مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 133 -تاریخ انتشار : یکشنبه 13 دی 1394 -ساعت : 14:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن

هشدار یک فعال زیست محیطی درباره پس‌روی آب دریای خزر

مازند شورا :یکی از فعالان زیست محیطی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی درباره پس روی آب دریای خزر هشدار داد.

مازند شورا :عطاءالله قبادیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه مازندران با اشاره به این که ایران از چهار سو با بیابان محصور شده است و میزان نزولات جوی کشور از حد سرانه جهانی بسیار کمتر است، بیان کرد: ما با جهل خود در حال تخریب و نابودی بسیاری از عرصه‌های زیستی و کلیدی خود هستیم.

وی گفت: بیش از نیمی از ایران زیر پوشش کویری و خشک قرار دارد و شمال ایران خصوصا مازندران که کمربند سبز کشور محسوب می‌شود در حال نابودی است و پیامد این فاجعه بسیار سنگین خواهد بود.

قبادیان تصریح کرد: با تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی گازهای گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و همچنین با افزایش بی‌رویه منابع آبی در کشوری که سطح نزولات جوی آن از سرانه جهانی بسیار پایین‌تراست کم کم شرایط جوی گرم و خشک در سراسر ایران نفوذ خواهد کرد.

این فعال زیست محیطی با اشاره به توسعه کویر در ایران افزود: هم اکنون ما شاهد مرگ دریاچه ارومیه و نوسانات سطح آب دریاچه مازندران هستیم که نتیجه این نوسانات عقب نشینی آب دریاچه مازندران و افزایش دامنه خشکی در مازندران است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی گفت: عقب نشینی دریاچه مازندران به معنی افزایش کویرنمک در شرق مازندران است.

وی عنوان کرد: بی‌توجهی مسئولان سبب شده است تنها پوشش غنی گیاهی کشور که در مازندران شاهد آن هستیم و حکم موتور تولیدکننده اکسیژن را دارد تنک شود؛ امروز ما از ریشه گون تا تنه درختان قطور به جان جنگل‌ها افتاده‌ایم و در حال نابودی تمامی عرصه‌های زیستی هستیم.

عضو دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: اگر جنگل‌ها نابود شوند رودخانه‌ها نیز از بین می‌روند و در نتیجه نزولات جوی کاهش می‌یابد، هوا گرمتر و آلودگی زیستی کشور را فرا می‌گیرد.

وی با اشاره به این امر که ما نباید به هیچ عنوان به جنگل‌ها نزدیک شویم، بیان کرد: نهضت جنگل‌کاری تنها راه نجات مازندران و در بعد بزرگ‌تر کل ایران است.

قبادیان گفت: باید مردم و مسئولان استان در دامنه‌های البرز شروع به نهالکاری و احیاء بافت جنگلی کنند.

وی تاکید کرد: مازندران برای نجات از خشکسالی باید زیر پوشش سبز برود که نتیجه آن تقویت کشاورزی و باغداری خواهد بود.

این فعال زیست محیطی خاطرنشان کرد: باید از درختانی که با منطقه سازگاری دارند در تمامی مسیرهای ساحلی؛ رودخانه‌ها نیز استفاده و یک دیوار جنگلی برای جلوگیری از رشد بیابان‌ها ایجاد شود.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هشدار یک فعال زیست م - -

نظر شما در مورد : هشدار یک فعال زیست محیطی درباره پس‌روی آب دریای خزر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها