مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1340 -تاریخ انتشار : جمعه 22 فروردین 1393 -ساعت : 21:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شهرداری ها و فرمانداری ها ادغام می شوند؟

پس از پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی

شهرداری ها و فرمانداری ها ادغام می شوند؟

مازند شورا: از جمله مسائلی که علاقه‌مندم بذر آن پاشیده شود، این است که چگونه می‌توانیم دوگانه فرمانداری و شهرداری را یا حذف کنیم یا اگر هم دوگانه داریم این دوگانگی از جهت موضوعی باشد نه جغرافیایی، یعنی

مازند شورا: عباس آخوندی در چهارمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه زلزله بیش از 90 درصد از سرزمین‌های کشور را تهدید می‌کند گفت: ما روی گسل‌های مختلف و محیط‌های لرزه‌خیز هستیم و نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم.

وی با بیان اینکه پس از زلزله رودبار و منجیل در سال 69 اندیشه‌ای مطرح شد که باید توسط وزارت راه، کشور و شهرداری‌ها و شوراها مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: در حال حاضر رویکرد قالب ما رویکرد مقاوم‌سازی ساختمان‌هاست. البته ساختمان‌ها باید مقاوم باشند اما ما پس از آن زلزله به یک دستاورد رسیدیم که شهرها و محیط‌های مسکونی باید برابر زلزله مقاوم باشند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ما زمانی که وارد رودبار شدیم دیدیم که براساس ریزش کوه، شهر قابل دسترسی نیست و آب مناطق نیز در رشت، رودبار و منجیل قطع شده بود و به دلیل ریزش ساختمان‌ها و مسدود شدن معابر، امداد قابل اجرا نبود. بنابراین اگر تک‌ساختمان برابر زلزله مقاوم باشد، نمی‌توانیم بگوییم شهر برابر زلزله مقاوم است. بلکه باید شهرسازی مقاوم در برابر زلزله داشته باشیم.

آخوندی با بیان اینکه باید کاری کنیم که با فرض ریزش برخی ساختمان‌ها امکان امداد وجود داشته باشد و شریان‌های حیاتی به کار خود ادامه دهند، هرچه شهرها بزرگتر و متراکم‌تر شوند، مساله پیچیده‌تر است. ما آیین‌نامه‌ای داریم که می‌گوید که در 150 متری بزرگراه‌ها نباید هیچ ساختمانی ساخته شود، اما توجهی به آن نمی‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه شهر بیش از اینکه یک مجموعه کالبدی باشد، یک سازمان اجتماعی است ، گفت: اگر ما شهر را به صورت یک سازمان اجتماعی ببینیم، کالبد شهری باید امکان تربیت این سازمان اجتماعی را تسهیل کرده و شرایط بهبود رفاه شهروندان را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: گفتن این حرف ساده است اما وقتی بحث عمل می‌شود، باز هم به جنبه‌های کالبدی شهر می‌پردازیم.

آخوندی با بیان اینکه فضای اکثر شهرهای کشور برای سواره‌ها طراحی شده است، تصریح کرد: مگر ما می‌توانیم بگوییم ساکنان شهرها همه سواره هستند؟

وی با بیان اینکه از جمله ریشه‌ای‌ترین اقداماتی که برای سازمان اجتماعی دیدن شهرها لازم است، بحث روشن کردن تعریف‌مان از شهر است، اظهار کرد: اگر شهر را سازمان اجتماعی ببینیم، شاید مجبور شویم از مقداری از قلمروهایی که روی کاغذ تعریف کرده‌ایم، عبور کنیم، چراکه این حریم‌هایی که در اطراف کلانشهرها گذاشته‌ایم، واقعیت خارجی ندارند و حریم‌هایی است که در ذهن ماست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید دوگانه فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها را یک بار دیگر از نو ببینیم، گفت: آیا باید این دوگانه را تا ابد ادامه دهیم؟ من به قدری متوجه هستم که ادغام این دو کار سختی است اما باید از یک جایی شروع شود.

آخوندی افزود: از جمله مسائلی که علاقه‌مندم بذر آن پاشیده شود، این است که چگونه می‌توانیم دوگانه فرمانداری و شهرداری را یا حذف کنیم یا اگر هم دوگانه داریم این دوگانگی از جهت موضوعی باشد نه جغرافیایی، یعنی می‌توانیم کل خدمات را یکپارچه داشته باشیم اما برای مثال امنیت را در فرمانداری و عمران را در اختیار شهرداری‌ها قرار دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که می‌توانیم درآن تمرین مشارکت اجتماعی باشد، همین حوزه‌های شهری است، اظهار کرد: من خیلی خوشحال می‌شوم اگر بتوانیم با دبیرخانه شورای عالی استان‌ها بحث دوگانه فرمانداری و شهرداری‌ها را مطالعه کنیم و به یک قلمرو واحد برسیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه من به دنبال یک نوع پارچگی خدمات در شهرها هستم تصریح کرد: این دوگانگی‌ها باعث شده که شوراهای روستا در برابر روستاهای شهر و منافع روستاها در برابر منافع شهرها قرار بگیرد. ما در این تقسیم‌بندی موجود در همه موضوعات تعارض منافع داریم و حاضریم با شما در حل این تعارضات همکاری کنیم.

آخوندی با بیان اینکه طرح‌های هادی روستاها نیز در این منظومه‌ها معنا پیدا می‌کند، گفت: نکته دیگر بحث تامین مالی خدمات شهری است که ما پس از انقلاب انواع طرح‌های مختلف را تجربه کرده‌ایم.

وی افزود: طرح اول این بود که تمام بودجه شهر متصل به دولت و بودجه عمومی باشد و در طرح دیگر از آن طرف بام افتادیم و گفتیم که شهرداری‌ها مستقل و هرگونه کمک به آنها منع شود که هر دو اینها افراط و تفریط بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مردم باید هزینه خدمات را پرداخت کنند،اظهار کرد: ازسوی دیگر ما شاهد عدم تعادل‌های بسیار بزرگ در بخش‌های مختلف کشور هستیم بنابراین باید به فکر عدالت جغرافیایی باشیم و مجبوریم سیستمی را تعریف کنیم که نه به شکل افراطی وابستگی و نه تفریطی استقلال کامل باشد چراکه با این وجود تعدادی شهرداری فقیر و تعدادی نیز شهرداری ثروتمند داریم.

به گزارش مازند شورا به نقل از ایسنا، آخوندی خاطرنشان کرد: من علاقه‌مندم که این بحث را پیگیری کنیم تا تبدیل به لایحه شود. از سوی دیگر می‌توان نقش وشراها و شهرداری‌ها را در طرح‌های جامع و تفصیلی بیشتر کرد و کاملا استقبال می‌کنیم که در فرایندهای رسیدگی به این طرح‌ها شهردار مناطق نیز حضور داشته باشد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی - شهرداری - فرمانداری - ادغام شهرداری و فرم - -

نظر شما در مورد : شهرداری ها و فرمانداری ها ادغام می شوند؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها