نان و نمک انتخابات

تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 بهمن 1395 - ساعت : 23:46

کد مطلب: 13562 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نان و نمک انتخابات

اختصاصی مازندشورا: مهندسی انتخابات آغاز شد! کوچه‌ها، خیابان‌ها، هیات‌ها، اجتماعات فرهنگی، ورزشی همه را صدا کردند. البته رد زیر پوست شهر باسوادها، بی‌سوادها را مدیریت می‌کنند و آن‌ها را به سمتی می‌برند که می‌خواهند بشود. برای التزام سلامت سیاسی هر جامعه وجود دو حزب مختلف‌المرام یکی حامی وضع موجود و دیگری پشتیبان ترقی و تحول لازم است

اختصاصی مازندشورا: لیلا حاجیان*- این روزها شهر آبستن مولودی است که تولدش تکلیف رجال سیاسی شهر را روشن خواهد کرد: انتخابات شورای اسلامی 96. آزادی مدنی و اجتماعی ماهیت‌اش اساسا این است که شامل آزادی مردم در هر نوع انتخاب سالم، صالح و سازنده در مصادیق مختلفش باشد. آزادی در انتخابات هرچند که حاکم باشد باز هم بازی انتخابات را کسی می‌برد که مهندسی بهتری کرده باشد.

عوامل بسیاری در انتخابات گوی سبقت را به سمت کاندیداها سوق می‌دهد: جوانان جنوب شهری، که شادی‌شان دویدن به دنبال کاندیداهاست و  مردم منطقه زیر صفر شهری و از همه مهم‌تر زنان پیر و بی‌طرف که در حصار کهنگی مانده‌اند. حال اگر کسی بتواند زنان جامعه را همراه و همسو با خود کند پیروزی‌اش را باید به زودی جشن بگیرد.

مهندسی انتخابات آغاز شد! کوچه‌ها، خیابان‌ها، هیات‌ها، اجتماعات فرهنگی، ورزشی همه را صدا کردند. البته رد زیر پوست شهر باسوادها، بی‌سوادها را مدیریت می‌کنند و آن‌ها را به سمتی می‌برند که می‌خواهند بشود.  برای التزام سلامت سیاسی هر جامعه وجود دو حزب مختلف‌المرام یکی حامی وضع موجود و دیگری پشتیبان ترقی و تحول لازم است. در یک جامعه سالم سیاسی این دو حزب باید دوش به دوش هم زندگی کنند تا روزی که نفوذ اجتماعی و تفوق عقلانی یکی از آن‌ها در سطحی باشد که در آن مزاج سالم قرار گیرد و جمعیت چیره شده به آن درجه از رشد عقلانی برسد که صلاح حقیقی جامعه را که در حفاظت چیزهایی که شایسته محفوظ ماندن است را انتخاب کند.

 اگر دقیق‌تر شویم می‌بینیم مخالف حزبی با حزبی دیگر منفعتش با مردم است زیرا که باعث می‌شود هیچ‌کدام پای خود را از گلیم عقل منطق، عدالت  و اسلامیت فراتر نگذارند. اما برای رسیدن به این نقطه نباید دستاویز حزبی شد که جهل عوام را نشانه گرفته است و با رفتارهای غیرمنطقی نظر عوام را به قیمت نان و نمک و شام شبانه به خود می‌چرخاند. در جهان امروز، نباید در بازار سیاه انتخابات رای خریده شود بلکه توانایی عقل و مهارت باید به شیوه صحیح نمایش داده شود تا در یک فضای انسانی و با رعایت حقوق شهروندی انتخابات برگزار شود. 

* کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

نویسنده :
منبع : موثق

برچسب ها : #انتخابات #لیلا حاجیان


نان و نمک انتخابات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نان و نمک انتخابات

*

*


X https://sport45.site/