود به آثار کلاسیک گفت: «در این نوع از اجراها هنرپیشه ها مجبورند که کامل تر و جدّی تر حرف بزنند. حرکات جسمانی آنها اصطلاحاً چشم نوازتر است و به طور طبیعی میزان سن هایی که برای زیبایی شناسی حرکت در صحنه طرّاحی می شود نیز حساب شده تر خواهد بود.»

وی درخصوص انتخاب عوامل نمایش خود گفت: « می دانید که در شهرستان ها از جمله در مرکز استان  جمع و جور کردن یک مجموعه­ ی حرفه ای که کارش را خوب بلد باشد، به ویژه در بخش کادر بازیگری کار سخت و دشواری است امّا این عزیزانی که ما صدای شان کردیم و آنها هم خالصانه لبیک گفتند به طور حتم بهترین های موجود هستند و ما به کیفیت و درک بازیگری یکایک آنها و در نتیجه انتقال باکیفیت مضمون و تکنیک های تئاتری اثر، ایمان و اعتقاد داریم.»

وی افزود: «از طرفی گروه ما از نعمت حضور دو عزیز بزرگوار که مورد وثوق و شناخت همه­ ی اهالی تئاتر هستند، علاوه در بخش بازیگری در مبحث مشاوره ­ی کارگردانی و متن نیز بهره مند بوده است.» وی با معرّفی «اردشیر تیموری» و « ندا حبیبی» به عنوان این دو مشاور و دستیار گفت: «از همین حالا بگویم هر اتفّاقی مثبت یا افتخاری که برای این نمایش به لطف خداوند به وجود بیاید، مدیون و مرهون دقّت نظر و مشاوره ­ی عمیق و مستمر این دو عزیز بزرگوار است.»

گفتنی است در این نمایش علاوه بر «اردشیر تیموری» که نقش (رستم) و (ندا حبیبی) درنقش «تهمینه» بازیگران دیگری همچون: علی عظیمی (هومان – کاووس) سیدابراهیم اطهری (هجیر) مونا زاغی ( گرد آفرید) عباس رسولیان (افراسیاب) و علی ذبیح زاده (ملازم) و افشین رشیدی (سهراب) حضور دارند.

نمایش مذکور پس از طی مراحل تمرین آماده سازی بزودی در شهرستان ساری به روی صحنه خواهد رفت.

انجمن هنرهای نمایشی مازندران از کلیه زحمات این گروه تقدیر و برای اجرای موفقشان درصحنه تئاتر آرزوی جذب حداکثری مخاطب دارد.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : افشین رشیدی - فرهنگی - فرهنگ - ساری - رستم و سهراب - تئاتر - -

نظر شما در مورد : «رستم و سهراب» در ساری به روی صحنه می‌رود!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها