اهمیت حضور و نقش بانوان در امور شهری

تاریخ انتشار : شنبه 09 بهمن 1395 - ساعت : 11:47

کد مطلب: 13462 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مصطفی ولی مشاور ارشد عمرانی شورای اسلامی شهرستان ساری:

اهمیت حضور و نقش بانوان در امور شهری

اختصاصی مازندشورا: زنان به عنوان مدیران خانه در جوامع کوچک نقش اساسی در همبستگی اجتماعی خانواده و محله دارند و پیوستگی این مدل به صورت مویرگی در سطح شهر می تواند، نتایج کلان و خوبی به دنبال داشته باشد

اختصاصی مازندشورا: بحث حضور زنان در عرصه مدیریت کشور و دستگاه های اجرایی، موضوعی است که در سال های اخیر مورد توجه کارگزاران قرار گرفته، اما بیشتر اقدامات صورت گرفته به ویژه در بحث مدیریت های کلان مانند وزارت خانه، به صورت نمایشی صورت گرفته است. اما در کنار این موضوع، شهرها و به خصوص، کلانشهرها دارای این پتانسیل هستند که از توانمندی های ذاتی بانوان بهره ببرند و به خاطر ذات اجتماعی امور در شهرها، زنان به عنوان بخش انکار ناپذیر جامعه، می توانند نقش فعالی داشته باشند. ولی فعال سازی این پتانسیل نیاز به یک برنامه و عزم همگانی دارد تا همپای کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه، نقش زنان در مدیریت شهری جدی گرفته شود و مدیریت های کلان در اختیار آن ها قرار گیرد.

در کلانشهری مانند تهران بنابر گفته شهردار آن، تنها ۱۳ درصد از امور مدیریتی در اختیار بانوان قرار گرفته و ۲۰ درصد از شاغلین در شهرداری را بانوان تشکیل می دهند که این نیز در یک دهه قبل از آن به عنوان آرزو نگریسته می شد. هرچند وجود چنین آمارهایی با توجه به حضور اندک زنان در مناصب مدیریتی در سراسر کشور بسیار امیدوارکننده است، اما با در نظر گرفتن اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند، جای کار بسیاری دارد.

باید اذعان داشت زنان نقش اساسی در همبستگی و پیوستگی اجتماعی محلی دارند. این نوع پیوستگی به ویژه برای رسیدن به طرح اجتماعی و مدیریت موفق در جوامع چند فرهنگی از اهمیت فراوانی برخوردار است. زنان به عنوان مدیران خانه در جوامع کوچک نقش اساسی در همبستگی اجتماعی خانواده و محله دارند و پیوستگی این مدل به صورت مویرگی در سطح شهر می تواند، نتایج کلان و خوبی به دنبال داشته باشد.

از این رو با در نظر گرفتن اولویت داشتن سبک زندگی اسلامی - ایرانی در سیاست گذاری های کلان اجتماعی، فرهنگی و تربیتی، سپردن بخش عمده ای از امور این چنینی به بانوان در بخش های مدیریتی و به ویژه مدیریت شهری، راهگشای پیاده سازی و ایمن سازی جامعه در برابر مشکلات اجتماعی و کاهش آسیب پذیری های شهری خواهد شد. از سوی دیگر با توجه به آنکه زنان در سطح شهرها با بیشترین آسیب پذیری در مقایسه با مردان روبه رو هستند، توانمند سازی آن ها در قالب ورود بانوان به بخش مدیریت شهری، مشارکت در طرح های اجتماعی و فرهنگی، می تواند برنامه های مناسبی را برای پیاده سازی در جهت کاهش آسیب پذیری های اجتماعی مدون ساخت.

مصطفی ولی

مشاور ارشد عمرانی شورای اسلامی شهرستان ساری

نویسنده :

برچسب ها : #مصطفی ولی #نقش زنان #نظام مهندسی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اهمیت حضور و نقش بانوان در امور شهری

*

*


X https://sport45.site/