مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 13519 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 بهمن 1395 -ساعت : 18:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند

نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند

اختصاصی مازندشورا: تجربه 4 دوره گذشته فعالیت‌ شوراها به ما می‌گوید که اکنون زمان آن فرارسیده است تا نگاه به شهر و در ادامه نگاه ما به نهادهایی که در شهر و برای شهر تصمیم‌ می‌گیرند، تغییر کند

اختصاصی مازندشورا: رضا نیکوکار*- در انتخابات پیش روی شوراها، نامزدها بیش از هر تبلیغ دیگری باید موضع خود را نسبت به مدیریت شهری روشن کنند. باید مشخص شود که نامزدهای شوراها اساسا چه رویکردی نسبت به مدیریت شهری دارند و در این تعریف، شورا و شهرداری چه جایگاهی دارند.

 درست است که شهرهای کشور به فعالیت‌های عمرانی نیاز دارند و بخش زیادی از این عمران و توسعه از مجرای شوراها و شهرداری‌ها صورت می‌پذیرد، اما باید دقت کرد که تحقق چنین هدفی با رویکردهای کلان‌تری محقق می‌شود که در آن شهرداری نه صرفا یک سازمان خدماتی بلکه یک نهاد اجتماعی است.

  با همه تاکیدی که بر فعالیت‌های عمرانی شوراها و شهرداری‌ها وجود دارد، ساده‌انگارانه است اگر همه فعالیت این نهادها را در این رویه‌های سخت‌افزاری خلاصه کنیم.

 وقتی از شهر سخن می‌گوییم، باید توجه کنیم که شهر به نوبه خود یک فضای اجتماعی است، محیطی انسانی که در آن افراد به تعامل و کنش با یکدیگر می‌پردازند و همه فعل و انفعالات در آن از مجرای همین روابط انسانی رقم می‌خورد. حتی توسعه و عمران نیز نوعی فعالیت اجتماعی است زیرا در آن برای رفاه گروهی از شهروندان تصمیم‌گیری می‌شود که این تصمیم ممکن است با منافع آنان در تعارض باشد یا منافع آنان را در شهر تحکیم بخشد.

 حال که پذیرفتیم شهر یک محیط اجتماعی است، نمی‌توان تصور کرد که این فضای اجتماعی را بتوان بدون اتخاذ یک رویکرد اجتماعی مدیریت و آن را در مسیر توسعه و تعالی هدایت کرد.

 به عبارت دیگر آنچه اکنون شهرها به آن نیاز دارند، نه شهرداری به عنوان یک سازمان تصمیم‌گیر عمرانی یا کارگاه خدماتی، که یک نهاد اجتماعی است. زیرا شهر یک موجود زنده است و برای هدایت و تدبیر این موجود زنده به سیاست‌ها و تدابیر زنده که همان سیاست‌ها و تدابیر اجتماعی است، نیاز داریم.

  برای اینکه رویکرد اجتماعی نهاد شهرداری و مدیریت شهری را روشن کنیم، باید توجه داشت که در هر طرح خدماتی و عمرانی، به بررسی‌های فرهنگی و اجتماعی نیاز داریم، بررسی‌هایی که طرح‌ها را براساس نیاز فرهنگی و اجتماعی شهروندان تنظیم کند.

 تجربه 4 دوره گذشته فعالیت‌ شوراها به ما می‌گوید که اکنون زمان آن فرارسیده است تا نگاه به شهر و در ادامه نگاه ما به نهادهایی که در شهر و برای شهر تصمیم‌ می‌گیرند، تغییر کند.

 به عبارت دقیق‌تر نامزدهای شوراها بیش از آنکه به عمران شهری توجه کرده و همت خود را در شوراها به فعالیت‌های عمرانی معطوف کنند، باید مشخص کنند که تعریف آنان از شهر چیست؟

  آیا شهر در نگاه آنان همان کالبدی فیزیکی است که فقط باید در آن ساخت‌وساز کرد یا محیطی زنده و پویاست که الزامات زیست اجتماعی خود را دارد؟ تفاوت شوراها در کشورهای دیگر فقط در این نیست که این ساختارها اساسا برای همه چیز شهر تصمیم‌ می‌گیرند. بلکه آنان پیشتر پذیرفته‌اند که مدیریت شهر، فقط مدیریت کالبد و جسم ساخت‌افزاری شهر نیست.

 شوراها و شهرداری‌ها با فرهنگ، جامعه و زیست فرهنگی شهروندان نیز ارتباط دارند و این ما را ملزم می‌کند که به نیازهای مرتبط با این ویژگی‌ها نیز مانند سایر نیازهای سخت‌افزاری توجه کنیم.


نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند

نویسنده :
منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رضا نیکوکار -

مطالب مرتبط با : نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند
نظرات کاربران در مورد : نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند
  • رضا عباس پورپاسخ0دوشنبه 18 بهمن 1395

    بسیااااااااااار عالی
    موفق باشید

نظر شما در مورد : نیاز است نگاه به شوراهای اسلامی تغییر کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*