پلاسکو ضعف شدید مدیریت بحران را در کشورمان به رخ کشید

تاریخ انتشار : شنبه 02 بهمن 1395 - ساعت : 10:57

کد مطلب: 13226 چاپ به اشتراگ گذاشتن

دکتر گوهردهی دکترای تخصصی سلامت در فوریت ها و بلایا:

پلاسکو ضعف شدید مدیریت بحران را در کشورمان به رخ کشید

مازندشورا: همه سازمان های متولی حفظ استانداردهای ایمنی و زیست محیطی شهرهای کشورمان، بود و نبودشان چندان تفاوتی در بحران های شهری ندارند چرا که نه در فرهنگ سازی برای روبرویی مردم با بحران ها موفق بوده اند و نه خود توان مدیریت بلایای مختلف را در شهرها دارند

مازندشورا: ریزش ساختمان پلاسکوی تهران نه در اثر حمله تروریستی بلکه در اثر عدم رعایت موارد ایمنی بیانگر این موضوع است که تهران، پایتخت کشورمان و بعنوان شهری با حداکثر امکانات و منابع تا چه حد در برابر آسیب های شهری و بلایای طبیعی  ناآماده و ضعیف است چه رسد به دیگر شهرها و مناطق ایران زمین. اگر از ایثارگری های فردی آتش نشانان بگذریم، بهت زدگی همه سازمان های متولی ، مردمی که به ماشین های امدادرسان اجازه عبور نمی دهند، خیابان های قفل شده و رسانه ای که مرتب با استفاده از کلمات خوشبختانه سعی در تلطیف این فاجعه دارد و این که برای چنین فاجعه ای حتی بین نهادهای امنیتی برای اجازه فوری پروازهای امدادی هماهنگی لازم وجود نداشته و ندارد و ... و هزاران چیز دیگر نشان می دهد که همه سازمان های متولی حفظ استانداردهای ایمنی و زیست محیطی شهرهای کشورمان، بود و نبودشان چندان تفاوتی در  بحران های شهری ندارند چراکه نه در فرهنگ سازی  برای روبرویی مردم با بحران ها موفق بوده اند و نه خود توان مدیریت بلایای مختلف را در شهرها دارند . در حقیقت زمان آزمون این سازمان ها نه در شرایط طبیعی بلکه در موقعیت های بحرانی مثل امروز است که نتیجه آن را شاهد هستیم.

آتش سوزی پلاسکو بار دیگر ضعف شدید مدیریت بحران را در کشورمان به رخ کشید.

در صورت وقوع زلزله در تهران چه فاجعه‌ای انتظار میلیون‌ها تهرانی را می‌کشد؟ اگر فروریختن پلاسکو مشتی نمونه خروار برای یک زلزله شهری باشد، نحوه مواجهه ی مردم و سازمان ها و نهادهای مسئول با آن آینده ای تاریک را برای یک تهران زلزله زده ترسیم می کند که البته این موضوع برای همه ی نقاط کشور مصداق داشته و دارد.

حادثه پلاسکو به همه ما نشان داد که چقدر باید به آمادگی در همه ابعاد توجه کنیم.


دکتر فرزاد گوهردهی
دکترای تخصصی سلامت در فوریت ها و بلایا

نویسنده :

برچسب ها : #فرزاد گوهردهی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پلاسکو ضعف شدید مدیریت بحران را در کشورمان به رخ کشید

*

*


X https://sport45.site/